asfasdf ×

NázorObčana.sk

PAHREBA. Bielorusko po voľbách: posledný totalitný ostrov, tajná nádej Západu, mini Sovietsky zväz, tretia cesta?

 Aktuality

Prehrmeli, prehrkotali, prehučali prezidentské voľby v Bielorusku. EÚ na obdobie 4 mesiacov pozastavila sankcie uvalené na tunajšie podniky a politikov. Hneď na to európske média stratili záujem o dianie v tejto krajine – že sa tam nič nedeje. Omyl!

07 November
2015 21:43:46.000000

 

Foto:  BELTA

Nazdar, Jožo, celý týždeň som ťa nevidel. Kde si sa stratil?

Bol som v Bielorusku. Dávnejšie som sa tam chystal. Chcel som sa pozrieť, ako sa žije v poslednej európskej totalitnej krajine, kde nie je demokracia a panuje diktatúra.

Žartičky, žartičky. A nie je to tak? Všetky európske média píšu, že je tam totalita a nedodržiavanie ľudských práv. Chceš povedať, že všetky európske média klamú?

Budeš sa, brate, čudovať, ale poviem, že klamú – všetky média. Netvrdím, že je tam úplne všetko v poriadku, ale je tam normálny pokojný život – na rozdiel od drvivej väčšiny európskych krajín. A čo sa týka problémov – povedz, kde nie sú? Kvôli ekonomickej kríze, sankčnej vojne a utečencom celá Európa sa postavila na parohy. Ak to vezmeme po tejto stránke, tak v Bielorusku je raj. Ľudia tam majú mnohonásobne menej stresov ako my.

Ale, ale. V médiách píšu niečo iné. A prečo potom tam protestuje opozícia? Prečo niektorým Lukašenko nevonia? Nepovedz, že v Bielorusku je lepšie ako u nás...

V niečom horšie, ale v niečom je tam ozaj lepšie. A čo sa týka protestov... Opozícia bude vždy, aj keď postavíš pre každého dom zo zlata. Aj tak niekto bude nespokojný: prečo má ten občan dom o 1 meter štvorcový menší ako sused?.. Prečo niektorým Lukašenko nevonia? Pretože radi by sedeli na jeho mieste – nič iné. A ostatné... Žeby sa tam občan obával, že stratí zamestnanie? V súlade s bieloruskými zákonmi človek musí byť posledným alkoholikom, debilom a chuligánom, aby ho zamestnávateľ mal právo prepustiť zo zamestnania. Také sú bieloruské zákony. Ako za čias svetlej budúcnosti v Bielorusku sú všade, na každom plote oznamy o pracovných ponukách: potrebujú vodičov, sústružníkov, inžinierov, gynekológov a pod. Úroveň nezamestnanosti v Bielorusku je iba 1 percento! Porovnaj to s najvyspelejšími európskymi krajinami – aj tie priepastne zaostávajú za Bielorusmi. Kto sa tam, v porovnaní s nami a celou Európou, bojí, že stratí zamestnanie? Ak aj stane sa niečo také – hneď si nájde nové. Práce je habadej. To, že niektorí Bielorusi idú pracovať do Ruska, je to pochopiteľné – predsa sú v Rusku vyššie platy. A kto z Bielorusov sa obáva, že nebude mať dôchodok, alebo bude ho mať taký nízky ako sociálna dávka? Tam takého veci štát nepripustí...   

Aha, a všetko tam kontroluje štát, diktuje podmienky, rozhoduje – žiadna demokracia. Nie je to totalita, keď štát všetko diriguje? Nie sú to európske štandardy.

No a? Bielorusi kvôli tomu nemusia mať smútok. A čo? Všetky európske štandardy sú dobré? Polovica z nich je na nič. Porozprávam ti jeden prípad, čo som zažil – je to o tom „nedostatku“ demokracie. Riaditeľ jedného závodu nám porozprával, že mu štát nariadil, aby  pár percent svojho zisku povinne investoval: aby v 5 susedných dedinách na vlastné náklady  vyasfaltoval cestu a postavil 10 rodinných domov pre mladých špecialistov, aby mohli pracovať na týchto dedinách. Nie je to demokraticky? Nie je, súhlasím. A čo?! Keď zopár mojich spolucestujúcich toto povedali riaditeľovi závodu, ten iba rehotal. Povedal, že mu to vôbec nevadí, že musí pár percent zo zisku povinne odovzdať niekomu inému podľa nariadenia štátu. Na druhej strane dostáva štátne zákazky, ktoré sú stabilné a veľmi výhodné – takto štát sa stará o svoje podniky. A v EÚ je to tak, že „pomôž sám sebe a pán Boh ti pomôže“ – každý sa musí starať sám o seba, štát na teba kašle. Bude štát zháňať zákazky pre súkromnú firmu? Dočkáš sa... Akurát nejaký úradník môže pomôcť za mastnú odmenu. Ale to sú už veci z iného súdku... V EÚ je to tak: trap sa ako chceš. Ale zato je to slobodné a  demokratické. Určite by viacerí naši podnikatelia preferovali takúto „bieloruskú totalitu“, keď sa o nich štát stará ako o svoje detí, nie ako o nechcené decká... Sú tam aj iné odlišnosti...  

