asfasdf ×

NázorObčana.sk

Ukrajinský poslanec predložil Trumpovi kompromisný projekt riešenia problému Krymu a Donbasu a zrušenia sankcií voči Rusku

 Aktuality

Poslanec Najvyššej rady Ukrajiny Andrej Artemenko predložil americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi kompromisný plán: svojrázny projekt vyriešenia problému s Krymom, Donbasom a variant zrušenia sankcií voči Rusku.

20 Február
2017 20:23:01

 

Foto: Facebook

O svojom projekte podrobnejšie porozprával pre ukrajinské noviny Strana /Krajina/. Podčiarkol, že na riešenie týchto problémov všetci majú veľmi odlišné názory: úplne odlišný postoj majú v EÚ, v Rusku, USA a na Ukrajine. Artemenko vysvetlil, že spolu s malým kolektívom spolupracovníkov - odborníkov a poslancov sa snažil vypracovať kompromisný projekt, ktorý by mohol pomôcť vyriešiť veľmi bolestivé problémy a uspokojiť všetkých.

„Celú situáciu by sa dalo vyriešiť iba prostredníctvom širokého kompromisu – inak sa nedá. Netreba všetko riešiť hneď razantne a radikálne a tvrdo presadzovať ten alebo iný postoj: je Krym ruský alebo ukrajinský, ako vyriešiť situáciu na Donbase, čo so sankciami voči Rusku? Navrhujeme kompromis. Ukrajina odovzdá Rusku Krym do prenájmu na dlhé obdobie – povedzme, na 30 – 50 rokov. Potom, keď sa situácia stabilizuje, na polostrove usporiadajú referendum pod kontrolou kompetentných medzinárodných štruktúr a obyvatelia sa rozhodnú sa o tom, v ktorom štáte by sa mal nachádzať Krym – chcú žiť v Rusku alebo na Ukrajine. Potom sa definitívne rozhodnú,“ vysvetlil Artemenko.

Podčiarkol, že ak sa Moskva súhlasí s prenájmom Krymu, dalo by sa hovoriť aj o zrušení sankcií voči Rusku. Ďalším bodom tohto plánu je riešenie situácie na Donbase. V tomto prípade Artemenko a spol. predložili oveľa menší kompromis: podľa jeho skupiny Donbas by mal zostať v zostave Ukrajiny v každom prípade. Inú alternatívu neponúka.

Za kompromisné riešenie však považujú návrh, keď predtým, ako Ukrajina prevezme celú kontrolu nad Donbasom, všetkým obyvateľom ponúknu možnosť slobodného výberu: či dobrovoľne zostanú na ukrajinskom Donbase alebo odídu do Ruska alebo do iného štátu. Za týmto účelom bude vytvorený špeciálny koridor, prostredníctvom ktorého v priebehu 72 hodín, teda 3 dní všetci, ktorí chcú odísť, opustia územie Donbasu.

„Potom by sa malo konať celoukrajinské referendum o tom, či Donbas dostane osobitný štatút alebo nie,“ vysvetlil Andrej Artemenko. „Taktiež treba vytvoriť špeciálny medzinárodný fond pomoci Ukrajine a obnovenia juhovýchodu krajiny – teda Donbasu. Do tohto fondu budú prispievať rôzne štáty,“ podčiarkol.

Ukrajinské média poznamenávajú, že Artemenko a spol. nespresnili, z akých zdrojov a v akej výške by iné krajiny mali sponzorovať obnovenie Ukrajiny. Pripomínajú taktiež, že Artemenkov projekt „zakotvil“ v kancelárii Michaela Flynna, poradcu amerického prezidenta, avšak hneď na to rezignoval na svoju funkciu /zatiaľ iba poradca, nie samotný prezident – pozn. autora/. Projektom Andreja Artemenka sa bude zaoberať nový Trumpov človek a zatiaľ nie je jasné, aký postoj zaujme v súvislosti s riešením uvedených v projekte otázok.     

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

9 %
(11 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:
tivodul, 02.03.2017, 03:18:07 0 0
Ukrajinci naleteli demokracii v americkom štýle. Nevidia doteraz aké sú obrovské rozdiely v metroch aké fejk vlády používajú. Nuž milí Ukrajinci cítim s Vami, čo ste si rozbili teraz to vybudujte s vlastnými silami. Bolo Vám horšie pred odtrhnutím sa od Sovietskeho zväzu, či Federácie nezávislých štátov. Pomoc žiadajte od tých, ktorí sú ochotní Vám pomôcť. Nie od tých ktorí sa snažia Vás zneužiť ako Trójskeho koňa. Snažte sa zachovať politickú a ekonomickú nezávislosť.Nepchajte sa do riti nikomu
  • 1

O autorovi

eugenius


Podobné články

Matovič ako mopslík na Kiskovom vodítku...

 

Z bojovníka mopslík na Kiskovom vodítku. Kiska do vlády s nechcenými, dokáže nakoniec vzniknúť nová ...

📅04.03.2020 0 2125x 👤slavo

Numerofóbia, ďalšia zbraň liberálov proti PKK?

 

Žijeme v dobe, keď za číslo vám hrozí až 8 rokov väzenia. Ktoré číslo je zakázané, a ktoré povo...

📅30.01.2020 0 3046x 👤slavo

Otvorený list pre Dávidka Dej z Mladých Progresívcovl, ktorý vychováva občanov proti dezinformačným webom.

 

Keď vymývanie mozgov nepozná hranice. Dávidko by najradšej po školách robil prednášky odborníkov a o...

📅09.11.2019 0 2779x 👤slavo

Poradňa pre občana: Ako sa nestať trestne stíhaným xenofóbom?

 

Ak máte strach prejsť okolo takej skupinky, ako je na fotografii nad článkom, ste xenofób. Nielen liberá...

📅05.11.2019 0 3390x 👤slavo

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,