asfasdf ×

NázorObčana.sk

PAHREBA. Ruský civilizačný kód alebo prečo tí Rusi neprijímajú tie najlepšie a najdemokratickejšie západné hodnoty?

 Aktuality

Washington a Brusel z mimoriadne širokého sortimentu rozvoja medzinárodných vzťahov voči Rusku v ostatných mesiacoch používajú iba jeden „paragraf“ – sankcie. Uvádzajú na to iba jediný dôvod – agresivita Rusov. Že to vraj majú v krvi. Ozaj je to tak?

18 Jún
2016 20:04:34

 

Foto: Facebook

Nazdar, Jožo, ako sa máš? Čo je zaujímavé, samozrejme, okrem futbalu?

Dokopy nič. Politika, politika, politika – doma aj v zahraničí. Doma odvolávajú ministra vnútra a vonku stále mávajú sankčnou palicou. A v súvislosti s týmito majstrovstvami Európy vo futbale zisťujeme, že aj šport je čistá politika. Aj tam našli agresorov a uvalili sankcie.

Máš na myslí tie bitky ruských a anglických fanúšikov? Jasné, že to bol nepríjemný konflikt. UEFA určila a potrestala vinníkov. A možno nejaké sankcie prídu aj neskôr.

Aha, zasa – sankcie, určila vinníkov. A zasa potrestala iba Rusov, ktorých označila za agresorov. Všetko to mi neuveriteľne pripomína hlasy z Washingtonu a Bruselu. Angličania 3 dni rozoberali celý Marseille po kúskoch, ale za agresorov a vinníkov označili Rusov. A sankcie uvalili zasa iba na Rusov. A teraz mi hovor, že šport to nie je politika...

Prosím ťa, ide o všeobecne priznané pravidla, zákon a tie správne hodnoty.

Aha, zasa hodnoty! A zákon... Kto určuje ten zákon? A prečo si niekto, kto ten zákon určuje, ušil ho pre seba a nie v súlade s logikou a morálkou? Prečo platia iba západné hodnoty?

Asi preto, že sú najlepšie. A ak máš na myslí sankcie voči Rusku vo všeobecnosti a na futbalových majstrovstvách, tak to je celkom logicky: Rusi neuznávajú naše hodnoty.

Aké naše?! Tie, ktoré nám vtláčajú do gebulí z Washingtonu, Bruselu či Berlínu? To sú akože naše hodnoty – alebo aj naše? Odkedy? Čo tie hodnoty majú spoločné s morálkou, vierou,  spravodlivosťou a našimi slovanskými tradíciami? Čuduješ sa Rusom, že ich odmietajú? Aj ja ich odmietam. Rusi majú iné hodnoty a to je otázka: ktoré hodnoty sú lepšie – ruské či západné? Myslím si, že nám všetkým tie slovanské hodnoty lepšie sedia...

Aké slovanské? Hodnoty sú ľudské, všeobecné. Nemali by sme ich rozdeľovať na slovanské, západné, moslimské, budhistické a iné. Hodnoty buď sú alebo nie sú.

Budeš sa čudovať, ale súhlasím. Lenže je v tom jediná chybička krásy. Tie pravé všeobecné a ľudské hodnoty – to sú tie slovanské. A tie západné – to nie sú hodnoty, ale fikcia, lož,  sebaklam, podvod. Rusi nechcú, aby ich podvádzali – a ani ja nechcem byť zmagorený. Všetko je to bla-bla-bla. O akých západných hodnotách máme snívať?      

Veď je ich veľa. Predovšetkým sloboda a demokracia. Potom – sloboda cestovania, silná občianska spoločnosť, priorita práva, politický pluralizmus, systém sociálnych garancií, tolerantnosť a mnohé iné. Mám ti vymenovať celý zoznam? Ale toto nestačí?

