asfasdf ×

NázorObčana.sk

Publicista a umelec Vladimír Barsegyan: „Vrchol hlúposti: čo robia v Estónsku, krajine bez jedinej hory, horskí strelci NATO?“

 Aktuality

„V Estónsku nemáme hory. Je tu iba kopec. Jeden – jediný. Avšak bol to dostatočný dôvod, aby sem poslali dve roty elitných horských strelcov Bundeswehru. Ešte nikdy kopec Suur Munamägi nebol tak prísne strážený.“

11 Júl
2016 21:27:00

Foto: Facebook

Povedal to Vladimír Barsegyan, riaditeľ Ruského bábkového divadla v Estónsku, herec, publicista a novinár v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Sputnik. Pripomenul, že do Estónska prišli vojaci NATO a medzi nimi aj nemeckí horskí strelci. Ťažká vojenská technika horského streleckého bataliónu sa vykladá v prístave Paldiski a onedlho ju dopravia na vojenskú základňu v mestečku Tapa, kde sa ubytujú nemeckí vojaci.

Umelec a publicista Vladimír Barsegyan prízvukoval, že v tomto roku Estónsko „navštívia“ dve roty 231. horského streleckého bataliónu 23. horskej streleckej divízie Bundeswehru. „Jedným z cieľov ich pobytu v našej malej pobaltskej krajine je – a to znie úplne ako z turistickej príručky nejakej cestovnej agentúry – oboznámenie sa s regiónmi krajiny,“ ironicky poznamenal Barsegyan. „Druhý cieľ – je to už oveľa vážnejšie: je to usporiadanie vojenských cvičení spoločne s estónskymi vojakmi a inými spojencami z NATO. Nuž, máme tomu rozumieť, že sa budú učiť strieľať v podmienkach estónskych hôr,“ so štipkou sarkazmu povedal riaditeľ bábkového divadla a novinár.

„To, že ďalšia várka natovských vojakov vyrazila na vojensko-športový výlet na území Estónska, je tu už dávnejšie obvyklým javom. Ani by sme si to už ani nemuseli príliš všímať, ak by tu nebola jedna dosť čudná vec: čo tu predsa robia horskí strelci? Fakt, horskí strelci v Estónsku – je to neuveriteľný surrealizmus! Znie to presne tak, ako známe ironické príslovie – „ponorka v ukrajinskej stepi“!.. Podľa všetkého, úradníci z natovskej „cestovnej agentúry“, ktorí sem poslali horských jágerov, aby sa oboznámili s krásami regiónov Estónska, mali by sa na základnej škole lepšie naučiť zemepis. Je celkom možné, že si pomýlili Pobaltsko so Švajčiarskom,“ domnieva sa Barsegyan.

„Hory tu, v Estónsku, nemáme a je to vedecky dokázaný fakt. Kompetentní a požívajúci autoritu odborníci sa dohodli, že hory – to je niečo s výškou nad 500 metrov a všetko ostatné – to sú kopce, pahorky, vŕšky, vyvýšeniny a kopčeky. V Estónsku však máme vlastné pravidla a náš najvýznamnejší kopec predsa voláme horou - Suur Munamägi. V preklade je to Veľká vajcová hora alebo Veľká hora – vajce. Táto hora – škriatok s výškou 318 metrov sa nachádza v centrálnej časti Vyruského okresu na Haanjaskej vyvýšenine,“ vysvetlil.

„Je to nielen najvyšší kopec Estónska, ale aj celého Pobaltska. Hore, na tomto kopci je umiestnená prehliadková veža, z ktorej, ako tvrdia turisti, je vidieť celé okolie až na 50 kilometrov. Možno práve túto „horu“ a túto vežu mienia obsadiť po veľkolepom útoku odvážni nemeckí jágeri? Bude to perfektné divadlo,“ hovorí Barsegyan.

„Nebude to až také ťažké. Je to turistický objekt a sú tam dobré príjazdové cesty. Bohužiaľ, miestna infraštruktúra s podobným návalom vojakov nepočíta. Ale nevadí, pomôžu miestni obyvatelia. Vytvoria tu tábor, donesú pivo a klobásky na grilovanie: keď už piknik – tak piknik! Vojaci si môžu popíjať pivo, študovať okolie a spievať si bavorské pesničky. Preskúmať okolie – to nie je ťažké, veď „hora“ je tu iba jedna – jediná. Úroveň ťažkosti pri vzostupe na „horu“ je úplne jednoduchý aj pre žiakov základnej školy. Nech si tu odvážni nemeckí vojaci perfektné oddýchnu na účet estónskych a nemeckých daňových poplatníkov,“ sarkasticky prízvukuje publicista.

„Chápem, že celé toto divadielko vyzerá veľmi hlúpo. Aký dôvod dokázali si vymyslieť! Čo robia horskí strelci v krajine, ktorá je rovná ako stôl?!.. Ach, jasné, oboznamujú sa so životom v tunajších regiónoch. Nuž, lepšiu príčinu si nevedeli vymyslieť. Vlastne, tento dôvod, vďaka ktorému sem prišli nemeckí vojaci, ešte nie je ten najhorší,“ uzatvára svoj komentár pre Rádio Sputnik riaditeľ Ruského bábkového divadla v Estónsku, herec, publicista a novinár Vladimír Barsegyan.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1857x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 2412x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 2213x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1986x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,