asfasdf ×

NázorObčana.sk

Odesa 2. Máj 2014- Memento fašizmu

 Aktuality

Pred rokom sa odohrala v Odese tragédia. Zabudnúť na ňu by znamenalo rezignovať na ľudskosť. Všetci, ktorí odmietame byť ľahostajní k tomu, čo sa stalo 2.mája 2014, nemôžeme mlčať, už aj kvôli ľuďom, ktorí sa svetskej spravodlivosti nedočkali.

02 Máj
2015 13:30:40

Je fakt, že doteraz nikto zo svetových politikov proti tomu, čo sa stalo v Odese, neprotestuje a ani túto tragédiu neodsúdil. Všetci sa tvária, že sa nič strašné nestalo, niektorí politici mlčky prechádzajú nad touto spomienkou, iní donekonečna opakujú lži z Kyjeva o samoupálení štyridsaťosem obetí tejto tragédie, lebo taký je záver kyjevskej prokuratúry. Oficiálna ukrajinská propaganda často ukazuje udalosti z 2.  mája, ako vlastenecký čin zo strany "ukrajinských bojovníkov",  ktorí bránili mesto od "separatistov".

Pripomeňme si stručne, čo sa vtedy odohralo. Ukrajinská  Odessa zažila nepokoje  2. mája 2014, počas ktorých futbaloví fanúšikovia z iných miest, rovnako ako zástupcovia z Kyjeva- bojovníci z  Pravého sektora a takzvaná "Majdanská sebaobrana", usporiadali pochod po uliciach mesta. K stretom s priaznivcami federalizácie Ukrajiny z proruskej menšiny  došlo počas pochodu.

Radikáli najprv zapálili stanový tábor, kde proruskí aktivisti zberali podpisy na referendum o ukrajinskej federalizácii, ako aj o postavení ruského jazyka ako druhého  štátneho jazyka pre rusky hovoriacu menšinu.  Po pouličných potýčkach, členovia Pravého sektora  vytlačili ruskojazyčných  zástancov federalizácie na Kulikovo Pole, kde sa títo snažili ochrániť v Dome odborov.  Následne Dom odborových zväzov bol zapálený pomocou "Molotovových koktailov", vrhaných útočníkmi. Počas následného požiaru vyhoreli dve poschodia. Na následky popálenia a vdýchnutie toxických látok zomreli desiatky ľudí,  proruských aktivistov, ako aj niekoľkých ďalších osôb, ktoré sa práve v budove nachádzali, kde sa snažili ukryť pred ozbrojenými radikálmi. Útočníci nedovolili nikomu opustiť horiaci Dom odborov.
Najmenej 48 ľudí zomrelo v plameňoch a 247 bolo zranených pri stretoch, ďalších 48 ľudí je doteraz nezvestných. Vyšetrovatelia doteraz nikoho neobvinili z tohto zločinu.

Napriek značnej informačnej blokáde zo strany Ukrajiny sa správy o odeských udalostiach dostali do mediálneho priestoru a vyburcovali medzinárodnú verejnosť. Udalosti z Odesy sa stali pre mnohých ľudí symbolom návratu fašizmu.

Je potrebné slovenskú, ale aj európsku verejnosť stále upozorňovať a  pripomínať na doteraz nepotrestané vraždenie v Odese. Ako je vôbec možné, že za svojho partnera považujeme niekoho, kto sa snaží spomínané zločiny ututlať a zamiesť pod koberec?

Tvárime sa, že sa nič nedeje. V oficiálnych médiach rastie protiruská hystéria. Ale nielen tam, do tejto kampane sa aktívne zapojil aj náš prezident Kiska so svojimi jastrabími poradcami. Akýkoľvek argument, ktorý nie je v súlade s oficiálnym západným postojom, bez toho, aby  sa skúmal jeho (ne) pravdivosť, je označený rovno za niečo podvratné,  ​​proti čomu je potrebné  bojovať.  V čase, keď sa píšu rôzne zoznamy ruských agentov, sa stáva pravidlom, že sa aplikuje  dvojaký meter na "našich nepriateľov a na svojich spojencov ".   Počujeme pritom len relatívne málo hlasov, ktoré by tomuto novodobému honu na čarodejnice chceli zamedziť

Jednu vec by si však mali uvedomiť: Pravda sa nedá utajiť.

Ak chce niekto čeliť "prokremeľskej propagande", mal by zabudnúť na zvyšovanie súm, ktoré chce použiť na propagandu "antikremeľskú".  Problém je inde.  Ak nie sú ľudia ochotní uveriť nepravdivým informáciám z jednej strany, deje sa tak preto, že sa tieto média zdiskreditovali a to publikovaním neprávd a do očí bijúcou manipuláciou.  Ak chce niekto skutočne bojovať proti akejkoľvek propagande, mal by nezaujato predkladať fakty. Poukazovať na neprávosti všetkých strán - a nikomu nenadržiavať. Nie je predsa nič jednoduchšie, než nepravdivý argument vyvrátiť faktami.

Žijeme v prapodivnom  svete. Platíme za "písanie a hovorenie pravdy" a tých, ktorí sa usilujú o jej hľadanie zadarmo, nazývame platenými prokremelskými agentmi. Prejazd hŕstky motorkárov - ktorí chcú osláviť koniec II. svetovej vojny a poukázať na úlohu ZSSR, poťažmo Ruska v porážke nacizmu, pokladáme za div nie teroristický čin a prejav agresie Ruska  a pritom tolerujeme oprašovanie kultu BANDEROVCOV na Ukrajine.

Máme plné právo poznať o Odeskej masakre pravdu. Celá kauza je doteraz nevyšetrená. Trvajme na tom, aby boli objasnené okolnosti nielen puču, streľby na Majdane, ale aj udalostí v Odese. Želajme si vedieť, čo stálo na počiatku občianskej vojny na Ukrajine.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

95 %
(154 hodnotení)
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

vramat

Mám univerzitné vzdelanie pedagogického zemerania. Pracujem ako riaditeľ vydavateľstva publikácii v oblasti vzdelávania detí a mládeže.


Podobné články

Rozmýšľate už nad letnou dovolenkou? Čo takto tieto destinácie?

 

Kam vyraziť v lete na dovolenku? Sú ľudia, ktorí túto otázku vôbec neriešia. Nie preto, že by nechodi...

📅30.01.2022 0 1315x 👤PRclanky
,