asfasdf ×

NázorObčana.sk

Richard Sulík: Vyhral Trump

 Aktuality

Málokto to čakal, stávkové kancelárie mali kurz 1 ku 4 v prípade Trumpovho víťazstva a teraz je celý establishment, presne ako v prípade Brexitu zaskočený. Nechápe, ako si občania mohli dovoliť hlasovať inak ako im politické elity a médiá odporučili.

11 November
2016 06:12:14

 

Foto: YouTube

Uvádza to Richard Sulík vo svojom komentári a dodáva: „Je to asi po prvýkrát, čo sa Amerika nedala uniesť obrovskou politickou propagandou vedenou aj takými kalibrami ako The Economist alebo The Financial Times. P dôvodoch, prečo si myslím, že Trump vyhral, som písal už s pondelok a po včerajšej noci sú iné veci dôležitejšie.

Po prvé, Trump musí pochopiť, že skončila kampaň, že on dnešným ránom už nie je „kampanero“, ale prezident a po druhé, musí pochopiť, že USA sa nachádzajú v množstve rôznych záväzkov.

Minimálne podľa jeho prvých vyjadrení („Budem prezidentom všetkých Američanov“, „Ponúkam svetovému spoločenstvu férovú spoluprácu“) je nádej, že tieto súvzťažnosti mu nebudú úplne cudzie. Samozrejme, ukáže čas. Ako sa nakoniec Trump zachová a ako sa bude rozhodovať, v tejto chvíli nedokáže odhadnúť nikto.

Aj v prípade Obamu boli očakávania veľké, dostal „vopred“ Nobelovu cenu za mier a aj tak sa USA pod jeho vedením zaplietli do viacerých zbytočných vojenských operácii. Napríklad Líbya, cez ktorú dnes do Európy nekontrolovane prúdi obrovské množstvo migrantov.

Sympatický je Trumpov plán znížiť dane a zdvojnásobiť ekonomický rast USA a myslím, že jemu ako človeku pochádzajúcom z podnikateľského prostredia sa to môže podariť. No, vo všeobecnosti, Trumpove vnútropolitické rozhodnutia sa Európy budú týkať oveľa menej, ako jeho zahraničnopolitické, v prvom rade Sýria.

Sýria, konkrétne vojna v Sýrii, je najväčší zahraničnopolitický problém Európy, jednak kvôli utečencom a dvojak kvôli tomu, že je silne destabilizovaný región takpovediac pred bránami Európy.

Už viackrát som sa vyjadril, že bez dohody Ameriky s Ruskom a Tureckom sa vojna v Sýrii neskončí. Nechcem tu rozoberať všetky aspekty, no je reálne očakávať, že na základe Trumpových vyjadrení o Putinovi dôjde k dohode, pritlačia na Turecko, poradia si s Islamským štátom a že vojna skončí. Každopádne v toto dúfam a toto si želám.

Všetko nasvedčuje tomu, že Amerika bude iná, a možno aj celý západný svet. V Európe pod povrchom buble mnoho pocitov a aj tie raz vyjdú na povrch tak, ako dnes vyšli v USA.

Nový americký prezident Donald Trump bude mať možnosť chytiť túto vlnu za jej pozitívny koniec. Ostáva veriť, keďže teraz už inej možnosti niet, že ťažký frístajler sa zmení na štátnika. Potom aj moja gratulácia k víťazstvu bude skutočná a úprimná, zatiaľ je len formálna,“ zdôrazňuje v závere svojho komentáru Richard Sulík.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Matovič ako mopslík na Kiskovom vodítku...

 

Z bojovníka mopslík na Kiskovom vodítku. Kiska do vlády s nechcenými, dokáže nakoniec vzniknúť nová ...

📅04.03.2020 0 2542x 👤slavo

Numerofóbia, ďalšia zbraň liberálov proti PKK?

 

Žijeme v dobe, keď za číslo vám hrozí až 8 rokov väzenia. Ktoré číslo je zakázané, a ktoré povo...

📅30.01.2020 0 3502x 👤slavo

Otvorený list pre Dávidka Dej z Mladých Progresívcovl, ktorý vychováva občanov proti dezinformačným webom.

 

Keď vymývanie mozgov nepozná hranice. Dávidko by najradšej po školách robil prednášky odborníkov a o...

📅09.11.2019 0 3147x 👤slavo

Poradňa pre občana: Ako sa nestať trestne stíhaným xenofóbom?

 

Ak máte strach prejsť okolo takej skupinky, ako je na fotografii nad článkom, ste xenofób. Nielen liberá...

📅05.11.2019 0 3806x 👤slavo
,