asfasdf ×

NázorObčana.sk

MRAVENISKO. Ivan Mikloš vysvetlil, že za svoju prácu na Ukrajine dostával mzdu od finančných inštitúcií

 Aktuality

Náš slávny krajan Ivan Mikloš, v súčasnosti slovenský poradca ukrajinského premiéra Volodymyra Grojsmana, pokračuje vo svojej spanilej jazde u východného suseda. Stáva sa čoraz populárnejšou mediálnou hviezdou a rozdáva cenné rady na všetky strany.

05 Jún
2016 18:19:09

 

Foto: Facebook

Ak by ste sa rozhodli prevetrať ukrajinské média za obdobie ostatných týždňov, určite si s prekvapením zistite, že Ivan Mikloš sa na stránkach ukrajinských novín a na internetových portáloch objavuje takmer každý deň. Ukrajinské média ochotne poskytujú priestor odborníkovi až so samotnej Európskej únii a Ivan Mikloš štedro rozdáva rady a vysvetľuje, ako sa na Ukrajine onedlho podarí vybudovať ekonomický raj.

Zozbierali sme niekoľko cenných rad, ktoré poskytol Ukrajincom v posledných dňoch. Prednedávnom sme písali o jeho receptoch a preto iba veľmi stručne pripomenieme, čo navrhoval Ivan Mikloš už v priebehu tohto roka.

Samozrejme, vedenie Ukrajiny môže fascinovať jeho presvedčenie, že Krym, Doneck a Luhansk samé onedlho poprosia Ukrajinu, aby ich prijala späť, pretože vďaka radám Ivana Mikloša Ukrajina sa premení na hospodársky raj a predbehne v hospodárskom raste nielen Krym, Doneck a Luhansk, ale aj Rusko – a potom všetci odštiepenci zasa požiadajú o láskavosť, aby sa stali súčasťou Ukrajiny – žeby aj Rusko?..

Písali sme aj o tom, že Ivan Mikloš ponúka podobné riešenia „úsporných opatrení a šetrenia“, ktoré ponúkal pred rokmi aj na Slovensku – a to zatvorenie dedinských škôl a nemocníc,  zvýšenie veku odchodu do dôchodku, široká privatizácia strategických a väčších štátnych podnikov a pod. Ukrajinská verejnosť, samozrejme, nevie, ako účinkovali Miklošove reformy na Slovensku a preto ani netuší, do akého temného lesa ich volá súperodborník z Európskej únie. Súčasnému ukrajinskému vedeniu však tieto Miklošove návrhy, pochopiteľne, vyhovujú, veď ak nič iné, prinášajú aspoň jedno – prachy... 

V podobnom duchu pokračoval Ivan Mikloš aj v ostatných dňoch a my sme si dali za námahu posvietiť si na niektoré jeho vystúpenia v ukrajinských médiách. Pokračoval obhajovať svoje návrhy a opakoval všeobecné frázy o význame ekonomického rozvoja. Zasa vysvetľoval, prečo treba znížiť počet obecných škôl a postelí v nemocniciach s počtom do tisíc pacientov a tie menšie nemocnice treba vôbec zatvoriť.  Podobným spôsobom asi chce prispieť ku všeobecnému otužovaniu obyvateľstva: nie sú nemocnice, preto musíš sa liečiť sám, používaj prírodné prostriedky a Pán Boh ti pomáhaj...

Taktiež presvedčuje, že treba sledovať návrhom európskych kolegov a zvyšovať vek odchodu do dôchodku na Ukrajine – presne tak, ako to robia v EÚ.  Priznáva síce, že je to nepopulárne riešenie, ale jedným dychom dodáva, že je to nutné opatrenie a to musí byť. Vo všeobecnosti Ivan Mikloš vo svojich vystúpeniach v ukrajinských médiách veľmi často sa odvoláva na skúsenosti európskych kolegov a na svoje vlastne skúsenosti z obdobia, keď bol hlavným reformátorom na Slovensku.

Mimoriadne zaujímavé veci hovoril počas televíznej relácie Sloboda slova na televíznej stanici ICTV. Pekne zvozil politikov – populistov. „Skutočnou hrozbou pre Ukrajinu sú populisti, ktorí rozprávajú a budú rozprávať pekné veci, ale nič neurobia. Hrozba pre Ukrajinu však nespočíva v reformátoroch, ktorí navrhujú nepopulárne reformy, ako napríklad zvýšenie cien energií, ale v politikoch – populistoch, ktorí špekulujú na tejto téme a kritizujú zvýšenie cien,“ zdôraznil Ivan Mikloš.

Taktiež minulý štvrtok zasa prízvukoval, že ukrajinská vláda by mala urýchliť proces privatizácie. Ivan Mikloš si zasa osedlal svojho obľúbeného koníka – privatizáciu. „Doposiaľ v oblasti privatizácie na Ukrajine sa neurobilo takmer nič. Bezpochyby treba urýchliť tento proces a je to jedna z priorít vlády,“ podčiarkol.

A teraz pozor. Ivan Mikloš odpovedal na viaceré špekulácie v ukrajinských médiách na margo výšky jeho mzdy a toho, kto ho vlastne platí. Spolupredseda Skupiny strategických poradcov pre podporu reforiem na Ukrajine /práve tak znie súčasná funkcia Ivana Mikloša/ v televíznej relácii Právo na moc prezradil, že v období, keď bol vo funkcii poradcu ministra financií a ministra ekonomického rozvoja Ukrajiny, mzdu mu nevyplácali z ukrajinského štátneho rozpočtu, ale platili ho medzinárodné finančné inštitúcie. Bohužiaľ, nespresnil, ktoré inštitúcie to boli.

