asfasdf ×

NázorObčana.sk

V litovskom Vilniuse sa koná Baltic Pride. Proti vystúpila ruská menšina a zamestnanci Ruského dramatického divadla

 Aktuality

Vo štvrtok v hlavnom meste Litvy Vilniuse odštartoval pestrofarebný festival Baltic Pride, ktorý potrvá 4 dni a vyvrcholí dnes. Prvé podujatie rozsiahleho programu Pride Voices sa uskutočnilo vo štvrtok a vyvolalo emócie a protestné akcie.

18 Jún
2016 20:02:59

 

Foto: Delfi.

Stretnutie Pride Voices vilniuska radnica povolila usporiadať v budove... miestneho Ruského dramatického divadla. Všetci divadelníci – vedenie divadla, herci, administrácia, technický personál – búrlivo protestovali a vyhrážali sa, že nepustia účastníkov festivalu do budovy chrámu umenia, avšak nepochodili. Budova divadla je mestským majetkom a o tom, koho pustia do tejto budovy a aké podujatia tam povolia usporiadať, rozhoduje radnica. Sklamaní herci vo štvrtok niekoľko hodín postávali s protestnými plagátmi pred budovou divadla. Nepomohlo. „Homosexuálny ples“ sa v budove divadla predsa uskutočnil.

Celkovo prvý deň tohto podujatia bol dosť rušný a na viacerých miestach obyvatelia Vilniusu protestovali proti LGBT pochodu. Najostrejšie proti tomuto podujatiu vystúpili vedúci predstavitelia ruských menšinových organizácií. Všetci podporili aj protest divadelníkov.

„Je nám ľúto, že musíme používať podobné radikálne opatrenia a protestovať, ale nezostalo nám nič iné. Viac ako 5 tisíc obyvateľov mesta podpísalo petíciu a požiadalo radnicu, aby nepovolila organizáciu konferencie gejov v budove nášho divadla. Márne!“ podčiarkol pre média predseda Zväzu Rusov Litvy Sergej Dmitrijev – hlava organizácie, ktorá zorganizovala drvivú väčšinu protestných akcií v meste.

Vo vyhlásení, ktoré vydalo Ruské dramatické divadlo, sa uvádza, že treba si vážiť demokratické princípy právneho štátu a práva všetkých občanov na sebaurčenie, ľudské práva, všeobecné hodnoty a slobody. „Naše divadlo je proti diskriminácii – podľa nacionálneho, rasového, národnostného, jazykového či pohlavného charakteru. Avšak sa domnievame, že na usporiadanie konferencie gejov radnica by mohla poskytnúť oveľa vhodnejšie priestory, ako budovu Ruského dramatického divadla,“ uvádza sa vo vyhlásení divadelníkov.

 Dnes sa uskutočnilo hlavné podujatie celého štvordňového programu - LGBT pochod „Za rovnosť“. Podľa litovských médií, sa na tomto pochode zúčastnilo o niečo menej ako 1000  ľudí. O 13. hodine účastníci pestrofarebného a hlučného sprievodu odštartovali na Triede Gediminasu a od Lukišského námestia prešli smerom ku Bernardínskemu sadu, kde sa uskutočnil plný vášni a emócií míting.


Z Bernardínskeho sadu sa účastníci mítingu premiestnili do kultúrneho strediska Loftas, kde sa uskutočnil koncert, na ktorom vystúpila víťazka konkurzu Eurovízia Dana International /Izrael/, DJ Leomeo /Francúzsko/, LaDiva Live /Francúzsko/, Maria Sam Katseva /Ukrajina/ a domáci umelci Donatas Montvidas, Sasha Song a víťaz konkurzu Muzikos akademija Ruslanas Kirilkinas /teda Ruslan Kirilkin – aby bolo jasné/.

Na viacerých podujatiach štvordňového programu sa zúčastnili aj niektorí poslanci, ako napríklad, sociálna demokratka Mária-Aušrine Paveleneneová a liberálka Dalia Kuoditeová. Okrem toho, sa na LGBT pochode zúčastnilo niekoľko zástupcov Sociálnodemokratickej strany a Hnutia liberálov, vrátane 4 zástupcov vilniuskej radnice.

Taktiež na pochode „Za rovnosť“ sa zúčastnili zástupcovia 12 európskych veľvyslanectiev – Veľkej Británie, Talianska, Fínska, Nórska, Dánska, Rakúska, Francúzska, Kanady, Izraelu, USA, Švédska a Holandska. Zúčastnili sa aj samotní veľvyslanci Veľkej Británie, Talianska, Švédska, Fínska, Nórska a Holandska. Boli tam aj iné známe postavy, ako napríklad  expremiérka Islandu Jóhanna Sigurðardóttirová so svojou „manželkou“ spisovateľkou Jónínou Leósdóttirovou, vice-spíker Európskeho parlamentu Ulrike Lunaceková, ministerka kultúry a demokracie Švédska Alice Bah Kuhnkeová a iní.


 

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1670x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 2188x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 2041x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1797x 👤eugenius
,