asfasdf ×

NázorObčana.sk

Ukrajinské média sú znepokojené výsledkami parlamentných volieb v Česku, ale dúfajú, že sa Česi „neotočia na Východ“

 Aktuality

Parlamentné voľby v Česku komentujú všetci európski, ale aj zaoceánski analytici a média. Veľmi svojráznu reakciu sledujeme v ukrajinských médiách. Vo všeobecnosti sú nadšení výsledkami českých volieb. Vysvetľujú to však po svojom.

23 Október
2017 18:45:16

 

Foto: Facebook

„V krajine Švejka zvíťazil miliardár, priateľ prezidenta Miloša Zemana. Pozoruhodný úspech dosiahli aj strany, ktoré žiadajú zrušenie sankcií voči Rusku. Existujúca vláda utrpela totálnu pohromu,“ komentuje súčasnú situáciu u našich českých susedov jeden z najpopulárnejších ukrajinských denníkov Strana /Krajina/.

Mnohé ukrajinské média a analytici hneď označili Andreja Babiša za „ukrajinského Donalda  Trumpa“. Tým naznačujú, že Česku hrozia podobné problémy, aké v súčasnosti otriasajú Bielym domom. Poukazujú na „mnohé škandalózne výroky“ Andreja Babiša, podčiarkujú jeho „nenávisť voči migrantom“, zdôrazňujú jeho „finančné machinácie a podvody“, podozrenia z neplatenia daní a pod.

Mnohí ukrajinskí analytici poukazujú na paradox: Babiša podozrievajú z viacerých hriechov, korupcie a pod., ale zvíťazil práve vďaka tomu, že sľubuje urobiť poriadok v krajine a zdolať korupciu... Pri všetkej našej snahe sme v ukrajinských médiách nenašli viac – menej pozitívne ohlasy na margo víťazstva Babiša, aj keď jedno pozitívum ukrajinské média a analytici predsa našli... Ale o tom niečo povieme trochu neskôr.

Mnohé titulky v ukrajinských médiách znejú približne rovnako: porážka súčasnej vlády, kontroverzný víťaz, nebezpeční piráti a ultrapravicový, neprijateľný Japonec... Ukrajinskí novinári stále porovnávajú Babiša s Donaldom Trumpom, pripomínajú, že do politiky vstúpil priamo z biznisu. Poukazujú na to, že v Česku práve vláda formuje a ovplyvňuje vnútornú a zahraničnú politiku a preto Babiš určite urobí veľa zmien. Znejú mnohopočetné obavy, kam Babiš zavedie Česko, ako to ovplyvní dianie v Európskej únii a, samozrejme, ako sa to odzrkadlí na dianí na Ukrajine. Prízvukujú, že v Česku pracuje viac ako 200 tisíc Ukrajincov – ako ich ovplyvní táto nová situácia?..  

Mnohí ukrajinskí analytici sa snažia odhadnúť, akú pozíciu bude zastávať nová vláda voči EÚ, Rusku a Ukrajine. Poukazujú na to, že v týchto otázkach vnútri víťaznej strany ANO nepanuje jednotný postoj. „Časť členov strany odsúdila anexiu Krymu a porovnala ju s vpádom Hitlera do Československa a preto vystupuje proti zrušeniu sankcií voči Rusku. Ale druhá časť strany, ako aj jej zakladateľ, exprezident Česka Václav Klaus, sú prívržencami Vladimíra Putina. Považujú konflikt na Ukrajine za boj Západu proti Rusku,“ citujú ukrajinské média výrok českého novinára Jakuba Kopečka.

Znepokojenie ukrajinských médií a analytikov vyvoláva úspech pravicových síl v Česku, ktoré označujú za „ultrapravicových radikálov“. Poukazujú na to, že je to pokračovanie tendencie, ktorá vznikla v Nemecku a Rakúsku. Najviac straší ukrajinských analytikov a média úspech Slobody a priamej demokracie Tomia Okamuru. Poukazujú na to, že získal hlasy viac ako 10 percent českých voličov. Vyzdvihujú fakt, že „aj keď má samotný Okamura japonsko-kórejský pôvod, vystupuje proti prijatiu migrantov“. Ale najväčším strašiakom pre nich je to, že SPD žiada zrušiť sankcie voči Rusku.