V rozhovore pre ukrajinskú informačnú agentúru Ukrinform sa zasa obul do politikov – populistov. „Najväčšia hrozba pre budúce úspechy Ukrajiny – je to populizmus. Obávam sa, že populisti – to sú najväčšie nepriatelia Ukrajiny, dokonca väčšie, ako Rusko. Oni nemajú riešenia problémov a nesprávne komentujú súčasné udalosti,“ zdôraznil Mikloš. Niektorí ukrajinskí novinári na toto vystúpenie Ivana Mikloša reagovali ironickou poznámkou, že konečne sa podarilo objaviť väčšieho nepriateľa ako Rusko...

Ivan Mikloš taktiež prízvukoval, že v období posledných dvoch rokov Ukrajina prežila ťažké časy: znehodnotenie grivny, nárast inflácie, zníženie životnej úrovne a pod. Vysvetlil to tým, že sa v krajine vôbec nerealizovali potrebné – nepopulárne reformy. Dodal, že sa vlastne väčšie reformy nerealizovali od samotného začiatku – od 90. rokov, keď sa Ukrajina stala samostatným štátom.

Zasa tvrdil, že treba urýchliť proces privatizácie v krajine a vo vlastníctve štátu ponechať iba zopár strategických podnikov – také, ktoré nemajú konkurenciu. „Privatizácia na Ukrajine musí byť čo najrýchlejšia, široká a priezračná. Štát vo svojom vlastníctve musí ponechať iba prirodzené monopoly – také, ktoré nemajú konkurenciu,“ prízvukoval.

Myslí si, že sprivatizovať treba úplne všetko, ale súhlasí, že za istých podmienok niektoré podniky môžu zostať štátnymi. „ Dobre, môžete ponechať niektoré štátne podniky. Ale zároveď musíte otvoriť cesty taktiež pre súkromných podnikateľov. Minimálne čiastočne treba sprivatizovať napríklad taký podnik, ako sú Ukrajinské železnice. V podobných spoločnostiach sa reštrukturalizácia koná ešte pred privatizáciou. Potom sa predáva všetko, čo sa dá predať. Ukrajinské železnice dalo by sa rozdeliť na 3 spoločnosti – traťová, nákladná a dopravná. Keby sa sprivatizovala iba traťová časť, nebol by to dobý variant,“ poznamenal. 

Ivan Mikloš sa domnieva, že podobný prístup by mal byť v prípade privatizácie energetických spoločností. „Energetické spoločnosti, ktoré vyrábajú elektrinu, by mali byť sprivatizované. Taktiež by mali byť sprivatizované spoločnosti, ktoré distribuujú elektrinu. Ale línie vysokého napätia môžu zostať vo vlastníctve štátu,“ radí slovenský poradca.       

Samozrejme, navrhuje sprivatizovať aj banky. „Neexistuje ani jeden dôvod, aby na Ukrajine mali domáceho vlastníka banky. Na Slovensku a v Estónsku štát nevlastní žiadnu banku. Drvivá časť bánk v týchto dvoch krajinách sú majetkom západných – európskych a amerických majiteľov a bankových skupín. Dve menšie banky na Slovensku patria súkromnému biznisu. V Slovinsku naopak väčšinu bánk vlastní štát a preto má obrovské problémy. Je tam korupcia a pracujú neefektívne,“ presviedčal Ivan Mikloš. 

Navrhol, aby sa na Ukrajine vytvorilo konkurenčné prostredie pre investorov. „Môžete sa vyhnúť tomu, aby ste museli predať štátne spoločnosti domácim oligarchom. Môžete povedať: „Predáme štátne spoločnosti iba veľkým zahraničným investorom. Ale predsa treba tu vytvoriť skutočné konkurenčné prostredie,“ dodal.

Počas Okrúhleho stola v stredu povedal, že je reálne dosiahnuť na Ukrajine 6-7-percentný ročný hospodársky nárast. „Je to celkom reálne. Všetky pobaltské štáty, Slovensko a Gruzínsko to dokázali. Treba vytvoriť efektívnu a účinnú klímu zlepšenia situácie. Kľúčovými by sa mali stať predovšetkým reformy v oblasti biznisu, investícií, reštrukturalizácie priemyslu a privatizácie,“ zdôraznil Ivan Mikloš.

Slovenský poradca sa takmer denne objavuje na stránkach ukrajinských novín a v správach informačných agentúr a internetových portálov. Ochotne poskytuje rozhovory a nešetrí cennými radami. Na Slovensku už mali možnosť oceniť jeho projekty a návrhy. Na rade sú Ukrajinci. O niekoľko mesiacov či rokov si tiež dokážu oceniť, aký prínos mali Miklošové rady pre Ukrajinu.  

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Matovič ako mopslík na Kiskovom vodítku...

 

Z bojovníka mopslík na Kiskovom vodítku. Kiska do vlády s nechcenými, dokáže nakoniec vzniknúť nová ...

📅04.03.2020 0 2140x 👤slavo

Numerofóbia, ďalšia zbraň liberálov proti PKK?

 

Žijeme v dobe, keď za číslo vám hrozí až 8 rokov väzenia. Ktoré číslo je zakázané, a ktoré povo...

📅30.01.2020 0 3071x 👤slavo

Otvorený list pre Dávidka Dej z Mladých Progresívcovl, ktorý vychováva občanov proti dezinformačným webom.

 

Keď vymývanie mozgov nepozná hranice. Dávidko by najradšej po školách robil prednášky odborníkov a o...

📅09.11.2019 0 2791x 👤slavo

Poradňa pre občana: Ako sa nestať trestne stíhaným xenofóbom?

 

Ak máte strach prejsť okolo takej skupinky, ako je na fotografii nad článkom, ste xenofób. Nielen liberá...

📅05.11.2019 0 3411x 👤slavo

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,