asfasdf ×

NázorObčana.sk

PAHREBA. Kapitán Danko zvádza možno ešte ťažší boj ako kapitán Dabač

 Aktuality

Už celý týždeň Slovensko vrie ako úľ. Politici, média, krčmy a kaviarne rozoberajú novú - kapitánsku hodnosť predsedu parlamentu Andreja Danka. Minister obrany Peter Gajdoš tvrdí, že všetko je o´key. Igor Matovič denne hromží na tlačovkách...

28 Január
2017 17:15:30

 

Foto: HSP

Nazdar, Jožo. Zasa máme novú celonárodnú zábavu! Predsedu parlamentu nám povýšili na kapitána. Neviem-neviem, podľa mňa šéf parlamentu by zodpovedal hodnosti generála či minimálne plukovníka. Nie je preňho kapitánska hodnosť primalá?

Žartičky-žartičky, ale celý národ sa postavil na parohy. Niektorí toto menovanie obhajujú, druhí kritizujú a nadávajú, ale väčšina sa rehoce: zasa tu máme nový politický cirkus...

A čo sa vlastne stalo? Minister obrany Peter Gajdoš povýšil predsedu parlamentu Andreja Danka na kapitána v zálohe. No a? Nemal na to právo? Mal. Urobil niečo protizákonné? Nie. Stojí za svojim rozhodnutím a nemieni ho zrušiť.

Ale mal by. Možno už pochopil, že urobil hlúposť, ale už to nemôže odvolať – tým by stratil svoju reputáciu. Teraz nevie, čo má robiť, tak bude až do konca tvrdiť, že má pravdu. Vyzerá to veľmi pekne! Nominant SNS sa takto odvďačil svojmu straníckemu šéfovi za to, že ho menoval za ministra obrany. Radšej by mu kúpil fľašu koňaku alebo poľovnícku pušku a bol by pokoj. Myslíš si, že si s niekým túto iniciatívu prekonzultoval? Určite nie.

Ale veď Danko osobne nemohol menovať Gajdoša – robí sa to na koaličnej rade.

Vieme-vieme, ako sa rozdeľujú funkcie na koaličnej rade. Je to ako za čias Juraja Jánošíka – zbojníci si rozdelili lup a každý je spokojný. Je to bežná politická prax.

To je porovnanie! V koalícii sa museli aspoň nejako férovo dohodnúť – predsa je to zaužívaná prax. A čo teda povieš na americké reálie, kde vždy zvíťazí jedna z dvoch politických strán a potom šéf – Jánošík rozdeľuje lup medzi svojimi a s nikým to nekonzultuje. Nie je to väčší kriminál podľa teba? U nás je aspoň náznak demokracie.

Toto je podľa teba demokracia? Stačí pár sekúnd, jeden podpis a z desiatnika sa stal kapitán! Čím si to zaslúžil? V armáde takýto kariérny postup trvá dlhé roky a treba to odmakať. 

Jaj, opakuješ slová Matoviča. Ten to každý deň rozoberá na tlačovkách. Danko však ukázal, ako si cení tieto kapitánske výložky a vysvetlil, že je pripravený brániť vlasť.

Aha, akurát taký vojak slovenskej armáde chýbal!.. Matovič má pravdu, že Danko a Gajdoš by sa mali verejne ospravedlniť za tento cirkus a Danko by mal túto nezaslúženú hodnosť vrátiť. Podľa mňa, má pravdu, keď hovorí, že takto Danko a Gajdoš napľuli všetkým statočným vojakom do tváre a demoralizujú armádu. Uznaj, že sa niečo také nerobí.

Prosím ťa, ale čo sa stalo? Dostal ako vojak v zálohe rozhodnutím ministra obrany  novú hodnosť. Rok slúžil v armáde, dokonca jeho veliteľom bol aj generál Gajdoš. Dlhodobo sa angažuje vo veciach armády a kapitánska hodnosť je adekvátna jeho vysokoškolskému vzdelaniu. Pomáha armáde a preto minister obrany ho odmenil.

