asfasdf ×

NázorObčana.sk

Ready Player One (2018)

 Aktuality

Spielbergova popkultúrna óda

09 Apríl
2018 14:49:14

Vytúžené,  avšak po vydaní trailerov i pomerne skepticky očakávané sfilmovanie knižného bestselleru Ernesta Clinea je konečne tu a v podaní režijného maestra Stevena Spielberga, je tak možné oddať sa nostalgickému rozjímaniu a geekovským orgazmom aj na striebornom plátne.  Tejto láskyplnej óde na popkultúru predovšetkým 80. rokov minulého storočia, padne režijná taktovka Spielberga ako uliata, keďže aj on sám je jej neoddeliteľnou súčasťou a ikonou. Čo sa cieľovej skupiny filmu týka,  na prvý pohľad detský film je prekvapivo ezoterický, inherentne volá najmä k srdciam pamätníkov danej doby, ktorí budú schopní sa v tomto bezodnom oceáne referencií orientovať. Zvyšok si v tomto hyper-rýchlom a ultra-modernom dobrodružstve bude zrejme pripadať ako Alica po vstupe do králičej nory. Pre amerického režijného divotvorcu znamená rodinný charakter filmu po dlhšom čase akýsi návrat ku koreňom.

Ocitáme sa v roku 2045, kedy podstatnú časť života ľudí prebrala virtuálna realita v podobe hry Oasis. Ľudia po celom svete sa zhosťujú svojich digitálnych identít a majetkov, všedná realita prestáva byť centrom diania a záujmu a zostáva tak ako jej problémy zanedbaná. Oasis poskytuje  únik,  vďaka rôznym stávkam a mikrotransakciám možnosť nadobudnutia bohatstva no i absolútneho krachu. Samotná  dejová línia je pomerne všedná. V úlohe rozprávača a hlavnej postavy je nám predstavený Wade Watts (Tye Sheridan), chlapec poznačený rodinnou tragédiou  a outsider. Ako jeden z mnohých sa hodlá zúčastniť lovu na tzv. Veľkonočné vajce, ktoré geniálny  tvorca Oasis James Halliday (Mark Rylance) zanechal ako svoj posledný odkaz a jeho eventuálny objaviteľ sa stane novým vlastníkom virtuálneho sveta. Rolu antagonistu zohráva korporácia IOI, na čele so zlomyseľným a bezohľadným  Nolanom Sorrentom (Ben Mendelsohn), ktorý sa pre získanie nesmierneho bohatstva, skrývajúceho sa za zdolaním súťaže, nezastaví pred ničím.

https://img.csfd.cz/files/images/film/photos/162/278/162278736_040bb7.jpg?w700

V blízkej budúcnosti ľudia vymenili skutočné životy za virtuálne

Počnúc najslabším článkom diela, zápletka v sebe zahŕňa snáď všetky klišé žánrovo podobne typizovaných  filmov a preto v tomto smere netreba očakávať objavenie Ameriky a niečo iné než napr. taký Speed Racer, ktorý mi pomerne často prichádzal na rozum. Dobrým rozhodnutím bolo zvolenie stručného úvodu a takmer okamžité predstavenie a vstúpenie do Oasis, v ktorom sa tak odohráva pocitovo väčšina naratívnej zložky zatiaľ čo analogicky k deju, sekvencie z reality bohužiaľ pôsobia akosi fádne a chýba im potrebná dávka dramatickosti a originality. Nijak zvlášť ohurujúce nie sú žiaľ ani herecké výkony (snáď s výnimkou Marka Rylencea) a predovšetkým postavy, ku ktorým som si nedokázal vybudovať akýkoľvek vzťah a vo výsledku mi ich osudy boli pravdupovediac ukradnuté. Navyše film najmä v polovici stráca na tempe a zapodieval sa konfliktami a udalosťami, ktoré čo do napínavosti a spektáklu, nesiahali prvej pol hodine ani po päty. Tuctová zápletka o sile lásky a priateľstva stojí na banálnej premise, čím sa ťažiskom záujmu stávajú špeciálne efekty a jednotlivé easter eggy. Film tak nadobúda skôr akúsi formu cirkusovej atrakcie, ktorá však v najlepších momentoch funguje náramne a dokáže vykúzliť úprimný detský úsmev na tvári tak, ako máloktorý kino zážitok za poslednú dobu. S referenciami sa pracuje citlivo a divák sa cíti ako akýsi objaviteľ neustále očakávajúc, čo sa skrýva za ďalším rohom.

