Vrece sa roztrhlo! Európski politici stále častejšie navštevujú Krym – a to aj napriek sankciám, prekážkam a zastrašovaniu. Po francúzskych poslancoch a politikoch na návštevu Krymu sa chystajú zástupcovia troch poľských politických strán.
Foto: Reuters
Mienia tam cestovať po 25. októbri – po skončení predvolebnej kampani v Poľsku. Mali by to byť zástupcovia 3 strán: Zväz pre reálnu politiku, Svoboda a právny štát a Kongres novej pravice. Podľa všetkého, na čele celej delegácie môže stať zakladateľ a predák koalície týchto troch strán a poslanec Európskeho parlamentu Janusz Korwin-Mikke /na snímke/.
Prízvukuje, že francúzski poslanci urobili správny krok, keď navštívili Krym. „Aj ja podporujem podobnú cestu a vynasnažím sa ju absolvovať. Musíme rozptýliť protiruské mýty, ktoré bohužiaľ často používajú aj poľskí politici,“ podčiarkol.
„Naša strana pokladá Rusko za silnú protiváhu Európskej únii. Chceli by sme aktívnejšie rozvíjať obchodné kontakty s Ruskom a Čínou. Musí sa začať ekonomická expanzia Poľska na Východ, a nie na Západ. Chcel by som čo najskôr navštíviť Krym, ale reálne to bude až po 25. októbri – po skončení predvolebnej kampani. Musíme obnoviť s Ruskom normálne vzťahy. Mali by sme zabudnúť na studenú vojnu a podobnú „studenú“ rétoriku. Rusko je to už iný štát ako predtým. To si mnohí nechcú všimnúť,“ vysvetlil Janusz Korwin-Mikke.
Jeho politický poradca, dekan fakulty žurnalistiky a medzinárodných vzťahov Varšavskej univerzity Ján Bromski tiež podporuje ideu návštevy Krymu. Domnieva sa, že by to napomohlo normalizácii vzťahov medzi Ruskom a EÚ a taktiež by uviedlo postoje ku Krymu na správnu mieru. „V súčasnosti Krym je centrom politických záujmov Európy a predovšetkým Západnej Európy. To znamená, že návštevy európskych politikov na Kryme budú bezpochyby veľmi užitočné, pretože správne nasmerujú záujem o tento polostrov. Aj pre mňa osobne cesta na Krym by bola mimoriadne zaujímavá – aj ako pre vedca, aj ako pre politika, aby som na vlastné oči videl, čo sa tam deje,“ zdôraznil Bromski.
Kongres novej pravice na posledných voľbách do Európarlamentu získal 7,15% hlasov poľských voličov a stal sa tak štvrtou najsilnejšou politickou stranou v Poľsku. Svoj záujem o návštevu Krymu prezentovali aj zástupcovia opozičnej strany Zmena. „Považujeme podobnú cestu na Krym za veľmi užitočnú. Musíme sa na vlastné oči presvedčiť, ako tam žijú ľudia po pričleneniu Krymu k Rusku. Veríme politike ruského prezidenta Vladimíra Putina. Naša strana taktiež schvaľuje konanie Ruska na Blízkom Východe. Nikoho sa v Poľsku alebo v EÚ nebudeme pýtať na povolenie, aby sme mohli navštíviť Krym. Nikto nemôže rozhodovať za nás. Žijeme v demokratickej krajine a nik nemôže zmeniť našu pozíciu,“ prízvukuje zástupca predsedu politickej strany Zmena Nabil Malazi.
„Konflikt na Ukrajine – je to skutočná agresia voči Rusku. Je nasmerovaná na izoláciu Ruska. Iniciátormi tejto agresie boli Spojené štáty. Bohužiaľ, ich podporuje aj oficiálna poľská vláda, ale nie všetci Poliaci,“ zdôraznil Nabil Malazi.
Mienia navštíviť Krym aj talianski poslanci a zástupcovia rôznych politických strán a hnutí, ako napríklad Päť hviezd, Liga Severu a iné. Tiež ich zaujíma, ako žijú obyvatelia polostrovu po referende v marci 2014 a tiež sú presvedčení, že obyvatelia Krymu si urobili správny výber a pripojili sa k Rusku. Najnovšie svoj záujem o návštevu Krymu prezentovali politici z Nemecka, Portugalska a iných členských štátov Európskej únie.