asfasdf ×

NázorObčana.sk

Dobrodružstva uhlia na Ukrajine: koksovateľné uhlie dodávané z USA sa zdražilo trojnásobne, Ukrajina začala viac uhlia nakupovať od Ruska

 Aktuality

Ukrajinské média pokračujú rozoberať „uhľovú tému“. Poukazujú na to, že Kyjev aj napriek tomu, že nakupuje uhlie od Ruska a mohol by pokojne ho kupovať aj na Donbase, rokuje s americkými spoločnosťami.

07 Október
2017 18:43:29

 

Foto: Facebook

Niektorí experti a novinári priamo obviňujú ukrajinské úrady, že sa snažia nakupovať drahé americké uhlie preto, že za to „kompetentní“ dostávajú mastné úplatky. Poukazujú na to, že ani ruské, ani donbaské spoločnosti úplatky nedávajú... V súčasnosti novinári sledujú rokovania štátnych orgánov s asi najväčšou spoločnosťou USA, ktorá predáva uhlie, - XCOAL Energy&RESOURCES. Ide o nákup niektorých druhov uhlia antracitovej slupiny.

Daná americká spoločnosť ťaží uhlie v Západnej Virgínii a Pensylvánii. Predáva uhlie rôznych druhov, prevažne antracit – hlavne metalurgickým spoločnostiam. XCOAL Energy&RESOURCES má dva vlastné morské prístavy, prostredníctvom ktorých exportuje približne 16 miliónov ton uhlia ročne.  

V júni Pensylvániu navštívila ukrajinská vládna delegácia, ktorá rokovala o nákupe uhlia. Ukrajinské média uvádzajú, že dohoda ešte nie je podpísaná, ale ministerstvo energetiky a uhoľného priemyslu Ukrajiny informovalo, že v najbližšom období táto americká spoločnosť môže dodať na Ukrajinu cca 120 tisíc ton uhlia. Toto množstvo dopraví jedná nákladná loď. Podľa predbežnej dohody americká spoločnosť môže na budúci rok poslať na Ukrajinu 5 – 6 podobných nákladných lodí s uhlím a ak bude podpísaná dohoda o dodávkach na dlhšie obdobie, Američania môžu zvýšiť svoje dodávky.

Zároveň ukrajinské média poukazujú na to, že v tomto roku Ukrajina zvýšila import uhlia z Ruska. Za hlavnú príčinu považujú fakt, že americkí dodávatelia uhlia v priebehu prvých troch mesiacov tohto roka trojnásobne zvýšili cenu uhlia. Odvolávajú sa aj na údaje zverejnené ministerstvom energetiky USA.

Ukrajinskí odborníci pripomínajú, že kým vlani v období január – marec americké spoločnosti predávali uhlie Ukrajine za 71 dolárov za tonu, v rovnakom období tohto roka tá cena sa vyšplhala do výšky 206 dolárov za tonu. Na druhej strane sa zvýšili aj dodávky amerického uhlia na Ukrajinu. Kým vlani v období január – marec americké spoločnosti dodali 355,1 tisíc ton uhlia, v rovnakom období tohto roka dodali 865,7 tisíc ton.

Experti poukazujú na to, že pre niektoré krajiny Američania naopak znižujú ceny. Napríklad, kým vlani v období január – marec americké spoločnosti predávali uhlie Nórsku za 140 dolárov za tonu, v rovnakom období tohto roka znížili cenu na 125 dolárov za tonu. Ukrajinskí odborníci a média, pochopiteľne, kladú otázku: prečo pre ekonomicky zdatné Nórsko Američania ceny uhlia znižujú, ale pre topiacu sa v problémoch Ukrajinu zvyšujú? Odpoveď zatiaľ nepoznajú... 

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

86 %
(7 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Čaputovej sa plní túžba...

 

Kto by sa bál zomierať, keď tu máme Čaputovú? Túžba sa plní. Ľudia sa neboja zomierať na vakcínu, ...

📅13.01.2022 0 349x 👤slavo

PAHREBA. Slovensko pod vplyvom dvoch vírusov: COVID-19 a slniečkarskej vlády

 

Niekoľko predošlých týždňov a určite ešte väčší počet budúcich týždňov, ba dokonca mesiacov v...

📅28.03.2020 0 2543x 👤eugenius

Matovič ako mopslík na Kiskovom vodítku...

 

Z bojovníka mopslík na Kiskovom vodítku. Kiska do vlády s nechcenými, dokáže nakoniec vzniknúť nová ...

📅04.03.2020 0 2955x 👤slavo

Numerofóbia, ďalšia zbraň liberálov proti PKK?

 

Žijeme v dobe, keď za číslo vám hrozí až 8 rokov väzenia. Ktoré číslo je zakázané, a ktoré povo...

📅30.01.2020 0 4066x 👤slavo

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,