https://img.csfd.cz/files/images/film/photos/162/502/162502785_d8bfd9.jpg?w700

Kvantum známych postavičiek je zábava sledovať najmä vďaka slušnému CGI

 

Akonáhle sa presunieme do digitálneho sveta, servíruje film jednu vizuálnu lahôdku za druhou a jeho sledovanie sa tak transformuje na akési hľadanie pokladov, ktoré v tomto prípade predstavujú všemožné popkultúrne odkazy a postavy, vyskytujúce sa vo všetkých kútoch v takmer každom zábere. Práve v Oasis naplno vynikne 175 miliónový rozpočet v podobe skutočne skvelých a živých počítačových animácií a neustáleho frenetického diania, avšak nie na úkor neprehľadnosti. Videoherné a filmové postavičky ožívajú na filmovom plátne ako nikdy predtým, nie je na nich však ostentatívne upozorňované a je tak na divákovi čo si z filmu vezme k sebe. Netreba zdôrazňovať, že diváci s danou érou a jej produktami ani čiastočne neoboznámení, budú svedkami značne chudobnejšieho a obmedzenejšieho zážitku. Naplno sa preukazuje Spielbergova režijná vycibrenosť, či už v správnom dávkovaní dialógov a akcie ale i navodení čarovnej retro atmosféry, pre neho tak charakteristickej. Nechýba dvorný kameraman Janusz Kaminski a  typické štylistické črty ako napr.  dlhé one-shoty, no nešetrí sa však aj všemožnými preletmi a komplikovanými švenkami, ktoré pôsobia, napriek istej presýtenosti trhom zeleným plátnom, prekvapivo úderne. Čerešničkou na torte je tak i hudba legendárneho Alana Silvestriho, citujúca klasické kultové melódie, v správnych momentoch schopná vyvolať i zimomriavkovo kvalitné prežívanie. Prekážala mi snáď len akási vyblednutosť a šedá farebná škála, ktorá byť iba v reálnej časti filmu, ponúkala by pravdepodobne žiadaný vizuálny kontrast medzi  rôznorodou, fantazijnou  Oasis a upadnutou, šedivou realitou.

https://img.csfd.cz/files/images/film/photos/162/502/162502795_e4e73a.jpg?w700

Ben Mendelsohn preberá rolu klasického bezcitného antagonistu mocnej spoločnosti

 

Ready Player One nepopierateľne predbehol očakávania aj najväčších neprajníkov a skeptikov, a aj napriek drobným chybičkám krásy je najmä vďaka majstrovskej režijnej úrovni aj pri Spielbergovom pokročilom veku prekvapivo sviežou a nevšednou záležitosťou, a zrejme najkrajším vyznaním lásky, aké si popkultúra mohla želať. Lepší videoherný tu tak skoro nebude

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

sdgda


Podobné články

Šťastný Lazzaro (2018)

 

Krása v jednoduchosti...

📅13.08.2019 0 2216x 👤sdgda

Stará láska nehrdzavie (2019)

 

Komediálne prekvapenie roka? Skôr sympatická romantická oddychovka...

📅21.07.2019 0 3019x 👤sdgda

Posledné večery na Zemi (2018)

 

Hypnotizujúca sila filmového média v plnom rozsahu...

📅22.06.2019 0 2502x 👤sdgda

Je mi jedno, že sa zapíšeme do dejín ako barbari (2018)

 

Trpká a mrazivá konfrontácia s vlastnými dejinami...

📅20.04.2019 0 3855x 👤sdgda

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,