Podobné, aj keď trochu menšie obavy vyvoláva úspech strany „pirátov“. Analytici a média poukazujú na ich rôzne „čudné požiadavky“, ako napríklad, legalizáciu jemných drog a pod. Za hlavný nedostatok považujú to, že táto strana je údajne naklonená Vladimírovi Putinovi a chce spolupracovať s Ruskom. Pochopiteľne, presne podobné obavy vyvoláva aj úspech Komunistickej strany, ktorá, ako pripomínajú ukrajinské média, sa snažila blokovať asociáciu EÚ a Ukrajiny.

Práve tieto 3 strany sú stále kritizované vo všetkých ukrajinských provládnych médiách. Hlavným dôvodom je ich údajná priazeň voči Rusku. Viacerí analytici a média vyslovujú podobné obavy aj vo vzťahu k strane Andreja Babiša. S obrovským nadšením a entuziazmom však privítali jeho výrok, ktorý stále opakujú všetky ukrajinské média, citujeme, že „ANO preferuje eurointegráciu a nemieni pripustiť žiadnu otočku na Východ“.

Ale obavy predsa pretrvávajú. Ukrajinské média podrobne rozoberajú podnikateľské aktivity Andreja Babiša a robia nepríjemný pre seba záver: v EÚ mu bude „tesno“, nemá možnosti rozširovať svoje impérium, potrebuje obrovský trh – a tým je Rusko. Obávajú sa preto, že Babiš predsa otočí na Východ, aby mohol úspešne podnikať. Niektorí analytici sa domnievajú, že Babiš zaúraduje vo V4 a dostane sa do konfrontácie s Bruselom, hlavne v otázke kvót pre migrantov.

Poukazujú na to, že biznis Andreja Babiša je síce závislý na kreditoch EÚ, ale takisto je závislý aj na nákupoch ruského plynu. Ukrajinské média kladú takmer rétorickú otázku: čo preváži, čo bude dôležitejšie pre Babiša?.. Pripomínajú, že Babišovi nevonia sankcie voči Rusku a preto si nájde spoločnú reč s prezidentom Milošom Zemanom. 

„Víťazstvo Babiša prinesie Ukrajine ďalšie komplikácie. Babiš je oligarcha, prioritou ktorého sú biznis-vzťahy s Ruskom. Preto historický trend, keď Rusko kvôli anexie Krymu bolo „úplné zlo“, sa mení – a bohužiaľ, nie v náš prospech,“ citujú ukrajinské média výrok riaditeľky Centra Balto-Čiernomorských výskumov Iriny Vereščukovej. Tento jej názor rozdeľujú mnohé ukrajinské média a analytici.

Ukrajina čaká, ako sa bude vyvíjať situácia v Česku po vytvorení novej vlády. Niektoré média a analytici vyslovujú jemný optimizmus, ale väčšina predsa sa obáva, že nové české vedenie sotva sa spojí s Ukrajinou v boji proti Rusku. Poukazujú na to, že Ukrajina postupne stráca svojich spojencov a priateľov. Obávajú sa, že aj „Česko odpláva ďalej od ukrajinských brehov...“

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(4 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Matovič ako mopslík na Kiskovom vodítku...

 

Z bojovníka mopslík na Kiskovom vodítku. Kiska do vlády s nechcenými, dokáže nakoniec vzniknúť nová ...

📅04.03.2020 0 2395x 👤slavo

Numerofóbia, ďalšia zbraň liberálov proti PKK?

 

Žijeme v dobe, keď za číslo vám hrozí až 8 rokov väzenia. Ktoré číslo je zakázané, a ktoré povo...

📅30.01.2020 0 3350x 👤slavo

Otvorený list pre Dávidka Dej z Mladých Progresívcovl, ktorý vychováva občanov proti dezinformačným webom.

 

Keď vymývanie mozgov nepozná hranice. Dávidko by najradšej po školách robil prednášky odborníkov a o...

📅09.11.2019 0 2998x 👤slavo

Poradňa pre občana: Ako sa nestať trestne stíhaným xenofóbom?

 

Ak máte strach prejsť okolo takej skupinky, ako je na fotografii nad článkom, ste xenofób. Nielen liberá...

📅05.11.2019 0 3677x 👤slavo
,