Úplne stačí.  Všetko sú to bezvýznamné reči, všeobecné frázy, pravidlá hry, ktoré nik nedodržiava a každý to prekrúca po svojom – pretože je pluralizmus a sloboda. A tak toho, kto sa braní, označia za agresora a skutočného agresora za zástupcu Pána Boha na zemi, ktorý rozhoduje, komu darovať život a koho zlikvidovať, komu ako psovi hodiť zostatok večery a koho sťať, pretože sa odvážil vzbúriť proti pánovi. Keď rozoberieš na drobné tie západné hodnoty, tak v rukách ti zostane iba hniloba a piesok, ktorý odveje vietor. Sama lož.

Tie západné hodnoty prijal celý svet. Iba tie platia. Neviem o nejakých ruských či slovanských alebo slovenských hodnotách. Existujú vôbec? Čo je to vlastne?

Existujú. A čudoval by si sa – nie je ich menej, ako západných hodnôt. Ale na rozdiel od nich, tie ruské či slovanské hodnoty sú reálne, spravodlivé a práve tie nám sedia.

No-no, tak ma pouč. Som negramotný. Tak mi povedz, čo sú to za hodnoty.

Poviem. A porovnám s tými západnými – falošnými. Pokúsim sa to dávať do takých menších skupín, aby sme to neriešili až do rána a aby to bolo zreteľnejšie. Nebudem spomínať všeobecné bla-bla-bla, ako napríklad sloboda, demokracia a pod. Podobné hodnoty rozdeľujú aj Rusi, aj my a možno aj Marťania. Rozdiel iba v tom, kto tie hodnoty iba vyhlasuje, ale robí presný opak, a kto tie hodnoty aj dodržuje. Tak, podľa mňa, Západ to iba vyhlasuje... Ďalej. Západní hodnotodarcovia nám tu pretláčajú všeobecné globálne veci – globalizmus, univerzalizmus, proces bez obmedzenia a multikulturalizmus. Teda miešajú všetkých dokopy, všetci musia byť rovnakí, mať jednu tvar a všetko to musí riadiť jediný pán, zástupca Boha na zemi, a ten sídli vo Washingtone. Tie slovanské hodnoty, ktoré práve preferujú Rusi, ale aj ostatní Slovania, to sú také, že svet je rôznorodý, každá národnosť má svoje zvyky a tradície, svoju duchovnosť a jedinečnosť a môže sa rozvíjať aj tak, že nebude búrať staré a dobré tradície a žiť v mieri a porozumení aj s inými kultúrami, vážiť si iné národnosti a zvyky, ktoré sú tiež dobré a pozitívne a spolunažívať s nimi v dobrom a spolupracovať.  

No a? Veď aj západné hodnoty nevylučujú spoluprácu s inými kultúrami a národnosťami. Kde je problém? Sú to podobné hodnoty, hra slov.   

No veď to. Slovanské hodnoty to sú reálne veci. Západné hodnoty to je tá hra slov: sú akože spravodlivé a logické, ale tak zaobalené a tak sa prekrúcajú, že dá sa z toho urobiť pravý opak. Západ presadzuje zákon, ale ten zákon musí byť morálny, spravodlivý. Nie zákon nad spravodlivosť a morálku, ale to musí byť naopak: nie morálka musí slúžiť zákonu, ale zákon morálke. Nehrajme sa so slovami: nie politická korektnosť, podľa západnej morálky, ale skutočná pravda, nie mýtická transparentnosť, ale otvorenosť – teda čestnosť, nie falošná sloboda médií, ale ich pravdivosť a objektívnosť, nie akási hanblivosť, ale svedomie, česť, nie priorita súkromného vlastníctva, ale vývoj aj iných foriem – napríklad, aj štátneho vlastníctva, nie právo použitia vojenskej sily v mene akej si demokracie, ale nenásilné, mierové riešenie všetkých konfliktov, nie dvojitý meter a trojité štandardy, ale rovnaké právo pre všetkých, rovnaké práva a povinnosti, bez výnimiek pre „zástupcov Pána Boha na zemi“...

Fiha, ty si sa dostal až príliš vysoko. Tak rýchlo to všetko neviem stráviť. A to je taký veľký rozdiel medzi západnými a slovanskými či ruskými hodnotami?   

