asfasdf ×

NázorObčana.sk

Prawy.pl: Kto stojí za Minským Majdanom?

 Aktuality

„Aktuálne udalosti v Bielorusku nútia geopolitických analytikov, aby sa zamysleli nad scenárom, ktoré môže očakávať v Bielorusku,“ uvádza poľský novinár Arkadiusz Miksa na začiatku svojho komentáru na portálu Prawy.pl.

30 Marec
2017 21:31:51

 

Foto: Screenshot Prawy.pl

Prízvukuje, že Bielorusko je to už iba jediná malá krajina, ktorú, ako suseda Ruska, sa nepodarilo ovládnuť ani samotnému Rusku, ale ani Západu. Poznamenáva, že bieloruský režim Lukašenka na Západe považujú za „slúžku“ Kremľa, ale bieloruský prezident sa snaží manévrovať, aby dokázal odolávať vonkajším tlakom zo všetkých strán a snaží sa posilniť spoluprácu s Venezuelou a predovšetkým s Čínou.


„Údajný Lukašenkov režim je priamou príčinou toho, že bieloruský majetok neskončil tak, ako poľský v rukách západného kapitálu za symbolické peniaze. Bielorusi za vlády Lukašenka nežijú  bohato, ale situácia v krajine je pomerne stabilná, takmer každý, kto chce, môže pracovať, môže si nájsť prácu. Bielorusko ukázalo, že môže existovať krajina nachádzajúca sa v regióne strednej a východnej Európy bez problému zvaného korupcia,“ tvrdí Arkadiusz Miksa.

„Čo bude robiť s Bieloruskom Západ po zvrhnutí Lukašenka? Bielorusko je krajina, ktorá v  porovnaní s Ukrajinou nemá najlepšiu pôdu na svete, nemá ani uhoľné ani ďalšie prírodné ložiská, prevládajú tam  piesky a močiare. Ale je to krajina produkujúca a vyvážajúca po celom svete traktory, lode a je to krajina s najväčšou výrobou hnojív v Európe.  Je tam istá korisť, a je tam tiež 9 miliónov obyvateľov, ktorí môžu platiť vysoké úvery západným bankám za auta, telefóny a pod,“ pripomína poľský novinár.

„Prečo i napriek stabilizácii krajiny sa Bielorusi v súčasnosti zúčastňujú na demonštráciách?  Existuje niekoľko dôvodov. Jedným z hlavných je bezpochyby konzumerizmus, čo je prakticky ideológia, ktorú produkuje Západ a vyváža ho do celého sveta. Najviac náchylnými  ku konzumu sú mladí ľudia, ktorí chcú značkové topánky, väčšie a novšie telefóny a bezstarostný život,“ domnieva sa novinár.  

„Ďalším problémom je vplyv Západu, ktorý po viaceré roky je zastúpený prostredníctvom osoby Andželiky Borysovej, údajne zastupujúcej poľskú menšinu v Bielorusku. Veľmi dôležitým prvkom v týchto aktivitách je bezpochyby TV Belsat, podporovaná Spojenými štátmi alebo Švédskom, ale taktiež Poľskom. Okrem tejto je tu činnosť rôznych podivných poľsko-amerických nadácií, ktoré sa v Poľsku zaoberajú tréningom bieloruských aktivistov,“ uvádza Arkadiusz Miksa.

„Posledný problém je pomerne špecifický, prichádza do Bieloruska z juhu, z Ukrajiny.  Ukrajinskí Banderovci sa snažia za každú cenu rozpútať konflikt s Ruskom, presne tak  paralelne pracujú v bieloruských sekciách.  Banderovský Pravý sektor ponúkne prápory nacionalistom za účelom zvrhnutia Lukašenka a vytvorenia spoločného frontu s Bieloruskom proti Rusku. Ta týmto účelom sa banderovské milície rozhodli podeliť  svojimi skúsenosťami  získanými v rámci bojov na Majdane a už pred niekoľkými týždňami začali intenzívne trénovať svojich bieloruských kolegov,“ tvrdí novinár.  

„Čo spája týchto ukrajinských Banderovcov a Bielorusov? Zdôrazňujú, že ide o jazykovú blízkosť, ale v skutočnosti  spoliehajú sa na to, že Bielorusi a Ukrajinci vytvoria dobrovoľnícke SS divízie. Blízkosť kultúrna, jazyková, náboženská a kolaborácia s Nemcami proti Moskve je základom tejto aliancie. Mainstreamové média samozrejme  argumentujú tým, že si Lukašenko ukrajinských sabotérov sám vymyslel, ale podľa sociálnych sietí sa Ukrajinci podieľali na organizácie Majdanu v Bielorusku,“ tvrdí poľský novinár.


„Čo by sa stalo po zvrhnutí Lukašenka? Pre Bielorusko by to bola tragédia - v nasledujúcom desaťročí by krajina pripomínala Ukrajinu, určite by tu vzniklo korupčné prostredie,  nezamestnanosť by prudko vzrástla. Krajina by sa zmenila podľa pravidiel bieloruských nacionalistov v službách Západu  a ich úlohou by bolo pripraviť demontáž krajiny. A aké dôsledky to bude mať pre Poľsko? Predovšetkým jeden: po 2 miliónoch Ukrajincov do Poľska by prišlo za prácou viac než pol milióna Bielorusov. Z hľadiska poľských záujmov je nutné zachovať Lukašenka pri moci,“ uzatvára svoj komentár Arkadiusz Miksa.

Čo k tomu dodať? Asi iba krátko: vo viacerých krajinách sa nájdu ľudia, ktorí ešte nestratili rozum, vedia rozmýšľať a analyzovať a mainstream, politici a „odborníci“ im nevymyli mozog. Triezvo mysliaci ľudia sú, ako vidíme, aj v Poľsku...

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(6 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Matovič ako mopslík na Kiskovom vodítku...

 

Z bojovníka mopslík na Kiskovom vodítku. Kiska do vlády s nechcenými, dokáže nakoniec vzniknúť nová ...

📅04.03.2020 0 2125x 👤slavo

Numerofóbia, ďalšia zbraň liberálov proti PKK?

 

Žijeme v dobe, keď za číslo vám hrozí až 8 rokov väzenia. Ktoré číslo je zakázané, a ktoré povo...

📅30.01.2020 0 3046x 👤slavo

Otvorený list pre Dávidka Dej z Mladých Progresívcovl, ktorý vychováva občanov proti dezinformačným webom.

 

Keď vymývanie mozgov nepozná hranice. Dávidko by najradšej po školách robil prednášky odborníkov a o...

📅09.11.2019 0 2779x 👤slavo

Poradňa pre občana: Ako sa nestať trestne stíhaným xenofóbom?

 

Ak máte strach prejsť okolo takej skupinky, ako je na fotografii nad článkom, ste xenofób. Nielen liberá...

📅05.11.2019 0 3390x 👤slavo

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,