asfasdf ×

NázorObčana.sk

The National Interest: V roku 2030 bude mať Rusko najsilnejšiu armádu sveta

 Aktuality

Časopis The National Interest uvádza, aká bude rovnováha vojenských síl v roku 2030 a ktoré armády sa adaptujú na zmenený charakter bojovej činnosti.

19 Júl
2016 19:30:20

 

Foto: Facebook

„Dnes sa málokedy stáva, že v bitke o územie sa zrazia dve technologicky rovnocenné vojenské sily. Skôr vidíme protipovstalecké a policajné operácie.  Základom metodológie ratingu sú tri otázky: či armáda má prístup k národným zdrojom (vrátane inovačnej a technologickej základne), či má dostatočnú podporu politického vedenia svojho štátu (ktorá by ju však nezbavovala nezávislosti od úradov) a či má možnosť testovať inovácie v reálnych podmienkach,“ uvádza The National Interest a predpovedá, ako bude vyzerať 5 najsilnejších armád do roku 2030.

Rusko

Po ukončení studenej vojny ruská armáda musela prejsť ťažké obdobie transformácie a obnoviť svoj prístup ku zdrojom, poznamenáva časopis. V podmienkach hospodárskeho rastu pocítila prísun investícií. Reformy elitných vojsk počas rôznych rokov umožnili Rusku uskutočniť dve úspešné operácie v Čečensku a v Južnom Osetsku. V budúcnosti pozemné vojská môžu naraziť na problém s dostupnosťou k technológiám vojensko-priemyselného komplexu, ktorý sa po rozpade ZSSR iba obnovuje. Mimochodom, armáda Ruska si na dlhý čas zachová svoje prednosti – veľkosť a psychologickú silu vojakov.

USA

Podľa komentátora The National Interest Roberta Farleyho, US Army v roku 2030 si zachová post najsilnejšieho pozemného zoskupenia sveta. Vysoká pripravenosť americkej armády sa bude zabezpečovať na úkor rozvinutia systému inovácií vo vojensko-priemyselnom komplexe, ktoré sú dostupné pre všetky jednotky ozbrojených síl USA – US Nawy, US Air Force i zboru americkej námornej pechoty. Americká armáda má „formu“, USA vedú „vojnu proti teroru“ v Iraku a Afganistane už 15 rokov, čo je najdlhšie obdobie vedenia stálych bojov od čias bojov s indiánmi. Stále napätie však nesie so sebou množstvo hrozieb, vrátane úplného vyčerpania jednotiek.

Čína

Tak, ako US Army, aj pozemné vojská Ľudovej osloboditeľskej armády Číny si delia zdrojovú základňu s loďstvom a letectvom. Paralelne s premenou Číny na jedno z najbohatších a dynamicky sa rozvíjajúce hospodárstvo sveta, prebiehala kvalitatívna zmena aj jej ozbrojených síl, ktorým sa otvorili dvere tak k financovaniu, ako aj k inovačnému sektoru. V roku 2000 sa tak čínska armáda s konečnou platnosťou stala modernou vojenskou organizáciou. Jej hlavnou prednosťou je kvantita, nedostatkom je neexistencia bojových skúseností. Naposledy čínska armáda bojovala v Čínsko-vietnamskej vojne v roku 1979.

India

Čo sa nedostáva čínskej armáde, toho má nazvyš indická armáda: pozemné vojská Indie uskutočnili protipovstalecké operácie proti maoistom vo vnútri krajiny a zdolávaniu síl v Kašímre, ktoré podporoval Pakistan. Nedostatkom indickej armády je technologické zaostávanie od vyššie uvedených armád. Dillí ho kompenzuje importom. Štát má prístup na zbrojársky trh Ruska, USA, Európy i Izraelu. V perspektíve však indická armáda bude potrebovať viac inovačných prístupov.

Francúzsko

Komentátor NI predpokladá, že francúzska armáda sa v najbližšom čase stane rozhodujúcou armádou Európy, ktorá získa kontrolu nad vojenským aparátom Starého sveta a bude určovať jeho bezpečnostnú politiku. Na ruku pozemným silám hrá aj plnohodnotná podpora francúzskej vlády, snažiacej sa o zachovanie veľkých objemov investícií do francúzskeho vojensko-priemyselného komplexu.

Podľa ria.ru, srspol.sk

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1857x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 2412x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 2213x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1986x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,