Neviem, komu mám veriť – tebe alebo našim médiám. Ty tu popisuješ tak, akoby to tam bolo všetko logické a spravodlivé. Ale európske a zaoceánske média píšu, že je tam všetko zle, nespravodlivé a nedemokratické. Veď nie je možné, aby totálne klamali.

Neviem, či je to možné, ale totálne klamú. Opakujem, Bielorusi majú dosť problémov, ako každá iná krajina, ale situácia je tam úplne iná, ako to nám servírujú naše slobodné demokratické a nezávislé mainstreamové média. Videl som to na vlastné oči.

Fajn, ale čo sa zmenilo po voľbách? Toto nechápem. Všetci kričia, že je tam zle a totalita a lotor Lukašenko. Zasa ho zvolili za prezidenta a... EÚ pozastavila sankcie! Ako je to možné, kde je logika? Tak čo sa tam vlastne stalo, čo sa tam deje?

Kde je logika? Vidíš, hovoril som ti, že naše média klamú – akú logiku by si potom chcel v ich správach? A čo sa zmenilo? Dosť veľa. Tieto voľby boli úplne iné ako predošlé pred 5 rokmi. Rozdiel bol hlavne v „farebnosti“ kandidátov a záujme o voľby. Pred 5 rokmi všetci kandidáti, okrem Lukašenka, zastupovali opozičné prozápadné strany. Teraz to bolo naopak. Prozápadnú opozíciu reprezentovala iba spisovateľka Tatiana Korotkevičová. Ostatní dvaja kandidáti, okrem Lukašenka, boli orientovaní skôr na východ ako na Západ – predseda Liberálnodemokratickej strany Bieloruska Sergej Gajdukevič a kozácky ataman Nikolaj Ulachovič. Opozičníkov ubudlo: hovorí to o celej orientácii spoločnosti – Bielorusom európske hodnoty a americký sen príliš nevoňajú. Majú iné chute. Chcú žiť po svojom.

A vraj tento raz sa na voľbách zúčastnilo menej ľudí? Prečo? Nemali záujem?

Čiastočne áno. Pred 5 rokmi k urnám prišlo takmer 90 percent voličov a tento raz „iba“ 82 percent. Ale aj to je číslo – o tomto môžeme iba snívať!.. Bolo jasné, že opozičná kandidátka nevyhrá a preto časť ľudí nepovažovala za potrebné voliť: nebola núdza zachraňovať čo sa dá  – všetko bolo vopred jasné. Žeby to bolo zle? Pre niektorých európskych a zaoceánskych politikov a stratégov asi áno, ale Bielorusi sa tak rozhodli – slobodne a demokraticky – presne tak slobodne, ako to žiada Európska únia. Hlasovali vo voľbách. Ibaže si zvolili kandidáta, ktorého chceli sami a nie Brusel, Paríž, Berlín či Washington. V tomto to urobili po svojom...

Všade sa písalo, že výsledky boli sfalšované. Myslíš si, že nie je to pravda?

Pozri sa, v každej krajine výsledky volieb tak alebo inak falzifikujú. Záleží na tom, aký je veľký ten volebný podvod. Ak aj v Bielorusku sem-tam prehodili pár percent, na výsledku to nič nezmenilo a zmeniť nemohlo. Lukašenko nepotreboval falšovať voľby – jednoznačný výsledok bol jasný vopred. Všetky prieskumy západných spoločností pred voľbami ukazovali, že prozápadnú kandidátku by volilo najviac 5 – 6 percent. Už pred voľbami nemala žiadnu šancu. Získala vo voľbách 4,3 percenta. A čo? Keby získala aj tých 5 – 6 percent – čo by to zmenilo? Takže Bielorusi drvivou väčšinou rozhodli, koho chcú za prezidenta a kam by mal smerovať ich štát. Nevonia to Bruselu či Washingtonu? Ale Bielorusi mienia žiť tak ako chcú a nie tak, ako im nadiktujú zo zahraničia. V tom sú lepší ako väčšina európskych štátov. A preto, že neposlúchajú Washington či Brusel, sú zlí totalitní a nedemokratickí. Je to stará pesnička. Uvidíš, akí budeme zlí, keď budeme odmietať utečencov aj naďalej...  

Veľa sa hovorilo o „Minskom Majdane“, ale po voľbách to bol iba slabý odvar: zopár stoviek ľudí sa prešlo ulicami Minsku a všetko sa upokojilo. A čo teraz?