Tak teraz všetkých, ktorí pomáhajú armáde rýchlo povýšime na generálov? Matovič správne povedal, že povýšenie napríklad nedostali vojaci, ktorí zahynuli pri páde vojenského lietadla AN-24 v roku 2006 pri maďarskej obci Hejce. Vojaci Edmund Makovník a Patrik Fraštia, ktorí v roku 2013 zahynuli v Afganistane, boli podľa jeho slov in memoriam povýšení iba o jednu hodnosť. A aj olympijského víťaza Mateja Tótha povýšili iba o jednu hodnosť – je to bežná prax. Čo v porovnaní s nimi urobil Andrej Danko, keď si zaslúžil osem rázy rýchlejší postup? Som za každú srandu, ale čo je veľa, to je veľa. Bol to „stranícky darček“...     

Prečo? Danko vysvetlil, že zvýšenie hodnosti z desiatnika na kapitána pri jeho  vysokoškolskom vzdelaní je priamo úmerné jeho veku, vzdelaniu, postaveniu a vzťahu k armáde. A je to obrovský rozdiel, keď človeka povýšia v zálohe alebo keď je vo výkone služby. Nejde o kariérny postup, ani o zvýšenie platu – ani halier z toho nemá.

Nejde o peniaze. Predseda parlamentu má malo peňazí? Ide o prestíž, o spravodlivosť a čisté ruky. Zasa sa celý národ presvedčil, ako to v politike chodí: štedro odmeňujú svojich partagenosse a koaličníkov – ruka ruku myje... Gajdoš vytvoril celoarmádny rekord: ešte nikomu sa nepodarilo zariadiť fantastický postup hneď o osem priečok v hierarchii!

Pozri sa, armáda je to niečo iné. Gajdoš musel to vysvetliť a reagoval logicky - označil hlasy oponentov za hystériu a požiadal vojakov, aby rešpektovali, že o rozkaze ministra sa nediskutuje. Správne povedal, že armáda nie je o pocitoch, ale o rozkazoch.

Aha, no tak nech vydá rozkaz, aby všetci vojaci začali skákať z druhého poschodia: nie je to príliš vysoká výška, možno sa nepozabíjajú, ale zato aký perfektný výcvik budú mať! Tak to by bol podobne nezmyselný rozkaz, ako ten o povýšení Danka. Je to úplná kravina. 

Dom kelu, ty asi počúvaš iba Matoviča! Celú hystériu rozpútal akurát ten pravý – najlepší odborník čo sa týka armády. Nikdy neslúžil, nič o armáde nevie, ale stále vykrikuje, čo všetko musia znášať vojaci, čo vytrpeli a aké kvality musia mať. Odkiaľ to vie?! Danko správne povedal, že sa schováva za svoju modrú knižku, tak nech čuší. Aj mňa to veľmi zaujíma, ako povedal Danko, akou diagnózou trpí pán poslanec z Trnavy,  keď má modrú knižku? Možno je tak nebezpečne chorý, že nemôže vykonávať ani poslaneckú činnosť? A v prípade vojny sa zasa schová za svoju modrú knižku?

Aha, a teraz ty opakuješ Danka. Čo sú to za nezmysly? Matovič nič nevie o armáde? Nemusí. A nech sedí doma. Ale správne povedal, že úplný amatér - kapitán Danko v prípade konfliktu pôjde veliť slovenským vojakom. No vieš, ako sa asi skončí jeho komandovanie!..

Preboha, ty si druhý Matovič! Prečo by Danko velil vojakom? Vieš, koľko vyšších dôstojníkov máme v zálohe? Určite by sa našlo dosť skúsených ľudí, ktorí by velili. A určite dnes máme dostatok profesionálov - skúsených dôstojníkov v aktívnej službe v armáde. Prečo by Danko mal veliť? Nemusí. Bude vykonávať svoje povinnosti v armáde – veď vôbec nie je to tak, že každý dôstojník je veliteľom a niekomu velí. Na druhej strane, ak sa niečo stane – pôjde brániť vlasť. A Matovič si bude olizovať svoju modrú knižku. V tom je rozdiel, rozumieš?

