asfasdf ×

NázorObčana.sk

Richard Sulík: Daňový informačný systém tretí rok kolabuje. Žiadame nápravu

 Aktuality

„Stalo sa už bežným zvykom, že úradníci na daňových úradoch majú po podaní daňových priznaní nočné mory. Nie zo svojej práce, ale z daňového informačného systému, ktorý, ako inak, nefunguje,“ tvrdí Richard Sulík.

16 Apríl
2017 20:09:08

 

Foto: Screenshot YouTube

Na to, že daňový informačný systém kolabuje, upozorňovala strana Sloboda a Solidarita pred rokom. Dnes na stupňujúci sa problém museli zástupcovia strany SaS poukázať znova. Podľa predsedu liberálov Richarda Sulíka nie je normálne, aby všetko, čoho sa vláda a jej nominanti dotknú, prestalo fungovať. Preto vyzval Roberta Fica, aby prestal kryť kšefty, na ktoré doplácajú ľudia.

Jozef Rajtár zase upozornil na skutočnosť, že „to, či sa vyberú a ako sa vyberú dane, je základom fungovania štátu a je za to plne zodpovedný minister Peter Kažimír.“ Ministra financií preto vyzval, aby sa prestal tváriť, že sa ho problém s Finančnou správou SR, ktorá je zodpovedná za daňový informačný systém, netýka. Zároveň na Kažimíra apeloval, aby súčasného prezidenta Finančnej správy SR Františka Imreczeho vymenil za krízového manažéra.

Richard Sulík: Takto pred rokom strana Sloboda a Solidarita upozornila na nefunkčný daňový informačný systém. Dnes tu stojíme opäť. Daňové priznania sa majú spracúvať a namiesto toho sa na nás obracajú zamestnanci daňových úradov, že problém s daňovým informačným systémom nielen pretrváva, ale sa dokonca stupňuje. Nie je normálne, aby všetko čoho sa vláda a nominanti Roberta Fica dotknú, prestalo fungovať. A rovnako nie je normálne, aby sme na problém poukázali, na to, že došlo k silnému konfliktu záujmov, kedy dnešný šéf Finančnej správy SR František Imrecze bol predtým šéf spoločnosti SAP a predal Finančnej správe SR drahé licencie na daňový informačný systém. My sme s tým oboznámili verejnosť a dnes to musíme riešiť opäť. Toto má byť upozornenie najväčšej opozičnej strany na veľký nedostatok, ktorý ľuďom komplikuje život, nielen zamestnancom daňovej správy, ale aj daňovníkom, ktorí sa nevedia dopracovať napr. k tomu, aby mohli riadne podať svoje daňové priznanie. Očakávame riešenia, bohužiaľ, tie neprichádzajú. Tie by možno prichádzali, keby na Slovensku nevládla arogancia moci.

Len pripomeniem, že keď pred štyrmi rokmi bol na Finančnej správe SR zavádzaný daňový informačný systém KONS, Robert Fico vtedy ako opozičný politik upadal priam do hysterických záchvatov. Dnes hovorím, že daňový informačný systém KONS nebol síce dokonalý, ale v porovnaní s tým, čo sa deje teraz, by pracovníci daňových úradov ďakovali nebesám. Dovolím si citovať odborníka na daňové systémy z Univerzity Komenského:

„Štandardný daňový informačný systém na platforme SAP je drahé a komplikované technické riešenie. Bola by škoda, keby sa vývoj toho pôvodného daňového informačného systému KONS definitívne zastavil.“

Toto hovoria experti. Vyzývam preto premiéra Roberta Fica, aby prestal hrať túto šialenú hru s daňovníkmi. Aby prestal kryť kšefty a zlodejstvá, na ktoré doplácajú ľudia. Keď sa dokáže Robert Fico chváliť daňovou kobrou, ako perfektne vie klepnúť po prstoch rôznym podvodníkom, tak mal by vedieť aj vyriešiť problémy s podaním daňového priznania. Mal by čestne a férovo povedať: „Spravili sme chybu a takto ju chceme napraviť.“