A čo teraz? Nespokojní sú v každom štáte. Opozícia je všade. Ale v Bielorusku je minimum nespokojných. Európske média vytýkajú Bielorusom, že zasa si zvolili starú cestu a nechcú zmeny. V Bielorusku mi potvrdili, že ozaj nechcú. A prečo? Nechcú nie také, ako ukrajinský Majdan, nechcú chaos, zabitia, občiansku vojnu, krv a neobmedzenú moc radikálov a oligarchov. Nič z ukrajinského scenára nechcú. A ty by si chcel? Čo by si z ukrajinského scenára naservíroval na Slovensku? Asi nič? Tak nečuduj sa Bielorusom. Mali viac rozumu ako Ukrajinci. Chcú žiť po svojom – a to v EÚ viacerí nevedia ani pochopiť, ani prijať.

Na Ukrajine vybuchol nacionalizmus a radikalizmus. To znamená, že Bielorusi vôbec nie sú nacionalisti alebo nie sú národovci? Myslím si, že sa v každom štáte nájdu.

Ha-ha-ha. A Lukašenko, podľa teba, nie je nacionalista? Alebo nie je národovec? Nazvi to ako chceš – ide o podstatu veci. Nebojí sa povadiť ani s Moskvou, ani zo Západom, ani s Washingtonom, ak ide o bieloruské záujmy. Na druhej strane vie byť diplomatom a obchodníkom – v prospech svojej krajiny. Tak o čo mu potom ide? Nie je nacionalista, nie je národovec? Nejde mu o jeho štát a ľud? Ale ako vidíš, starostlivosť o štát a ľudí dá sa zariadiť aj bez Majdanu, krvi a občianskej vojny. Bielorusi to ukázali pred celým svetom. Ale to sa nepáči západným a zaoceánskym stratégom – a preto sú Bielorusi zlí, neslobodní, totalitní a nedemokratickí. Zasa sú tu dvojité metre a trojité štandardy. Nič nové. Ale Bielorusi na to zvysoka kašlú a žijú po svojom. A podľa mňa, robia to správne. Nemajú to ľahké, majú veľa problémov, ale idú správnou cestou – to je podstatné.  

Ale zasa niektorí Bielorusko prirovnávajú k takému mini Sovietskemu zväzu...

No a? Lenže Lukašenko sa snaží vychytať všetky muchy a predísť všetkým problémom a somarinám, ktoré ľuďom otravovali život v ZSSR. Možno celý ten systém nebol zlý, ale realizátori... Všetko záleží na ľuďoch. Možno ani ten náš socializmus nebol najhorší. A keby ho „nepokazilo“ zopár somárov, možno by sme nemuseli pred štvrťstoročím štrngať kľúčmi na námestí SNP... Všetko je relatívne. Áno, v Bielorusku je väčšia centralizácia, štát tam riadi všetko viac ako v európskych demokraciách. Je to horšie? Všetko záleží na tom, ako sa to vykonáva, ako to frčí. Je lepšie sa zúčastňovať na politických hrách s pravicou a ľavicou, kapitalizmom či socializmom, alebo jednoducho robiť niečo, čo je lepšie pre ľudí, čo je vhodnejšie pre ten konkrétny štát? Možno dá sa v niečom poučiť aj od Bielorusov?..

Ale vraj je Bielorusko príliš závislé na Rusku. Bez neho prepadne. Nie je to zle?

Prečo – závislé? Prečo to nevezmeme po tej stránke, že dva štáty, dva národy dobre  spolupracujú a sú dobrými susedmi a priateľmi? A vyhrávajú obaja. Možno naopak – je to dobre?  A možno je to prvý krok k tomu, že sa Slovania konečne začnú naozaj spájať a spolupracovať, ale nie iba kecať o slovanstve, Slovanoch, tradíciách, koreňoch a prameňoch... Možno bude to príkladom aj pre ostatných. Podľa mňa, je v tom niečo.

Nejde tu iba o slovanstvo. Rusko je pre Bielorusko obrovským trhom, s gigantickými možnosťami a obrovským priestorom na odbyt tovarov. Vždy za politickými cieľmi hľadaj ekonomické. Celá politika je to pohnutá ekonomika. Pre Bielorusov je ruský trh životne dôležitý, hlavne pre poľnohospodárov. Do EÚ svoje tovary takmer nemajú šancu dostať, ale v Rusku ich stretnú s otvoreným náručím. Všetko je logické.  

Samozrejme. Bielorusi nie sú samovrahovia. Obchodovanie s Ruskom je pre túto krajinu mimoriadne dôležité. Takže, ako vidíš, možno je to jeden z mala príkladov, keď môžeme povedať, že minimálne zmeny – je to dobre. Minimálne zmeny vo vnútornej a zahraničnej politike zaručujú Bielorusku stabilný rozvoj a prosperitu. Žiadne „skoky“ ako na Majdane Bielorusi nechcú. Takže zatiaľ po voľbách žiadne veľké prekvapenia nenastanú. Čo bude potom? Uvidíme. Zemeguľa sa krúti, všetko sa mení. Dokonca aj v Bielorusku...

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

TOP články

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,