asfasdf ×

NázorObčana.sk

Na čom sa dohodli Rusi a Číňania? Počas Východného ekonomického fóra si vytýčili spoločné „cestičky“ na veľkej „Hodvábnej ceste“

 Aktuality

V rámci pracovného programu na Prvom Východnom ekonomickom fóre sa uskutočnil biznis-dialóg Rusko - Čína, na ktorom boli posúdené perspektívy rozširovania rusko-čínskej spolupráce v rôznych oblastiach podnikania.

10 September
2016 20:52:21

 

Foto: YouTube

Na rokovaniach sa zúčastnili: prvý podpredseda vlády Ruska Igor Šuvalov, prezident fondu "Skolkovo" Viktor Vekselberg, vedúci ministerstva pre rozvoj Ďalekého Východu Alexander Galuška a zástupcovia významných čínskych spoločností.

Podpredseda Ľudovej vlády provincie Heilongjiang (ktorá hraničí s Ruskou federáciou) Čínskej ľudovej republiky pán Haitao Li uviedol, že Čína v súčasnosti robí opatrenia na podporu „Novej hodvábnej cesty“ a zdôraznil tri aspekty potenciálne významne  pre ďalší rozvoj rusko-čínskej spolupráce: spoločné budovanie cezhraničnej infraštruktúry čo uľahčí prekonávanie obmedzení obchodu; cezhraničná výroba s prihliadnutím na špecifiká ruských regiónov Ďalekého Východu; vypracovanie jednotnej platformy. Diskutujúci tiež prejavil záujem o prepojenie čínskej a ruskej železníc aby bol umožnený pohyb nákladných vagónov čo prispeje k zlepšeniu obchodnej a hospodárskej spolupráce.

„Veľmi dôležitým tohtoročným výsledkom je práca na Ďalekom Východe s čínskymi partnermi. Na predchádzajúcom fóre sme podpísali memorandum o porozumení, o zriadení rusko-čínskeho agrofondu. Na terajšom fóre prvé dve obchodné dohody budú financované z fondu. Prvým dvom poľnohospodárskym projektom na Ďalekom Východe fond prideľuje prostriedky. A to, ako sme sa zhodli s našimi čínskymi partnermi, - je ukazovateľom vzájomne prospešnej spolupráce“, povedal Alexander Galuška. Primárny kapitál agrofondu je 13 miliárd rubľov s možnosťou zvýšenia až na 10 miliárd USD.

Hoci v prvej časti stretnutia bol kladený dôraz na tradičné formy spolupráce - rozvoj obchodu, surovinového, poľnohospodárskeho komplexu,  neskôr čínskych podnikateľov zaujali možnosti budovania tranzitných koridorov medzi Čínou, Tichým oceánom cez Rusko, a tiež navrhli posilnenie cezhraničnej spolupráce s Čínou na územiach prioritného rozvoja TOR.

Prezident fondu „Skolkovo“ Viktor Vekselberg vyzdvihol vysoký potenciál rusko-čínskej spolupráce v oblasti vysokých technológií, pretože Rusko sa vyznačuje vysokou úrovňou vzdelania, vedy a vedeckého vývoja, zatiaľ čo Čína sa stala svetovou jednotkou špičkovej vysoko technickej výroby. Zároveň poznamenal, že podľa prieskumu iba 8% ruských firiem plánujú vstup na čínsky trh, čo absolútne nezodpovedá vysokému potenciálu spolupráce.

Výsledky ruského vývoja sa už uplatnili na čínskom trhu: čínske spoločnosti používajú ropný a plynárenský softvér, zaužívané sú špeciálne povlaky predlžujúce životnosť rôznych materiálov, aj pri výrobe potrubia. „Naša ekonomická spolupráca zjavne zaostáva za prijatými politickými rozhodnutiami,“ povedal V. Vekselberg.

„Všetci vieme, že vzťahy medzi vedúcimi predstaviteľmi Ruskej federácie a Čínskej ľudovej republiky sú mimoriadne dobré, vzácne. A to platí aj pre prácu našich lídrov, týka sa ich osobných vzťahov, na stretnutiach naši lídri dokonca prežívajú pocity vzájomného priateľstva a sympatie, a to, samozrejme, napomáha dialógu. Čo sa týka obchodných vzťahov, samozrejme, máme to, čo máme: vedúci predstavitelia oboch krajín pociťujú sympatie aj v osobných vzťahoch a to prispieva k biznis-dialógu. Prelomové dohody. Ale dôvera na úrovni súkromných spoločností ruského biznisu, zo strany čínskeho biznisu nebola, v podstate ani veľký záujem nebol, a tento záujem sa začal prejavovať od uloženia sankcií v roku 2014,“ povedal I. Šuvalov.

Záujem čínskej strany o spoluprácu je podporený veľkými investičnými projektmi a čínski podnikatelia sa častejšie obracajú na vládu Ruska s otázkami ohľadne nových možností, informoval I.Šuvalov. „Ukazujú sa mimoriadne perspektívy. Ak rozbehneme do chodu platformu na ktorej teraz pracujeme – euroázijské partnerstvo, ktorého súčasťou je zóna voľného obchodu, okrem zintenzívnenia možností vzájomného obchodu Ruska s Čínou sa naskytuje príležitosť prieniku na trh tretích krajín. Spoločne na trhoch tretích krajín získame obrovské príležitosti, na čo poukazuje aj čínske vedenie, a zaznamenali sme to zo strany v čínskej vlády. Preto všetko vnímame s optimizmom, sme si vedomí toho, že vieme, kam máme napredovať,“ povedal I.Šuvalov.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1931x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 2482x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 2272x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 2031x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,