asfasdf ×

NázorObčana.sk

Srdcu nerozkážeš (2017)

 Aktuality

Príjemná romantická komédia z produkcie Judda Apatowa, ktorá rozosmeje a dojme.

01 Október
2017 16:33:49

V poradí tretí celovečerný film Michaela Showaltera, je skutočne filmom v ktorom si každý nájde to svoje. Na festivaloch oceňovaná, v podstate biografická snímka je príbehom lásky, porozumenia, rasovej tolerancie a akceptovania vo svete, v ktorom na seba denne naráža niekoľko diametrálne odlišných kultúr a etník. Vo víre nedávnych udalostí, teroristických hrozieb, pôsobí film nadmieru aktuálne, poskytujúc tak odľahčený pohľad na rasovú problematiku súčasnosti.

Kumail  v detstve so svojou rodinou emigroval z Pakistanu do Spojených štátov a živí sa ako nie príliš úspešný stand-up komik a príležitostný Uber vodič. Na rozdiel od svojich konzervatívnych rodičov, ktorí sa odmietajú vzdať konvencií a zastaralých zásad, sa Kumail pomerne úspešne aklimatizoval a vyslobodil z okov kultúrneho a rodinného stereotypu. Robí prácu, ktorá ho baví a je neustále obklopený svojimi priateľmi z komediálnej scény. Naďalej je však objektom nepodarených pokusov svojej matky, ktorá vo forme pseudonáhodných návštev pozýva na večeru neznáme ctiteľky, snažiac sa synovi ako poriadnému moslimovi zaopatriť pakistanskú nevestu. Koncept lásky a spriaznenej duše je pre staromódnych rodičov vyrastajúcich v kultúre dohodnutých a zinscenovaných sňatkov neznámy a nepredstaviteľný. Jedného večera, počas Kumailovho stand-up vystúpenia, na seba upozorní Emily (Zoe Kazan) - mladé, veselé a sympatické dievča, s ktorým sa Kumail následne zoznámi v bare. Po noci strávenej spolu si začnú obaja uvedomovať vzájomnú náklonnosť a aj napriek neochote výjsť so svojimi citmi navonok a rôznym zámienkám pokračujú vo vídaní sa. Ich láska prekonáva nepodstatné etnické barierý dvoch kultúr. Pre Kumailovu rodinu je predstava spontánneho vzťahu s beloškou samozrejme neakceptovateľná a Kumail je  tak nútený čeliť neľahkému rozhodnutiu. 

 

Kumail Nanijani hrajúci seba

Hlavnou zložkou filmu sú, ako je u produkcie Apatowa zvykom, dialógy a interakcia postáv. Kumail Nanjiani, stvárrňujúci samého seba, na mňa bohužiaľ pôsobil mierne nesympaticky, jeho rozhodnutia sú spochybniteľné a nepresvedčil ma ani svojím minimalistickým, mierne zatrpknutým a večne sarkastickým hereckým prejavom. Naproti tomu Zoe Kazan je vynikajúca a som presvedčený, že jej meno zaznie počas akademických ocenení minimálne raz. Veľmi príjemným prekvapením je bravúrna Holly Hunter ako nekompromisná matka Emily a Ray Romano ako excentrický, osobitý otec dievčaťa. Kvalitné herecké výkony podfarbujú trefné dialógy v ktorých, na rozdiel od miestnych stand-up výstupov, nechýba humor a spoločenská satira.Osobne, som ale od internetom toľko vychválených dialógov očakával trochu viac, niektoré gagy akoby vyznievajú doprázdna a konverzáciám často chýba kulminácia, emocionálny vrchol. Transformácia do vážnejšieho koloritu v druhej polovici filmu však poteší, pretože film nestráca svoju identitu a prvky drámy i komédie sa mu podarilo úspešne skombinovať. Až na pár rozhodne presladených, takmer patetických scén, je romantická línia funkčná a väčšinou sa jej darí vyvarovať zavedeným klišé. Film sa tiež nikam neponáhľa a necháva dostatok priestoru pre vývoj postáv.

 

Zoe Kazan ako roztopašná Emily

Čo sa technickej stránky filmu týka, niet tu v podstate o čom písať. Film je nakrútený pomerne všedne, časté sú statické zábery a  vzhľadom na dialogickú orientáciu filmu najmä protizábery. Kamera sa zameriava výlučne na ľudí, čo je v poriadku. Film sa točí okolo ľudí a medziľudských vzťahov a skôr dokumentárny, uniformný vizuál mu prospieva. Napriek tomu by som si prial, aby sa viac využívala hlavná devíza filmu ako média, vizuálna sila tohto umenia. Zamrzí tiež často absentujúca hudba, ktorá by mnohým scénam dodala potrebný emocionálny spád.

 

Holly Hunter a Ray Romano ako rodičia Emily

Hoci som filmu vytýkal viacero vecí, pravdou je, že ide o kvalitný počin, vhodný fakticky pre každého. Nie je to film nevyhnutne vyžadujúci zhliadnutie v kine, v pohodlí domova funguje rovnako dobre. Ak sa ale rozhodnete spríjemniť si večer feel-good filmom na striebornom plátne, rozhodne neoľutujete.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

sdgda


Podobné články

Šťastný Lazzaro (2018)

 

Krása v jednoduchosti...

📅13.08.2019 0 2216x 👤sdgda

Stará láska nehrdzavie (2019)

 

Komediálne prekvapenie roka? Skôr sympatická romantická oddychovka...

📅21.07.2019 0 3020x 👤sdgda

Posledné večery na Zemi (2018)

 

Hypnotizujúca sila filmového média v plnom rozsahu...

📅22.06.2019 0 2502x 👤sdgda

Je mi jedno, že sa zapíšeme do dejín ako barbari (2018)

 

Trpká a mrazivá konfrontácia s vlastnými dejinami...

📅20.04.2019 0 3855x 👤sdgda

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,