Po nedeľňajšom útoku na železničnú stanicu vo Volgograde v pondelok ráno explodovala druhá nálož. V trolejbuse, z ktorého ostalo len torzo, našlo smrť najmenej 14 ľudí a ďalších 28 je zranených.
Podľa ruských úradov ide rovnako ako včera, o samovražedný atentát z dielne moslimských povstalcov z kaukazskej oblasti. Útočníkom bol vraj muž, kusy jeho tela boli poslané na expertízu DNA, kde sa pokúsia zistiť jeho totožnosť. Je však možné, že mal aj komplica, tzv. „čiernu vdovu“´.Teroristi použili na svoj čin najmenej 4 kilogramy klasickej trhaviny. Jej účinok bol taký devastačný, že tlaková vlna vybila okná na protiľahlej päťposchodovej budove. Rovnako ako včera, aj teraz boli v náloži použité diely zvyšujúce jej ničivý účinok, ako sú kúsky skla a kovu. Experti sa preto domnievajú, že obe nálože boli vyrobené na tom istom mieste.
Mesto Volgograd po dnešnom druhom útoku zachvátila panika. Ľudia prestali používať mestskú dopravu a radšej sa po meste pohybujú vlastnými dopravnými prostriedkami alebo pešo. Úrady sa situáciu v meste snažia upokojiť, a vyzývajú obyvateľov, aby zachovali pokoj a neprepadali panike. Útoky pred vianočnými sviatkami sú podľa nich bežnou taktikou teroristou, ako zdeptať a destabilizovať spoločnosť.
V mestskej štvrti Dzeržinskij, kde k útokom došlo, dokonca nefungovalo po útoku ani mobilné spojenie. Operátori však už dali celú vec čo najrýchlejšie do poriadku.
V okruhu asi 200 metrov od miesta útoku polícia postavila zátarasy a v meste nastal dopravný kolaps. Polícia upozorňuje obyvateľov na zostrené bezpečnostné opatrenia. Budú musieť rátať s častejšími kontrolami osobných dokladov. Zvýšené bezpečnostné opatrenia sa však nebudú týkať len postihnutého Volgogradu, ale aj iných ruských miest, hlavne Moskvy.
Gubernátor oblasti Sergej Bozeňov vyhlásil v meste a priľahlej oblasti smútok za obete od pondelka až do 3.januára. Úrady tiež prisľúbili rodinám obetí a tiež zraneným peňažné odškodné. Každá rodina obete dostane milión rubľov, čo je asi 22 tisíc eur, a zranený dostanú od 200 000 do 400 000 rubľov, čo je približne 4450 až 9000 eur.
Zdá sa teda, že moslimský radikáli z kaukazskej oblasti to so svojimi vyhrážkami myslia naozaj vážne. Usilujú sa na Kaukaze vytvoriť samostantý moslimský štát. Klasickou vojenskou cestou však proti mohutnej ruskej armáde nemajú šancu a tak sa, podobne ako inde vo svete, uchylujú k teroru. Zimné olympijské hry v Soči, ktoré sa začnú o vyše päť týždňov, sú pre nich ideálnou príležitosťou upozorniť svet na ich vec. Ostáva už len na prezidentovi Putinovi a ruských bezpečnostných zložkách, ako sa k problému postavia. Bezpochyby sa budú chcieť pred svetom prezentovať ako bezpečná krajina, ktorá si vie poradiť s problémami lokálneho extrémizmu. Dokážu to však? Ak nie, je veľká pravdepodobnosť, že na olympiáde budú zomierať nevinný ľudia, či už z radov športovcov alebo obyčajných fanúšikov.