Olympijské hry v Soči začínajú až o tri týždne, no už teraz je jasné, že sa zapíšu do dejín. Pozrime sa spolu na zaujímavosti, ktoré budú olympiádu sprevádzať.
Najdrahšie hry v histórií
Už teraz je jasné, že tieto hry budú najdrahšie v celej histórií. Náklady na olympiádu sa odhadujú na neuveriteľných 51 miliárd dolárov. Len pre porovnanie, posledná zimná olympiáda vo Vancouveri v roku 2010 stála okolo 7 miliárd dolárov. Za takúto sumu Rusi nedokázali postaviť ani cestu dlhú 50km, z dediny Adler do hôr Krasnaja Poľana, ktorá stála 8,7 miliardy dolárov. Doteraz najdrahšie olympijské hry boli v Pekingu v roku 2008. Tie ruské sú ešte o 10 mld. dolárov drahšie. Pýtate sa kto to celé financuje? Časť peňazí je od štedrých ruských oligarchov, no najviac prispieva ruská štátna rozvojová banka VEB. Tá financuje zhruba 70% všetkých nákladov.
Už teraz je jasné, že pri výstavbe olympijskeho komplexu prišlo k veľkým finančným machináciám. Rozbehlo sa už aj niekoľko vyšetrovaní, napríklad za predražený skokanský mostík, ktorý stál namiesto 45 miliónov vyše 265 miliónov dolárov. Po olympiáde sa bude takýchto káuz riešiť zrejme oveľa viac.
Protestné zóny
Ruský prezident Vladimir Putin vyriešil citlivú otázku okolo protestov počas hier naozaj lišiacky. Splnil svoj sľub a protesty povolil, avšak len na vyhradených miestach, ktoré sú dosť ďaleko od centra hier a mimo dosahu turistov. Protestná zóna sa nachádza v čiernomorskom letovisku Chosta, ktoré je od Soči vzdialené 17 km a od najbližšieho športoviska 12 km. V Rusku však ide už tak o dosť veľký ústupok, keď vezmeme do úvahy, že vláda pôvodne akékoľvek protesty v dejisku hier zakázala. Rusi sa odvolávajú na olympijskú chartu, podľa ktorej je vyjadrovanie politických názorov na olympijských športoviskách neprípustné.
Ruským úradom však oveľa väčšie vrásky spôsobujú islamistickí radikáli z kaukazskej oblasti, ktorí sa snažia o založenie islamského štátu na juhu Ruska. Po dvoch samovražedných atentátoch vo Volgograde na konci decembra je jasné, že takéto obavy sú opodstatnené a teroristické hrozby netreba brať na ľahkú váhu. Samotné Soči preto teraz pripomína skôr pevnosť ako miesto dejiska olympiády, a je rozdelené na kontrolované a zakázané zóny. Kontrolované zóny sú všetky športoviská, infraštruktúra, Olympijský park, a zjazdovky. Zakázané zóny sú oblasti pri hraniciach s Abcházskom a Národný park Soči.
Rozoberateľné haly
Ďalším unikátnym javom na hrách v Soči budú samotné športoviská. Niektoré z nich môžu po olympiáde rozobrať a v krátkom čase ich postaviť v hociktorom inom ruskom meste. Prvá z nich je Iceberg Skating Palace. Tento komplex stál 43,9 milióna dolárov a nachádza sa presne v srdci Olympijskeho parku. V tomto komplexe sa budú konať súťaže v rýchľokorčuľovaní na krátke trate a v krasokorčuľovaní.
Druhým komplexom, ktorý možno rozobrať a zasa poskladať je Ice Cube Curling Center. Má kapacitu 3000 divákov a bude sa tu súťažiť v curlingu.(fotky v galérií)
Najdrahšie hry v histórií ľudstva sú teda ešte pred ich začiatkom plné protikladov, otáznikov a očakávaní. Svet sa na megalománsky projekt prezidenta Putina pozerá rôzne a nie všetci ho prijali. Svedčí o tom aj bojkot významných štátnikov. Na olympiádu napríklad neprídu francúzsky a nemecký prezident, prezident USA, alebo aj premiéry Veľkej Británie či Kanady.