asfasdf ×

NázorObčana.sk

Nemecký šok: osobný poradca Vladimíra Putina poskytol otvorený a tvrdý rozhovor pre časopis Spiegel

 Aktuality

Nemecké publikum zažilo menší šok. Osobný poradca ruského prezidenta Vladimíra Putina Sergej Karaganov poskytol dosť tvrdý rozhovor pre časopis Spiegel. Porozprával sa s nim vyslaný redaktor Spiegelu v Moskve Christian Neef.

21 Júl
2016 20:04:46

 

Foto: Facebook

Predstavíme našim čitateľom toho človeka. Sergej Karaganov, ruský politológ, ekonóm, má 63 rokov. Je to dekan fakulty svetovej ekonomiky a svetovej politiky moskovskej elitnej Nacionálnej výskumnej univerzity „Vysoká školá ekonomická“. Je čestný predseda Rady pre zahraničnú a obrannú politiku a taktiež aj osobný poradca ruského prezidenta. Ďalej /iba trochu skrátený preklad/ otázky Spiegelu a odpovede Sergeja Karaganova.

Sergej Alexandrovič, NATO plánuje rozšíriť svoju činnosť vo východoeurópskom regióne, čo to znamená?

Už pred 8 rokmi upozorňoval som na situáciu priblíženú ku vojne...

Máte na myslí situáciu, keď sa začala vojna v Gruzínsku?

Už vtedy dôvera medzi našimi veľkými protistranami – Rusko a NATO bolo na bode mrazu. Rusko vtedy iba začínalo proces prezbrojovania sa. Odvtedy situácia čo sa týka dôvery sa ešte zhoršila. Vopred sme varovali NATO? Netreba sa približovať ku hraniciam Ukrajiny. Našťastie Rusko dokázalo pozastaviť pohyb NATO v tomto smere. Vďaka tomu nebezpečenstvo vzniku vojenského konfliktu v Európe je zažehnané – aspoň čo sa týka  perspektívy v blízkej budúcnosti. Avšak tá západná propaganda, ktorá sa šíri v súčasnosti, živo pripomína vojenský stav.

Dúfam, keď hovoríte o propagande, máte na myslí aj Rusko?

Ruské média v porovnaní s médiami NATO to robia „skromnejšie“. Hlavné, čo by ste si mali uvedomiť: Rusko musí byť presvedčené, že má dobre zabezpečenú obranu pred vonkajším nepriateľom. Musíme byť pripravení na všetko. Z tohto dôvodu aj naše média to občas preháňajú. Ale čo robí Západ? Obviňujete nás v tom, že sme agresívni. Je to dosť podobná situácia v porovnaní s tou, ktorá sa vytvorila koncom 70. – začiatkom 80. rokov.  

Máte na myslí rozmiestnenie sovietskych rakiet stredného doletu a reakciu Američanov?

Sovietsky zväz v tom čase sa už prakticky rozpadol – aspoň vnútri. Ale napriek tomu sa rozhodol rozmiestniť raketové komplexy SS-20. Vznikla absolútne zbytočná kríza. V súčasnosti Západ robí presne to isté. Upokojujete také krajiny, ako je Poľsko, Litva a Lotyšsko tak, že rozmiestňujete tam raketové komplexy. Ale veď im to vôbec nepomôže. Je to iba provokácia. V prípade, ak dôjde k veľkej kríze, tieto zbrane zlikvidujeme ako prvé. Rusko už nikdy nebude viesť vojny na vlastnom území.

To jesť... ak som vás správne pochopil – Rusko bude útočiť? Tak potom je situácia oveľa horšia, ako pred 30 – 40 rokmi.

Je to o niečom inom, pochopte. Situácia je iná, zbrane sú iné. Áno, situácia je oveľa horšia, ako pred 30-40 rokmi.

Prezident Putin sa snaží presvedčiť svoj ľud v tom, že Európa pomaly plánuje útok na Rusko. Ale veď je to absurdné. Nemyslíte si to?

