asfasdf ×

NázorObčana.sk

Richard Sulík: „Hotovosť je najefektívnejším spôsobom platby, preto je jednoduché zneužiť ju na pranie špinavých peňazí či financovanie trestnej činnosti“

 Aktuality

Európska komisia pod rúškom boja proti financovaniu terorizmu prišla vo februári tohto roka s akčným plánom na obmedzenia hotovostných platieb v členských štátoch EÚ. Hotovosť je stále najefektívnejším spôsobom platby.

25 Máj
2017 20:09:08

 

Foto: Screenshot YouTube

Preto je jednoduché zneužiť ju na pranie špinavých peňazí či financovanie rôznej trestnej činnosti vrátane terorizmu. Richard Sulík z SaS však upozorňuje aj na druhú stránku obmedzenia hotovostných platieb. Ide o obmedzenie slobody jednotlivca, čo môže byť zo strany Bruselu veľmi nebezpečný krok. Ako vyplniť dotazník zisťujúci názor ľudí na obmedzenia hotovostných platieb, poradí Richard Sulík osobne v nasledujúcom videu.

Európska únia dlhodobo bojuje proti platbám v hotovosti. My tvrdíme, že to obmedzuje slobodu jednotlivca, ale ako vieme, v Bruseli sú snahy zrušiť hotovosť jedného dňa úplne. Považujem to za veľmi nebezpečné. Každopádne teraz Európska únia spustila dotazník , ktorý sa dá vyplniť, kde môžete vyjadriť svoj názor na obmedzenia hotovostných platieb a pokiaľ to príliš veľa ľudí spraví, tak by sa mohlo stať, že budú uskutočnené nejaké zmeny, ktoré nebudú tak veľmi obmedzovať hotovostné platby. Takže začnime.

Dotazník sa volá „Prieskum o potenciálnych obmedzeniach veľkých platieb v hotovosti.“ Údaje, ktoré sú označené hviezdičkou, sú povinné, čiže začnem. Meno: Richard. Priezvisko: Sulík. V ktorej krajine máte bydlisko? Bydlisko máme tu, Slovensko. E-mailová adresa je známa, tú by už aj v Bruseli mohli vedieť: richard@sulik.sk. Dotazník vypĺňam ako fyzická osoba a vo vlastnom mene.

Je vaša organizácia zaregistrovaná v registri transparentnosti? Nie je, keďže som fyzická osoba. Váš príspevok, to je posledná z tých povinných otázok. Môj príspevok, to je tá druhá alternatíva, možno zverejniť za predpokladu zachovania anonymity. Teraz ideme na ten názor. Prvá otázka: Uplatňuje vaša krajina pobytu obmedzenia platby v hotovosti? Áno. Druhá otázka: Ako hodnotíte tieto vnútroštátne obmedzenia platieb v hotovosti? Považujem ich za reštriktívne, to znamená za obmedzujúce.

Len pre informáciu, fyzické osoby môžu platiť v hotovosti len do 15 tisíc eur a podnikatelia len do 5 tisíc eur. Súhlasili by ste so zavedením obmedzení hotovostných platieb na úrovni EÚ? Nie, nesúhlasil. Aké by podľa vás mohli byť hlavné argumenty proti zavedeniu obmedzení hotovostných platieb na úrovni EÚ?

Anonymná hotovostná platba je základnou osobnou slobodou. Tak, toto platí určite. Platba v hotovosti j praktická. Rozhodne áno. Alternatívy k hotovostným platbám buď nie sú dostupné, alebo sú drahšie. Povedzme, že toto až tak veľmi neplatí. Obmedzovanie platieb v hotovosti je prekážkou obchodovania. Rozhodne áno.

Obmedzovanie platieb v hotovosti nie je účinné na dosiahnutie zamýšľaných cieľov. To je ten boj proti terorizmu, a toto platí rozhodne. Ideme na ďalšiu otázku. Ak by sa na úrovni EÚ zaviedli obmedzenia platieb v hotovosti, mali by byť rovnaké vo všetkých členských štátoch alebo závisieť od špecifík každého členského štátu. Rozhodne to druhé. To znamená, každý členský štát si sám povie, čo chce a čo nechce.

Ďalšia otázka: Ak by sa na úrovni EÚ zaviedli obmedzenia hotovostných platieb, limit by mal byť veľmi vysoký. Som teda proti tým limitom, ale ak by to EÚ zaviedla, tak nech je ten limit veľmi vysoký. Ideme k ďalšej otázke. Ak by sa na úrovni EÚ zaviedli obmedzenia hotovostných platieb, mali by sa vzťahovať: na všetky osoby, to znamená rezidentov i nerezidentov, iba na osoby s pobytom v EÚ, iba na osoby s pobytom v krajine, kde prebieha transakcia.