Jozef Rajtár: Čo viac potrebuje Finančná správa SR na to, aby konečne zabezpečila daňový informačný systém, ktorý bude funkčný a daňový informačný systém, ktorý bude vhodný na správu daňových subjektov? Po podaní daňových priznaní sa na nás začal obracať zúfalí zamestnanci Finančnej správy a zúfalí sú z toho, že daňový informačný systém Finančnej správy kolabuje. Pri najlepšej vôli takýmto spôsobom nie sú schopní spracovávať daňové priznania tak, ako by mali. Podľa ich vyjadrení vládne na daňových úradoch strach a napätie. Spomeniem len niektoré z problémov informačného systému. Zamestnanci sa aj celý deň nedokážu dostať do tohto daňového informačného systému a normálne v ňom pracovať. Ak sa tam aj dostanú, často až po pracovnej dobe alebo cez víkend, tak tento daňový informačný systém je maximálne spomalený. Jednoducho súčasný daňový informačný systém nie je vhodný na správu daňových systémov. Okrem toho, že je pomalý, je aj vysoko chybový a neprehľadný. Možno je vhodný na nabalenie sa smeráckych nominantov, ale určite nie na serióznu prácu s daňovými subjektmi.

Ja by som to tak prirovnal ku kolobežke, ktorú sa niekto snaží použiť ako nákladné vozidlo. Chýba tu naozaj koncepčné riešenie, po ktorom má nasledovať systém kontroly. A preto žiadame, aby vznikla nezávislá komisia, kde budú odborníci, ktorí vyhodnotia súčasnú situáciu s daňovým informačným systémom a posúdia, aké riešenie by bolo najlepšie pre vzniknutú situáciu. Vieme, že Finančná správa SR má minimálne dva predošlé systémy, ktoré sú vhodné na správu daňových subjektov. Nie sú to len fakturačné a účtovné programy ako ten, čo používajú teraz.

Keby takáto situácia nastala po prvýkrát, tak vyzveme prezidenta Finančnej správy SR Františka Imreczeho, aby túto situáciu vyriešil. Ale my sa s touto situáciou boríme rok čo rok. Je to už tretí rok, čo daňový informačný systém vždy po podaní daňových priznaní kolabuje. On, samozrejme, kolabuje aj počas roka. Akurát tam ten nával nie je taký veľký, aby to bolo až také badateľné. Zamestnanci sú už tretí rok z tohto daňového informačného systému naozaj zúfalí. Vete, že minulý rok sa obrátili na finančný výbor, na ministra financií Kažimíra, samozrejme, na vedenie Finančnej správy SR, aby zjednali nápravu a dodnes nie, že nebola zrovnaná riadna náprava, ale nedostali ani len jednoduchú odpoveď na svoju oficiálnu žiadosť. Vyzývam teda ministra financií Petra Kažimíra, aby sa priznal k zodpovednosti za Finančnú správu, pretože on sa vždy tvári, že jeho sa Finančná správa SR netýka. Pritom to, či sa vyberú a ako sa vyberú dane, je základom fungovania štátu a je za to plne zodpovedný minister Peter Kažimír.

Chceme a žiadame, aby do vedenia Finančnej správy SR konečne vymenoval krízového manažéra, pretože Finančná správa SR, t.j. daňové a colné úrady, sú vo všeobecnej kríze. Nevedia vyriešiť ani len Bašternáka a celkovo im kolabuje spracovávanie daňových subjektov. František Imrecze, súčasný prezident Finančnej správy SR, túto hlbokú krízu organizácie, ktorá mu bola zverená, arogantne ignoruje. Ešte raz, žiadame ministra financií Petra Kažimíra, aby konal, aby vymenil Františka Imreczeho a aby sa prestal tváriť, že sa ho problém s Finančnou správou SR netýka a prevzal zodpovednosť.

Video si môžete pozrieť tu:

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Matovič ako mopslík na Kiskovom vodítku...

 

Z bojovníka mopslík na Kiskovom vodítku. Kiska do vlády s nechcenými, dokáže nakoniec vzniknúť nová ...

📅04.03.2020 0 2542x 👤slavo

Numerofóbia, ďalšia zbraň liberálov proti PKK?

 

Žijeme v dobe, keď za číslo vám hrozí až 8 rokov väzenia. Ktoré číslo je zakázané, a ktoré povo...

📅30.01.2020 0 3502x 👤slavo

Otvorený list pre Dávidka Dej z Mladých Progresívcovl, ktorý vychováva občanov proti dezinformačným webom.

 

Keď vymývanie mozgov nepozná hranice. Dávidko by najradšej po školách robil prednášky odborníkov a o...

📅09.11.2019 0 3147x 👤slavo

Poradňa pre občana: Ako sa nestať trestne stíhaným xenofóbom?

 

Ak máte strach prejsť okolo takej skupinky, ako je na fotografii nad článkom, ste xenofób. Nielen liberá...

📅05.11.2019 0 3806x 👤slavo
,