Samozrejme, by to bolo trochu prehrané tvrdenie. Ale Američania dnes otvorene hovoria o tom, že sankcie proti Rusku sa využívajú na to, sa podarilo zmeniť režim v krajine. Je to otvorená agresia a preto musíme reagovať.

Prednedávnom prezidentská rada, ktorej ste predsedom, zverejnila otvorenú správu pre prezidenta. S tou správou som sa podrobne oboznámil. Tam sa hovorí o jedine správnej ceste pre Rusko – o návrate je bývalej vojenskej moci. Samotná idea je zrozumiteľná, ale čo konkrétne navrhujete?

Predovšetkým robíme správnu vec – chceme sa vyvarovať ďalšej destabilizácii svetového spoločenstva v budúcnosti. Chceme prinavrátiť štatút svetovej veľmoci, chceme ho vrátiť späť. Bohužiaľ, nemôžeme sa toho vzdať: ostatné 300 rokov zanechali určité stopy v našich génoch. Chceme sa stať centrom veľkej Eurázie - miestom, kde panuje mier a spolupráca. Do tejto Eurázie bude patriť aj kontinent Európa.

Európania v súčasnosti nedôverujú Rusku, nechápu ho, považujú ho za čudnú krajinu. Nerozumejú cieľom vášho vedenia v Moskve.

Nuž, pochopte, aj my vám dôverujeme presne na nula percent. Po nedávnych rozčarovaniach je to absolútne logicky. Berte si to do úvahy. Robíme niečo, čo sa dá označiť ako taktické varovanie. Aký je náš cieľ? Musíte konečne pochopiť, že sme múdrejší, silnejší a rozhodnejší, ako si myslíte. 

Napríklad, nás veľmi silno a dosť nepríjemne prekvapil váš nedávny prístup k vojenským operáciám v Sýrii. Vytvára sa dojem, že tam nekonáme spolu, ale predsa v niektorom zmysle spolupracujeme. Ale prednedávnom ste odvelili zo Sýrii časť svojich vojsk a predtým nás o tom neuvedomili. Takto dôvera nefunguje...

Podľa mňa bol to veľmi silný a krásny krok nášho vedenia. Konáme tak na základe toho, že sme silnejší v tomto regióne. Rusi možno nie sú najsilnejší v hospodárstve a umení rokovať, ale sú perfektní vojaci. V Európe ste vytvorili systém, ktorý nevydrží skúšku časom. Nedokážete odolávať novým výzvam. Nachádzate sa až príliš nízko pri zemi. Vaša kancelárka kedysi povedala, že náš prezident sa odtrhol od reality. Poviem to tak: ste až príliš reálni v tomto zmysle.

Všimli sme si, že vy, v Rusku, v ostatnom čase sa až príliš tešíte z našich neúspechov...

Nuž, mnohí moji kolegovia sa často posmievajú nad vami a vašimi problémami, ale hovorím im, aby neboli nafúkaní. Ale na druhej strane – čo chcete? Európske elity hľadali spôsoby konfrontácie s nami – a tie spôsoby našli. Preto v niektorých otázkach nebudeme pomáhať Európe – aj keď napríklad, mohli by sme pomôcť v otázke utečencov. Napríklad, keby sme všetci spoločne uzatvorili štátne hranice, to by pomohlo. V tomto zmysle konáme desaťnásobne efektívnejšie, ako ste vy, Európania. Namiesto toho sa snažíme spolupracovať s Tureckom. Je to hanba pre vás. My sa držíme našej tvrdej línie a sme v tom úspešní.

Stále opakujete, že ste rozčarovaní Európou a tým, čo sa tam deje. Ale veď Rusko sa prednedávnom chcelo začleniť do Európy? Alebo ste chceli vidieť Európu ako za čias Konrada Adenauera a Charlesa de Gaullea? A súčasná situácia vás prekvapuje?

Prosím vás, je to smiešne! Väčšina Európanov taktiež sníva práve o tej Európe, ale nie o takej, ktorá je v súčasnosti. V priebehu najbližších desaťročí Európa určite nebude pre nás príkladom – nebude tým, čo chceme, ale nebude ani tým, čo vy chcete.