Nemám na takúto otázku názor preto, lebo ako som povedal, som proti tomu, aby Európska únia vôbec obmedzovala platby v hotovosti. Teraz ešte zopár názorov. „Váš názor na vplyv hotovostných obmedzení na vás, vaše podnikanie či organizáciu.“ Ak by sa na úrovni EÚ zaviedli obmedzenia hotovostných platieb, boli by pre vás, vaše podnikanie alebo organizáciu skôr príťažou alebo výhodou? Boli by príťažou.

Ako by zavedenie obmedzení hotovostných platieb na úrovni EÚ obmedzilo vás, vaše podnikanie alebo organizáciu? Tu sa teraz dá vybrať. Tak napr. alternatívne spôsoby platby sú ťažkopádnejšie alebo nákladnejšie. Momentálne mám výhodu oproti konkurentom, na ktorých sa už vzťahuje existujúce… Moji zákazníci trvajú na platbách v hotovosti…

To napr. môže byť dôvod, keď zákazníci chcú platiť v hotovosti, je škoda neurobiť obchod. „Váš názor na dosah hotovostných obmedzení na hospodárstvo.“ Ak by sa na úrovni EÚ zaviedli obmedzenia hotovostných platieb, myslíte si, že by mali negatívny vplyv na hospodárstvo? Áno, myslím si. Negatívny vplyv na hospodárstvo je podľa vás: priveľký vzhľadom na sledované ciele. Nezabúdajme, že chcú týmito obmedzeniami bojovať proti terorizmu. Myslíte si, že existujúce obmedzenia hotovostných platieb na vnútroštátnej úrovni narúšajú hospodársku súťaž? Áno, myslím si.

Teraz ešte „Váš názor na účinnosť hotovostných obmedzení.“ Myslíte si, že obmedzenia hotovostných platieb na úrovni EÚ by mohli prispieť k boju proti financovaniu terorizmu? Nie, to si teda nemyslím. Myslíte si, že prínosy obmedzenia hotovostných platieb z hľadiska boja proti nezákonným činnostiam prevážia nad stratou osobnej slobody?

Nie, nemyslím si, že prevážia. Mohli by podľa vás obmedzenia hotovostných platieb na úrovni EÚ prispieť k boju proti niektorej z týchto nezákonných činností? Závažná trestná činnosť, menej závažná, pranie špinavých peňazí, iné. Áno, k niečomu by mohli prispieť. Ja teda zakliknem nemám názor. Ide totiž o to, že k niečomu by prispieť mohli, ale nestojí to za to obmedzenie osobnej slobody miliónov slušných ľudí.

Blížime sa ku koncu. Bude podľa vás oznámenie Európskej centrálnej banky, že od roku 2018 prestane vydávať nové 500-eurové bankovky, postačujúce na boj proti zneužívaniu hotovosti na nezákonné činnosti? Áno, konkrétne pán Bašternák bude mať problém s tými jeho dvanástimi miliónmi. Keď už nebudú päťstovky, tak v stovkách už vôbec nevieme, ako to odnesie.

A posledná otázka: Myslíte si, že povinnosť ohlasovať hotovostné platby nad určitou hodnotou by bola v boji proti zneužívaniu hotovosti na nezákonné činnosti rovnako účinná ako obmedzenia platieb v hotovosti? Áno, myslím si, že keď sa tie platby budú ohlasovať, to máme my už aj dnes nad 20 tisíc eur alebo koľko, tak toto je postačujúca možnosť.

Proti terorizmu treba bojovať aj tak iným spôsobom, napr. nepustiť sem milióny ľudí z rôznych kútov sveta ako tých, ktorí tu žijú slušným životom, ich obmedzovať v platbách v hotovosti. Takže máme dotazník vyplnený a už len dáme odoslať. Hotovo! A ak to spraví príliš veľa ľudí, tak sa môže stať, že to bude mať nejaký vplyv. Videli ste návod, dúfam, že to vyplníte tiež,“ uvádza vo svojom komentári Richard Sulík.

Video si môžete pozrieť tu:

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

67 %
(3 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Matovič ako mopslík na Kiskovom vodítku...

 

Z bojovníka mopslík na Kiskovom vodítku. Kiska do vlády s nechcenými, dokáže nakoniec vzniknúť nová ...

📅04.03.2020 0 2552x 👤slavo

Numerofóbia, ďalšia zbraň liberálov proti PKK?

 

Žijeme v dobe, keď za číslo vám hrozí až 8 rokov väzenia. Ktoré číslo je zakázané, a ktoré povo...

📅30.01.2020 0 3513x 👤slavo

Otvorený list pre Dávidka Dej z Mladých Progresívcovl, ktorý vychováva občanov proti dezinformačným webom.

 

Keď vymývanie mozgov nepozná hranice. Dávidko by najradšej po školách robil prednášky odborníkov a o...

📅09.11.2019 0 3156x 👤slavo

Poradňa pre občana: Ako sa nestať trestne stíhaným xenofóbom?

 

Ak máte strach prejsť okolo takej skupinky, ako je na fotografii nad článkom, ste xenofób. Nielen liberá...

📅05.11.2019 0 3814x 👤slavo

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,