K najpoužívanejším elektrickým náradiam jednoznačne patria vŕtačky. Svoje využitie nájdu v každom byte, dome alebo na záhrade. A aj keď ide o vcelku univerzálne náradie ani tá najlepšia vŕtačka nestačí na všetko.
Vŕtacie a sekacie kladivá
Ak vás čakajú práce, na ktoré ani kvalitné elektrické vŕtačky nestačia, musíte siahnuť po elektrickom kladive. Tie môžeme rozdeliť na viacero druhov. Aké sú to a v čom sa odlišujú?
Zrejme najpodobnejšie vŕtačkám sú vŕtacie kladivá. Majú pneumatický príklep, ktorý funguje vďaka vzduchovému piestu. Sú tak vhodnejšie aj na vŕtanie do betónu. Vďaka možnosti nižších otáčok je taktiež možné vŕtacie kladivo použiť na miešanie farieb, či stavebných hmôt. Avšak použiť ho vyložene na účely, na ktoré sa hodí skôr elektrická vŕtačka, by bolo menej efektívne.
Druhou variantou sú sekacie kladivá. Zatiaľ čo vŕtacie kladivá rotujú, sekacie kladivá využívajú výkon motora k úderom. Sú tak vhodné na ľahšie demolácie, odstraňovanie omietky, či obkladačiek.
Búracie a kombinované kladivá
Rotačný pohyb nevytvárajú ani výkonné búracie kladivá. To (a ich názov) ich predurčuje na búranie. Zvládnu teda aj náročnejšie demolačné práce a taktiež vysekávanie drážok, či odsekávanie betónu. Sú mimochodom najťažším variantom elektrických kladív.
Určitým kompromisným riešením sú kombinované kladivá. Tie umožňujú tak vŕtanie ako aj sekanie. Môžete teda zvoliť samotnú rotáciu v malých otáčkach, keď chcete kombinované kladivo využiť ako miešadlo, ale taktiež umožňujú aj „sekacie“ práce (a všetko medzitým). Treba však poznamenať, že ako pri rôznych iných nástrojoch, ktoré sú vyrábané čo najuniverzálnejšie aj pri kombinovaných kladivách platí, že nezvládnu tie najnáročnejšie práce.
Zdroj obrázka:
Autor: BearFotos / Shutterstock.com