Prosím ťa, čo bude, ak sa niečo stane – to je meditácia pri káve. To nik nevie. Ale jedno je jasné. Tým, že minister obrany vydal úplne somársky rozkaz o povýšení predsedu parlamentu o 8 hodností a šéf parlamentu sa toho zubami – nechtami drží, ešte dlho bude zvádzať dlhý nezmyselný boj – možno ešte horší ako slávny kapitán Dabač. Ten aspoň bránil svoju vlasť, ale Gajdoš a Danko teraz musia brániť svoju reputáciu. Budú zbytočne strácať sily a čas na zbytočné aktivity namiesto toho, aby robili ozaj niečo užitočné pre tento štát. Ak ozaj urobia, tak potom nech si rozdajú aj hodností generálov či maršalov. Ale nech nám nerobia hanbu. Minister obrany má dubovú hlavu? Nevedel, aká bude reakcia vojakov, verejnosti a opozície na povýšenie Danka na kapitána – o rekordných 8 priečok?!.. Veď namiesto darčeka Dankovi minister Gajdoš mu na večne časy „daroval“ nálepku a súčasného predsedu parlamentu všetci vždy v budúcnosti si budú spomínať ako „kapitána Danka“. Už sa nikdy tejto nálepky nezbaví!..    

Ale zbaví... Ty si tiež porovnal – kapitán Dabač a kapitán Danko... Ešte by si spomenul na kapitána Tenkesa a opýtal sa, či si ten tiež zaslúžil svoju hodnosť!..  

Počkaj-počkaj, kapitán Tenkes? Jaj, je to hrdina toho maďarského seriálu, čo sme pozerali za detských čias – ak sa nemýlim, je z r. 1963? No vidíš, tak ten si svoju hodnosť určite zaslúžil. A nepamätáš sa, Stierlitz zo Sedemnástich zastavení jari nebol tiež náhodou kapitán?

Nie. Stierlitz bol standartenführer čo zodpovedá hodnosti plukovníka. Ale predtým tiež  určite bol aj kapitán – musel absolvovať služobný rebríček. No ty iba robíš posmech. Zaspomínaj si aj na ostatných slávnych kapitánov... Vidím, brate, že sa v tejto veci nezhodneme. Nuž, aj vďaka tejto kauze naši politici zasa rozdelili celý národ...

Nielen to. Zasa ukázali, akých mudrcov sme si zvolili. Ako sa hovorí, ľud potrebuje chlieb a zábavu. Nuž, toho chleba je akosi pomenej, zato tej zábavy je habadej – viac ako u susedov. V tomto sme majstri sveta. Počúvaj, nepovýšime ťa na plukovníka? Ja som za...

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(2 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Matovič ako mopslík na Kiskovom vodítku...

 

Z bojovníka mopslík na Kiskovom vodítku. Kiska do vlády s nechcenými, dokáže nakoniec vzniknúť nová ...

📅04.03.2020 0 2274x 👤slavo

Numerofóbia, ďalšia zbraň liberálov proti PKK?

 

Žijeme v dobe, keď za číslo vám hrozí až 8 rokov väzenia. Ktoré číslo je zakázané, a ktoré povo...

📅30.01.2020 0 3201x 👤slavo

Otvorený list pre Dávidka Dej z Mladých Progresívcovl, ktorý vychováva občanov proti dezinformačným webom.

 

Keď vymývanie mozgov nepozná hranice. Dávidko by najradšej po školách robil prednášky odborníkov a o...

📅09.11.2019 0 2905x 👤slavo

Poradňa pre občana: Ako sa nestať trestne stíhaným xenofóbom?

 

Ak máte strach prejsť okolo takej skupinky, ako je na fotografii nad článkom, ste xenofób. Nielen liberá...

📅05.11.2019 0 3556x 👤slavo
,