Vo vašej správe sa viac razy spomína to, že použitie zbraní je „ očividná a správna miera v tom prípade, ak sú ohrozené záujmy štátu“. Tým máte na mysli Ukrajinu?

Samozrejme. A navyše sú to prípady, keď sa na hraniciach štátu sústreďujú seriózne sily nepriateľa.

Teda, podľa vás, sústredenie vojsk NATO v pobaltských krajinách – je to práve ten prípad?

Áno. Ale idea, že by sme chceli začať konfrontáciu – je to idiotizmus. Načo NATO sústreďuje tam vojská? No povedzte, načo? Viete si aspoň predstaviť, čo sa stane s tými vojskami, ak skutočne dôjde k otvorenej konfrontácii? Veď je to iba vaša symbolická pomoc pobaltským štátom – nič viac. Ak NATO začne agresiu voči takej krajine, ktorá má jadrový arzenál, ako je Rusko, určite budete potrestaní.

Existujú plány na oživenie dialógu Rusko – NATO. Mám taký dojem, že podobné idey neberiete vážne?

V súčasnosti sú podobné kontakty nelegitímne. Okrem NATO sa zmenilo a premenilo sa na niečo iné. Začínali ste ako spolok demokratických štátov, ktorí chceli sa postarať o vlastnú obranu. Postupne začala panovať idea stáleho rozširovania sa. Vtedy, keď sme všetci potrebovali ten dialóg – v r. 2008 a 2014 – ten dialóg ste nechceli a nedali nám ani šancu, aby sme ten dialóg obnovili.

Počkajte, spočítam to, máte na myslí krízu v Gruzínsku a na Ukrajine? Jasné. Povedzte, vo vašej správe sa stále spomínajú také charakteristiky ako je „česť“, „odvaha“, „smelosť“,  dôstojnosť“... je to taká politická lexika?

Sú to veci, ktoré majú obrovskú hodnotu pre ruský ľud. Vo svete Putina, v mojom svete si nemôžeme predstaviť, že česť ženy dá sa poškodiť tým najpodlejším spôsobom, ako sa to často robí v Európe. 

Máte na myslí tu nešťastnú vianočnú noc v Kolíne?

Aj to. V Rusku by mužov, ktorí by sa pokúsili urobiť niečo podobné, zabili na mieste. Chýba spočíva v tom, že Nemci, presne ako aj Rusi, príliš dlho hľadali nejaké univerzálne hodnoty a vlastne nechápali, čo to je. My sme napríklad v sovietskej dobe hľadali socializmus. V súčasnosti vaše hľadanie demokracie nám živo pripomína to naše hľadanie socializmu...

V čom spočívajú chyby ruskej zahraničnej politiky v ostatnom období?

V tom, že v nedávnej minulosti nemali sme zrozumiteľnú politiku voči našim najbližším susedom – postsovietskym krajinám. Jediní, čo sme robili, sponzorovali a kupovali elity. Finančné prostriedky sa rozkrádali – a to na obidvoch stranách. Ako ukázal konflikt na Ukrajine, nedá sa vyvarovať globálnej kríze. Druhou našou chybou bolo to, že naša politika bola príliš dlho nasmerovaná na opravu chýb z obdobia 90. rokov minulého storočia.

Posledná otázka. Existujú šance, že Rusko v blízkej budúcnosti predsa bude hľadať cesty ku spolupráci?

Chceli by ste počuť, že robíme chyby? Nedočkáte sa, pretože máme pravdu. V súčasnosti Rusko sa premenilo na ázijsko-európsku veľmoc. Bol som jedným z tých, ktorí vyznačili práve túto cestu – na Východ a myslím si, že je to správna cesta. Samozrejme, chceme spolupracovať aj so Západom. Na daný moment je to všetko, čo vám môžem povedať...

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(5 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1541x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 2060x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1937x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1707x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,