asfasdf ×

NázorObčana.sk

V okolí Ľvovu do poľského autobusu hodili bombu. Ukrajinské média o katastrofálnych poľsko-ukrajinských vzťahoch

 Aktuality

Včera v noci do poľského autobusu, ktorý stal na parkovisku pri hoteli Pánska hora v obci Sokoľniki blízko západno-ukrajinského mesta Ľvov, neznámi páchatelia hodili bombu. Našťastie, nik nebol zranený, pretože autobus bol prázdny.

11 December
2017 17:41:40

 

Foto: Facebook

Ukrajinské média komentujú túto epizódu a uvádzajú, že sa pomaly poľsko-ukrajinské vzťahy znižujú k bodu mrazu. Pripomenuli, že bol to už druhý výbuch v tomto roku: ešte v marci taktiež neznámi páchatelia z granátometu strieľali na budovu poľského konzulátu v meste Luck. V Poľsku marcovú epizódu označili za teroristický čin.

Podľa prvých reakcií poľských politikov a médií, aj výbuch poľského autobusu vo Ľvove  Varšava považuje za teroristický čin. Ukrajinská diplomacia hovorí o provokácii. Minister zahraničia Ukrajiny Pavel Klimkin tvrdí, že radikáli sa snažia ešte viac rozhádať Kyjev a Varšavu a prekaziť oficiálnu návštevu poľského prezidenta Andrzeja Dudu na Ukrajine, ktorá sa má uskutočniť pozajtra. 

Poslanec Ľvovského mestského parlamentu Igor Zinkevič informoval média, že neznámi útočníci rozbili sklo okno na poľskom autobuse a hodili dovnútra bombu. Autobus priviezol poľských turistov na exkurziu do Ľvovu. Je zaujímavé, že zamestnanci hotela Pánska hora, na parkovisku ktorého stal autobus, pre políciu a média tvrdili, že žiaden výbuch nepočuli... Polícia zatiaľ pre média komentáre neposkytuje, krátko poznamenáva, že začala vyšetrovanie.

Poľské média skepticky reagujú na vyhlásenia ukrajinskej polície, pripomínajú, že nenašla ani tých, ktorí v marci strieľali z granátometu na poľský konzulát v Lucku, ako ani tých, ktorí neskôr vyhodili do povetria pomník Poliakom zabitým banderovcami v Gute Peňackej vo Ľvovskej oblasti. Niektoré žiadajú uzatvorenie hraníc s Ukrajinou a zrušenie bezvízového styku EÚ s Ukrajinou. Poľskí radikáli žiadajú vyhnať domov všetkých Ukrajincov, ktorí pracujú v Poľsku.

Na druhej strane ukrajinské média pripomínajú, že aj v Poľsku neznámi páchatelia často vyhadzujú do povetria pomníky „hrdinom“ ukrajinských UPA a OUN a poľskí radikáli napádajú na Ukrajincov, ktorí pracujú v Poľsku. Výbuch poľského autobusu vo Ľvove ešte viac zhoršuje vzťahy medzi obidvoma krajinami a ohrozuje plánovanú návštevu poľského prezidenta na Ukrajine.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(4 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Matovič ako mopslík na Kiskovom vodítku...

 

Z bojovníka mopslík na Kiskovom vodítku. Kiska do vlády s nechcenými, dokáže nakoniec vzniknúť nová ...

📅04.03.2020 0 2274x 👤slavo

Numerofóbia, ďalšia zbraň liberálov proti PKK?

 

Žijeme v dobe, keď za číslo vám hrozí až 8 rokov väzenia. Ktoré číslo je zakázané, a ktoré povo...

📅30.01.2020 0 3201x 👤slavo

Otvorený list pre Dávidka Dej z Mladých Progresívcovl, ktorý vychováva občanov proti dezinformačným webom.

 

Keď vymývanie mozgov nepozná hranice. Dávidko by najradšej po školách robil prednášky odborníkov a o...

📅09.11.2019 0 2905x 👤slavo

Poradňa pre občana: Ako sa nestať trestne stíhaným xenofóbom?

 

Ak máte strach prejsť okolo takej skupinky, ako je na fotografii nad článkom, ste xenofób. Nielen liberá...

📅05.11.2019 0 3556x 👤slavo

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,