Generálplukovník Ozbrojených síl Ukrajiny Vladimír Ruban, ktorý sa už od začiatku vojenského konfliktu na juhovýchode krajiny zaoberá vyjednávaním a výmenou zajatcov, zasa šokoval svojimi výrokmi – tento raz v rozhovore pre ukrajinskú televíziu.
Foto: UNIAN
V relácii Červená línia tento riaditeľ ukrajinského centra pre výmenu zajatcov a jediný profesionálny vyjednávač v radoch ukrajinskej armády vyhlásil, že ideály, za ktoré ľudia bojovali na kyjevskom Majdane, sa nerealizujú na Ukrajine, ale práve na Donbase. „Tie idey, ktorý sa v súčasnosti realizujú na Donbase, by ochotne podporilo aj obyvateľstvo mnohých regiónov Ukrajiny,“ prízvukoval generál.
„V Donecku dokázali zrealizovať to, za čo v Kyjeve v prestávkach medzi záchvatmi živočíšnej rusofóbie a bláznivými snami o svojej európskosti bojujú „patrioti“ a za čo „skákali“ na Majdane. V Donecku sa podarilo potlačiť korupciu, kriminál a oligarchov,“ zdôraznil Vladimír Ruban.
„Nevravím, že tam nemajú ťažkosti, ale tento proces aj napriek ťažkostiam a prekážkam úspešne pokračuje. Veď nie sú to nejakí svätí romantici, ktorí sa snažia vybudovať na Donbase novú krajinu. Ale snažia sa o nastolenie spravodlivosti a darí sa im. Na Ukrajine to vidia a cítime závisť zo strany tých, kto stal na Majdane: vedia, prečo tam stali a všímajú si, že ich idey sa nerealizujú v Kyjeve, ale v Donecku,“ podčiarkol generál.
„V Donecku sa darí budovať štát bez oligarchov. Tu sa plnia tie požiadavky, ktoré odzneli práve na Majdane. Viem, že za tieto slova ma väčšina ukrajinských hurá-patriotov označí za zradcu – vlastne už dávno považujú, pretože hovorím pravdu a niečo pozitívne na margo diania na Donbase. Samozrejme, videl som veľa negatívnych vecí aj tam, ale taktiež vidím, ako sa tam snažia napraviť situáciu, všímam si, že sa im darí, a vidím, kam kráčajú,“ dodal.
„Určite tie slobody, ktoré vyhlásili a realizujú, ochotne príjmu niekde v Poltavskej, Kyjevskej, Chmeľnickej a dokonca aj vo všetkých iných oblastiach Ukrajiny. Viem, že na Donbase nie sú žiadni ruskí teroristi, ale sú tam ľudia, ktorých by na Ukrajine mali vypočuť,“ zdôraznil Vladimír Ruban.
Viaceré ukrajinské média v súvislosti s jeho výrokmi, pripomínajú, že tento prívrženec Majdanu a politických a sociálnych zmien na Ukrajine veľmi rýchlo si všimol, čo sa vlastne deje v krajine, kde zúri občianska vojna. Napomohlo to, že v rámci svojej funkcie vyjednávača často sa stretával s vojakmi a civilistami, ktorí sa nachádzajú na druhej strane barikád, rozprával sa s oslobodenými ukrajinskými zajatcami, ktorí mu porozprávali, čo sa deje na Donbase.
Novinári uvádzajú mnohé vyhlásenia generála, ktorý viac razy prízvukoval, že v priebehu občianskej vojny na Ukrajine vznikajú absolútne nenormálne situácie, keď vojaci zatýkajú civilistov, napríklad, robotníkov alebo roľníkov, ktorí idú do práce, pod zámienkou, že to môžu byť „špióni“. Poukazoval na to, že vojaci viac razy strieľali na civilistov a zabili niektorých z nich, aj keď civilisti neurobili nič zlé. Rezolútne žiadal, aby sa podobné prípady už nikdy nezopakovali.
Viacerí Ukrajinci občas opakujú slávnu Rubanovu vetu o tom, že „niektorým asi nestačí, že Janukovič odišiel“. Bez okolkov tým naznačuje, že štátny prevrat sa uskutočnil, moci sa chopili iní ľudia a mohlo im to postačiť – nemuseli navyše rozpútavať občiansku vojnu na juhovýchode krajiny. Viac razy prízvukoval, že povstalci v Luhansku a Donecku to nie sú teroristi a nepriatelia. Často opakuje: „Týchto ľudí už dávno poznám. Sú tam dôstojníci, veteráni z Afganistanu, s ktorými sme protestovali proti Janukovyčovi. Sú tam ľudia, s ktorými sme spolu stáli na Majdanu. Ale niečo sa zmenilo a títo ľudia stoja po obidve strany barikád,“ zdôrazňuje.
Má aj odpoveď na otázku, prečo povstalci bojujú na juhovýchode. Viac razy ich porovnával s tými, ktorí stali na Majdane – každý obhajuje svoju pravdu a svoje postoje. Prízvukuje však, že povstalci nezradili svoje ideály, pokračujú v tom, čo začali. Poznamenáva, že mnohí bojovníci Pravého sektoru však svoje ideály zradili. Odmieta, že v Donecku sú teroristi a odmieta vojnu nazývať tak, ako ju pomenovali v Kyjeve – protiteroristickou operáciou...
Už od začiatku Vladimír Ruban odmieta chýry o tom, že sa na juhovýchode Ukrajiny operujú ruské vojska. Uznáva, že sú tam dobrovoľníci z Ruska a aj z iných štátov, ale takisto dobrovoľníci z rôznych štátov bojujú v radoch ukrajinskej armády. Preto prízvukuje, že žiaden rozdiel v tom nie je. Občas si spomenie aj v súčasnosti veľmi populárny na Ukrajine vtip, aj keď je dosť smutný: „Amerika bojuje s Ruskom na Ukrajine do posledného vojaka...“ Je to jasný náznak: mnohí Ukrajinci vedia, kto rozpútal túto vojnu a komu je výhodná...
Vždy opakuje, že skončiť vojnu v prvom rade dokážu samotní Ukrajinci, ale v Kyjeve chýba na to vôľa. Opakuje, že všetky sporné otázky treba riešiť vnútri krajiny, na rokovaniach Kyjevu, Donecku a Luhansku. Poukazuje na to, že v ukrajinskom konflikte veľkú úlohu hrajú aj „tretie strany“, nielen Kyjev, Doneck a Luhansk. Prízvukuje, že práve preto je tu veľa provokácií, streľby na obytné štvrte a civilistov – niekomu vojnový stav na Ukrajine zjavne vyhovuje. Chápe, že je tu aj snaha o prerozdelenie „trhu“ medzi mafiánskymi skupinami na Ukrajine – ako na východe, tak aj na západe krajiny.
„Po Majdanu a tým viac po občianskej vojne Ukrajina bude iná. Aj my všetci budeme iní. Ale hlavné, aby sa táto vojna čo najskôr skončila,“ často opakuje generálplukovník Vladimír Ruban.























