asfasdf ×

NázorObčana.sk

Žiadne prekvapenie: väčšina Ukrajincov v prieskume verejnej mienke sa vyslovila proti vojne na Donbase

 Aktuality

Najnovší prieskum verejnej mienky na Ukrajine ukázal, že väčšina obyvateľov krajiny preferuje mierové riešenie konfliktu na Donbase a dodržiavanie Minských dohôd, odmieta takzvanú „protiteroristickú operáciu“ armády.

04 September
2016 19:20:34

 

Foto: Facebook

Daný prieskum verejnej mienky 7. – 15. júla vo všetkých regiónoch krajiny uskutočnila ukrajinská agentúra Research & Branding Group. Zúčastnilo sa na ňom 1795 respondentov. Jeho výsledky možno niekoho prekvapili v samotnej „nezáležnej“, ale aj v zahraničí, avšak určite boli celkom logické a odzrkadlili nálady v ukrajinskej spoločnosti.

Podľa prieskumu až 65% Ukrajincov podporuje mierový kompromis na Donbase v rámci Minských dohôd a iba 21% si myslí, že situáciu by sa dalo urovnať vojenskou silou. Väčšina respondentov - 53% sa dokonca domnieva, že vôbec nie je potrebná žiadna „protiteroristická operácia“ na Donbase.

Ukrajinci nesúhlasia s politikou vedenia krajiny a samotného prezidenta. Svoj postoj priamo vyjadrili v odpovedi na jednu z otázok prieskumu. Otázka znela: „Správnu alebo nesprávnu politiku za účelom vyriešenia krízy na východe Ukrajiny si zvolil prezident Petro Porošenko?“ Za správnu považujú politiku prezidenta iba 17 percent Ukrajincov, jeho politiku však odsúdilo až dve tretiny – presne 66% respondentov. Ostatní na túto otázku nevedeli presne odpovedať.

Ukrajinské a ruské média analyzujú výsledky tohto prieskumu. Napriek viacerým odlišným postojom, v niektorých otázkach však predsa majú dosť podobné názory. Napríklad, schádzajú sa v mienke, že v priebehu ostatných 2 rokov viditeľne sa zmenil postoj ukrajinskej verejnosti vo vzťahu k silovému – vojnovému riešeniu konfliktu na juhovýchode krajiny. Kým pred 2 rokmi väčšina Ukrajincov podporovala „protiteroristickú operáciu“, v súčasnosti dve tretiny obyvateľov krajiny sú proti a žiadajú dodržiavanie mierových Minských dohôd.

Analytici sa zhodujú: svedčí to o tom, že obyvateľstvo sa presvedčilo v nezmyselnosti tejto vojny a preferuje mierovú dohodu, rokovania o mieri a nie vojenský konflikt a občiansku vojnu. „Situácia sa kardinálne zmenila. Iba patina obyvateľstva podporuje silové riešenie. Zmenil sa postoj Ukrajincov aj voči takzvanej „protiteroristickej operácii“. Všetko to svedčí o serióznom obrate v prospech mierového variantu riešenia krízy. „Východná“ politika vedenia krajiny skrachovala, silový variant nebol úspešný. Vedenie krajiny začína obávať sa nových rizík – rozšírenia konfliktu aj na iné regióny Ukrajiny,“ komentoval výsledky prieskumu sociológ agentúry Research & Branding Group Jevgenij Kopaťko.

„V súčasnosti vedenie krajiny nemá možnosti, aby realizovalo svoje iniciatívy, pretože úroveň jeho podpory sa značne znížil a preto Ukrajina potrebuje kompromis. Treba vyriešiť rad horúcich otázok: zastavenie paľby, oddelenie vojenských jednotiek na obidvoch stranách do čo najväčšej vzdialenosti a priame rokovania medzi Kyjevom a Donbasom. To sú kľúčové otázky, v ktorých treba urobiť čo najväčší pokrok,“ zdôraznil sociológ Jevgenij Kopaťko. 

„Ľudí zaujímajú nielen otázky zlepšenia situácie na Donbase, ale aj v celej krajine. Stratili dôveru voči vedeniu krajiny. V súčasnosti nie je ani jeden ukrajinský politik, ktorému by dôverovala väčšina obyvateľov Ukrajiny. Táto situácia sa môže zmeniť iba v prípade lepšieho dodržiavania Minských dohôd. Obyvatelia si uvedomujú, že neexistuje žiadna alternatíva Minským dohodám a je to jediná možnosť nastoliť mier v krajine,“ prízvukuje riaditeľ Inštitútu ukrajinskej politiky Konstantin Bondarenko.

„Sociologický prieskum jasne ukázal, že dve tretiny obyvateľstva Ukrajiny sú proti pokračovaniu vojny, protiteroristickej operácie a chcú mier. Minské dohody sú v súčasnosti jedinou šancou, pretože doposiaľ si nevymysleli nič lepšie. Môžeme na to reagovať hocijako, ale zatiaľ nič lepšie nie je. Radšej Minské dohody, ako vojna a desaťtisíce obeti! Tretia cesta neexistuje. Sociologický prieskum ukazuje, že väčšina podporuje mierový variant, ale, bohužiaľ, krajinu terorizuje menšina, ktorá chce vojnu. Táto menšina na tom zarába, získavá svoje politické body a uspokojuje svoje ambície,“ zdôraznil Konstantin Bondarenko.

Väčšina analytikov poukazuje na to, že 31. augusta Kyjev a Donbas sa zasa dohodli na zastavení paľby, avšak nik neverí tomu, že sa táto dohoda bude aj dodržiavať. Tak sa aj stalo. Už po niekoľkých hodinách ukrajinské jednotky zasa začali ostreľovať Doneck a okolité mestá a dediny...

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Matovič ako mopslík na Kiskovom vodítku...

 

Z bojovníka mopslík na Kiskovom vodítku. Kiska do vlády s nechcenými, dokáže nakoniec vzniknúť nová ...

📅04.03.2020 0 2400x 👤slavo

Numerofóbia, ďalšia zbraň liberálov proti PKK?

 

Žijeme v dobe, keď za číslo vám hrozí až 8 rokov väzenia. Ktoré číslo je zakázané, a ktoré povo...

📅30.01.2020 0 3355x 👤slavo

Otvorený list pre Dávidka Dej z Mladých Progresívcovl, ktorý vychováva občanov proti dezinformačným webom.

 

Keď vymývanie mozgov nepozná hranice. Dávidko by najradšej po školách robil prednášky odborníkov a o...

📅09.11.2019 0 3001x 👤slavo

Poradňa pre občana: Ako sa nestať trestne stíhaným xenofóbom?

 

Ak máte strach prejsť okolo takej skupinky, ako je na fotografii nad článkom, ste xenofób. Nielen liberá...

📅05.11.2019 0 3680x 👤slavo
,