Klimatické zmeny pociťujeme každoročne aj u nás. Prejavuje sa to miernymi zimami a horúcimi letami. Momentálne nám za oknami vládne jeseň, čo je zo všetkých ročných období snáď najstabilnejšie ročné obdobie.
Vonku nie je ani extrémne chladno, ale zase ani extrémne teplo.
Ak bývate v starších panelákoch, o to horšie znášate mrazivé dni a horúce letné dni. V zime vám horúci vzduch uniká von, v lete vám zase horúci vzduch prúdi dnu a nepomáhajú k tomu ani nahriate panely.
Ako si počas roka udržať optimálnu teplotu v interiéri?
Vetranie a kúrenie na jeseň a cez zimu
Na jeseň a cez zimu sa ráno budíme spotení. V chladných mesiacoch máme tendenciu viac kúriť, pričom si neuvedomujeme, že teplota v spálni by sa mala pohybovať okolo 17-18ºC. Príliš suchý vzduch nám upcháva dutiny, vysúša ich a celkovo spôsobuje problémy s dýchaním.
Ak si chceme udržať optimálnu teplotu v interiéri počas jesene a cez zimu, mali by sme každé ráno vetrať nárazovo. Pod nárazovým vetraním si predstavte tak 3-4 minúty vetrania. Predtým ale vypnite kúrenie, aby vám radiátor zbytočne nevyhrieval miestnosť, v ktorej sa vetrá.
Nárazovým vetraním vymeníte vydýchaný vyhriaty vzduch a nahradíte ho čerstvým, sviežim vzduchom zvonku.
Nárazovo by ste mali vetrať aspoň trikrát denne, ideálne ráno po prebudení, po návrate z práce a tesne pred spaním. Viete, že práve nárazovým vetraním na jeseň a cez zimu zabijete všetky baktérie a vírusy a ochránite tak svoje zdravie? Je dokázané, že pravidelným prekurovaním miestností a minimálnym vetraním sa vírusy šíria vzduchom podstatne rýchlejšie.
Pridávať radiátor by sme mali hlavne v miestnosti, kde sušíme prádlo. Ak bývate v paneláku bez balkóna, o to viac by ste si mali dávať pozor, aby bola miestnosť vykurovaná. V miestnosti, kde vešiavate mokré prádlo, oceníte aj odvlhčovač vzduchu. Využijete ho aj v kúpeľniach, ktoré nemajú okná.
Chladenie vzduchu cez leto
Udržať si optimálnu teplotu v interiéri sa zdá byť jednoduchšie na jeseň a cez zimu ako cez leto. Letá sú v našich končinách v posledných rokoch extrémne horúce a najmä v starších panelových domoch. Stačí pár horúcich dní a panely sa rýchlo nahrejú. Teplota v interiéri tak začne automaticky stúpať a majitelia bytov pocítia zvýšenie teploty okamžite.
Znížiť teplotu v interiéri počas leta môžu klasické klimatizácie. Najmä v starých panelových domoch sú takéto stavebné úpravy nemožné a práve z tohto dôvodu bývajú uprednostňované skôr mobilné klimatizácie. Jedná sa o kompaktný prístroj, ktorého úlohou je odvádzať teplo z vnútorných priestorov do vonkajších prístrojov. Vzhľadom na to, že sa jedná o mobilnú klimatizáciu, môžete ju preniesť kamkoľvek, kde budete potrebovať schladiť vzduch. Žiadne stavebné úpravy, len okamžité používanie!
V lete vám neodporúčame vetrať cez deň. Zbytočne si len vpustíte do interiéru horúci vzduch. Vetrajte buď skoro ráno (okolo 5-6 hodiny ráno), alebo neskoro večer (po 22:00).