asfasdf ×

NázorObčana.sk

Richard Sulík: Aká je Vízia SaS do roku 2024

 Aktuality

Predsedníctvo strany Sloboda a Solidarita na tlačovej besede ozrejmilo, ako vyzerá Vízia SaS do roku 2024. Podľa predsedu liberálov Richarda Sulíka je dnes SaS stranou s jasne stanovenými hodnotami.

04 November
2016 19:33:18

 

Foto: YouTube

„Sloboda, solidarita a zdravý rozum spolu vytvárajú posolstvo zapísané v DNA strany SaS. Z tohto posolstva vznikla aj Vízia SaS do roku 2024. Tá vychádza z piatich trendov, ktoré politické sily na Slovensku nedokážu priamo ovplyvniť, no podľa liberálov by bolo vhodné sa im prispôsobiť. Vízia SaS do roku 2024 obsahuje osem priorít, ktorým sa chce strana prednostne venovať, ak sa po najbližších parlamentných voľbách stane súčasťou vládnej koalície,“ vysvetľuje Richard Sulík a prezentuje Víziu Sas do roku 2024.

„O SaS je známe, že je to hodnotová strana. Od nášho vzniku máme jasne stanovené hodnoty. Sú nimi sloboda, solidarita a zdravý rozum. O týchto hodnotách sme už veľakrát hovorili a je to niečo, čo je pre nás nemenné. K týmto hodnotám sme vytvorili posolstvo, kde je vlastne napísané, čo približne chceme robiť a je to tiež vec, ktorá je nemenná a ktorá má platiť po celú históriu strany. Je to takpovediac naše DNA.

No a na základe našich hodnôt a posolstva sme vytvorili Víziu SaS do roku 2024. Ako vidíte, už to nie je vec, ktorá by platila navždy, Vízia SaS je do roku 2024. A, samozrejme, že vychádzame z toho, že ak SaS bude súčasťou vlády po najbližších voľbách, tak budeme sa snažiť realizovať náš volebný program tak, aby sme naplnili našu víziu. Víziu SaS do roku 2024 sme spísali do takejto brožúrky. Je k dispozícii aj na našej webstránke.

Rád by som teraz povedal pár slov o tom, čo Vízia SaS do roku 2024 predstavuje. Je to veľmi dôležitý materiál preto, lebo sú to mantinely, je to akési ohraničenie priestoru, v ktorom sa má nachádzať náš predvolebný program. Zároveň si myslíme, že bolo by veľmi dobré, keby všetky strany predstavili poctivo spracovanú víziu, aby voliči vedeli, kam sa bude uberať tá ktorá strana potom, čo jej dajú hlas.

Vo Vízii SaS do roku 2024 vychádzame z piatich trendov. Je to vývoj, ktorý Slovensko, respektíve politické strany nedokážu priamo ovplyvniť, ale veľmi dobre spravia, ak sa mu prispôsobia.

 • Po prvé, výrazne sa zmení demografia obyvateľstva. To znamená, výrazne stúpne počet dôchodcov a po tom, čo pôjdu silné ročníky do dôchodku po roku 2040, to sú narodení okolo roku ´79, výrazne sa zmení demografia preto, lebo už tie ďalšie ročníky boli oveľa slabšie. Toto bude vyžadovať zásadnú reformu nášho odvodového systému tak, aby boli zabezpečené dôchodky.
 • Druhý trend, ktorý očakávame, je, že najbližšie desaťročia bude bezpečnosť dôležitejšia ako ekonomika. Či vnútorná, alebo vonkajšia bezpečnosť, ale je to vec, ktorá bude naberať na význame.
 • Po tretie, očakávame, že starí lídri v Európskej únii, pokiaľ budú pri moci, budú pokračovať v ďalšej a v ďalšej integrácii, aj keď dnes medzičasom jasne vidieť, že stále viac integrácie Európe skôr škodí. Tento trend sa bude zosilňovať po tom, čo vystúpi Veľká Británia z Európskej únie.
 • Štvrtý trend, ktorý očakávame, je ten, že to, čo dnes nazývame extrémizmom, prestane byť extrémizmom, a to preto, lebo mainstreamoví politici príliš vo veľkom rozsahu ignorujú skutočnú vôľu voličov. Či to už je z dôvodu pomýleného humanizmu, alebo neschopnosti či nedostatočnej odvahy rázne zakročiť napríklad proti obrovským migračným vlnám, každopádne vychádzame z toho, že extrémne sily budú narastať. Vnímame to ako veľké nebezpečie preto, lebo okrem toho, že ponúkajú riešenia, ktoré možno znejú ľúbivo, každopádne extrémne sily vždy kradli ľuďom slobodu.
 • No a piaty trend, z ktorého vychádzame, je, že kríza eura bude pokračovať. Po tom, čo stvára Európska centrálna banka, po tom, čo za viac ako tisíc miliárd vykúpila štátne dlhopisy, po tom, čo úroky stanovila fakticky na nulu, tak síce na chvíľu možno prekryla akútne problémy eura, ale, bohužiaľ, neodstránila.

Vychádzajúc z týchto piatich trendov sme si my v SaS stanovili nasledovných osem priorít, a to je vlastne tá podstatná časť Vízie SaS do roku 2024. Týmto ôsmim prioritám sa chceme prednostne venovať po tom, čo SaS by sa stala súčasťou vládnej koalície.

