Na každej chate, či záhrade, alebo aj vo výbave kempingového nadšenca sa zaručene nájde spoľahlivá sekera. V závislosti od použitia existuje viacero druhov sekier. Vedeli by ste si vybrať tú správnu?
Účel a hmotnosť
Vybrať si nôž alebo ručnú pílku na drevo môže byť pre niekoho intuitívnou záležitosťou, ale aj ak patríte medzi takýchto ľudí, sekera je predsa len odlišný nástroj. Ako teda postupovať pri jej výbere?
Na začiatok je potrebné zodpovedať si dôležitú otázku: na aký účel sekeru hľadáte? Základné delenie sekier je na kempingové, ktoré sú vhodné na outoorové aktivity, tesárske na jemné a precízne práce, štiepacie na výrobu triesok a spracovanie menších polien, univerzálne, ktoré sú vhodné do záhrady, či na chatu a taktiež poznáme takzvané kalače, čo sú najväčšie sekery s klinovým ostrím, ktoré si poradia aj s tými najväčšími polenami.
Úzky súvis s účelom použitia sekery má aj jej hmotnosť. Na kálanie a štiepenie ťažších kusov dreva sa hodia ťažšie sekery. Ľahšie sú zase vhodné napríklad na kemping, kedy oceníte, že nebudete musieť nosiť príliš ťažkú sekeru. A taktiež sa s ľahšou sekerou lepšie spracúva haluzina, konáre a pripravuje sa palivové drevo.
A čo materiály?
Prejdime teraz na materiály. Začnime hlavou sekery. Výber vhodného materiálu je o kompromise medzi húževnatosťou sekery a tým ako jednoducho sa bude brúsiť. Čim tvrdšia oceľ, tým sa sekera bude ťažšie brúsiť, ale zároveň bude lepšie držať ostrie (a naopak).
Na rukoväte sekier sa najčastejšie používajú drevo a plast. Drevené rukoväte sú dostupné, pružné a ľahko sa vymieňajú. Ich nevýhodou je zvýšená náchylnosť na vplyvy počasia a mechanické poškodenie. Proti týmto vplyvom sú odolnejšie plastové rukoväte, ktoré sú zároveň ľahšie a často umožňujú pevnejší a bezpečnejší úchop. Avšak kvôli konštrukcii ľahkých sekier s plastovými rukoväťami nie je vždy možná ich výmena za nové.
Zdroj obrázka:
Autor: tawanroong / Shutterstock.com