Dobre, keď v tomto príliš veľký rozdiel nevidíš, poviem ti niečo, kde je ten rozdiel obrovský. Západné hodnoty to je aj propagácia rôznych „noviniek“, ktoré ozajstným Slovanom nevonia a nám nesedia. Nevonia nám propagácia všemožných nových pochybných náboženstiev, jednopohlavných manželstiev, unifikácia mužov a žien, preferovanie rôznych LGBT skupín a pod. Naše, slovanské hodnoty sa skôr zakladajú na tradíciách preverených tisícročiami: tradičná rodina, ktorú tvorí muž a žena, tradičné náboženstvo – katolícke, pravoslávne, moslimské, budhistické a pod., unikátnosť muža a ženy -  žiadna miešania – poženštené muži a pomužnené ženy a pod. Naše hodnoty je to rozum, morálka, spravodlivosť a pravda.

A západné hodnoty to je akože všetko ostatné a negatívne? Prosím ťa, nepreháňaj. Aj keby tie ruské či slovanské hodnoty boli tie ideálne – to akože na Západe je všetko zle a v Rusku žijú podľa týchto pravidiel hry a všetko je tam fajn?

Vôbec som to nepovedal a ani tak si nemyslím. Jasné, že aj tam sú problémy a nie je to tam také jednoduché. Celý západný svet sa snaží pretlačiť svoje hodnoty aj do Ruska, takže to dosť ovplyvňuje dianie v celej krajine. Ale hovoríme o hodnotách, o morálke a spravodlivosti. Hovoríme o tom, čo sa snaží vytvoriť a presadiť Západ a čo sa snažia vybudovať a presadiť v Rusku. Jasné, že je všetko v pohybe, v konfrontácii a mení sa. Lenže, kým v Rusku sa snažia presadiť tie tradičné slovanské hodnoty, zo Západu fúka nepríjemný zapáchajúci vietor, ktorý sa občas premení na búrku a narobí veľa problémov – ako v Rusku, tak aj u nás. 

Mnohým neprekážajú tie západné hodnoty, ktoré prijal takmer celý civilizovaný svet. Takže sú asi v poriadku. Ale mnohí s nimi nesúhlasia. Nechcú napríklad priznať, že tu bol holokaust. Alebo búria sa proti gejom – ale veď aj ti majú právo na život, to sú tiež ľudia ako my, akurát majú trochu inú orientáciu. No a čo?

Ale kto tvrdí, že holokaust nebol alebo, že treba vykynožiť gejov? Nech si žijú v pokoji, ale nech tu nerobia cirkus. To sú západné hodnoty: hlavné – priznať holokaust a byť gejom alebo aspoň podporovať ich. Ale veď sa konalo masové zabíjanie aj ľudí iných národností a mali väčšie obete ako Židia. Takže netreba vypichovať iba jednu národnosť. A byť tolerantným voči gejom nestačí? Treba ich preferovať – to je moderný trend a hlavný bod západných  hodnôt. Nech si žijú ako všetci ostatní. Ale nemusia robiť cirkus a propagačné šou a snažiť sa takto „plodiť“ ďalších gejov. Potom tu nezostanú tí, ktorí budú plodiť detí a ľudia vymrú ako mamuty. Alebo budeme detí plodiť umelo, zo skúmavky? Pán Boh chráň tento svet.

Ako vždy všetko preháňaš. Podľa mňa, tie západné hodnoty sú v pohode. Nevymysleli ich iba včera, tiež to preveril čas – ako aj tradičné či slovanské hodnoty. Všetko záleží na tom, že tie hodnoty nestačí iba vyhlasovať, ale aj dodržiavať. A to je asi celé.

Nuž, je to dôležité, aby sa tradície a zvyky dodržiavali – ako aj zákon či pravidla medzinárodných vzťahov. Hovorili sme však o kvalite tých hodnôt. A tie západné tak trochu zapáchajú, nie sú čerstvé a preto z nich často býva bolenie brucha. Samozrejme, každý preferuje tie hodnoty, ktoré sa mu pozdávajú. Ja len tvrdím, že nám skôr sedia tie slovanské hodnoty, nie západné. Asi Rusom sedia tiež – preto odmietajú tie západné hodnoty.  

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1516x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 2044x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1922x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1695x 👤eugenius
,