 1. Po prvé, Slovensko má byť sebavedomým členom Európskej únie a NATO. Znamená to, že na jednej strane, jasne sa hlásime k členstvu v týchto dvoch organizáciách. Pokladáme za výhodnejšie pre Slovensko byť členom týchto dvoch organizácií ako nebyť. Na druhej strane, jasne vravíme, Európska únia nie je žiaden spolok milosrdných. Slovensko musí intenzívne a vytrvalo hájiť svoje vlastné záujmy, tak ako to robia prakticky všetky ostatné členské krajiny Európskej únie.
 2. Druhá naša priorita je boj za spravodlivosť a boj proti korupcii. Myslím si, že k tomuto netreba veľa hovoriť, po tom, čo slovenská spoločnosť je už celé mesiace traumatizovaná kauzou Bašternák. A po tom, čo vidíme, ako sa tu zametajú kauzy pod koberec, je toto veľmi dôležitá téma. Nie je to jediná, je to jedna z našich ôsmich priorít v rámci Vízie SaS do roku 2024, ale zároveň je to veľmi dôležitá oblasť a tu je hodne čo robiť, po medzičasom deviatich rokoch vlády Roberta Fica.
 3. Po tretie, našou prioritou je zásadná reforma odvodov, najmä v súvislosti s demografickou krízou a predstavili sme už dávnejšie odvodový bonus.
 4. Našou štvrtou prioritou je štíhly, efektívny a vyrovnane hospodáriaci štát. Je veľmi dôležité pre budúce generácie, aby sme dnes nerobili dlhy, aby štátny dlh nebol čoraz vyšší. Už sú niektoré krajiny v Európskej únii, napríklad Nemecko alebo Česko, ktoré dokážu hospodáriť vyrovnane. Napriek tomu, že úroky sú dnes na nule, považujeme za veľmi dôležité hospodáriť vyrovnane.
 5. Ďalšia priorita je kvalitné školstvo. V podstate od revolúcie, od ´89-teho roku, je školstvo zanedbávané aj preto, lebo akokoľvek dobre mienené zmeny vidieť až s odstupom viacerých rokov a takmer vždy tieto zmeny, respektíve ich pozitívny efekt, prídu neskôr, ako končí volebné obdobie, a preto nikdy to nebolo predmetom skutočného záujmu politikov. Kvalitné školstvo je jedna z našich ôsmich priorít.
 6. Šiestou prioritou, je fungujúce zdravotníctvo. Myslím si, že ani tomuto netreba príliš veľa hovoriť po tom, čo sme posledné roky zažili, od čudne nakúpených CT prístrojov, samozrejme, násobne predražených, až po obrovskú stratu, ktorú vyprodukovala Všeobecná zdravotná poisťovňa. Fungujúce zdravotníctvo považujeme za jednu z ôsmich priorít.
 7. Siedmou našou prioritou je rómska problematika preto, lebo to je opäť, podobne ako školstvo, oblasť, ktorá je od revolúcie neriešená. Už predtým s tým boli problémy, tie sa nijako nezmenšili. Naopak, narástli. Ľudia, ktorí bývajú v blízkosti osád, by o tom vedeli veľa hovoriť. A existujú riešenia. My sme už dávnejšie predstavili 30 riešení pre oblasť rómskej problematiky. Bohužiaľ, tým, že sme boli v opozícii, tieto riešenia neboli realizované, ale budú. Teraz tu oznamujeme, že ak SaS bude vo vláde, rómska problematika bude jedna z našich ôsmich priorít, ktorým sa budeme venovať prednostne.
 8. No a prichádzam k poslednej našej priorite v rámci Vízie SaS do roku 2024. Chcel by som upozorniť, to poradie neznamená, že toto je význam. To sú skrátka pre nás rovnocenné priority. Hovorím to preto, lebo ako posledné menujem výrazné zlepšenie podnikateľského prostredia, ale rozhodne to nemá byť posledné. Je to možnože vôbec najdôležitejšia vec preto, lebo ak sa bude dariť podnikateľom, tak sa bude dariť aj zamestnancom. Zlepšenie podnikateľského prostredia je naša posledná priorita, na ktorej je založená Vízia SaS do roku 2024,“ uzatvára prezentáciu Vízie Sas do roku 2024 Richard Sulík.

Video si môžete pozrieť tu:

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Matovič ako mopslík na Kiskovom vodítku...

 

Z bojovníka mopslík na Kiskovom vodítku. Kiska do vlády s nechcenými, dokáže nakoniec vzniknúť nová ...

📅04.03.2020 0 2250x 👤slavo

Numerofóbia, ďalšia zbraň liberálov proti PKK?

 

Žijeme v dobe, keď za číslo vám hrozí až 8 rokov väzenia. Ktoré číslo je zakázané, a ktoré povo...

📅30.01.2020 0 3179x 👤slavo

Otvorený list pre Dávidka Dej z Mladých Progresívcovl, ktorý vychováva občanov proti dezinformačným webom.

 

Keď vymývanie mozgov nepozná hranice. Dávidko by najradšej po školách robil prednášky odborníkov a o...

📅09.11.2019 0 2886x 👤slavo

Poradňa pre občana: Ako sa nestať trestne stíhaným xenofóbom?

 

Ak máte strach prejsť okolo takej skupinky, ako je na fotografii nad článkom, ste xenofób. Nielen liberá...

📅05.11.2019 0 3535x 👤slavo
,