asfasdf ×

NázorObčana.sk

V Česku je podobný problém s lekármi ako na Slovensku: lekárov stále ubúda a kompetentní zatiaľ nevedia, čo s tým

 Aktuality

U našich západných susedov a niekdajších „spolucestujúcich“ v jednom spoločnom štáte veľa dosť podobných problémov, ako aj u nás. Napríklad, v posledných rokoch v Česku ubúda počet lekárov a situácia sa môže ešte zhoršiť.

14 September
2016 19:45:05

 

Foto: Facebook

České média venujú tejto problematike dosť veľký priestor a väčšina z nich poukazuje na jeden veľký problém: priemerný vek českých lekárov sa zvyšuje – jednoducho zamestnanci zdravotníctva starnú. Mladí ľudia sa príliš do tejto oblasti nehrnú a podľa predpovedí expertov, veľké problémy môžu v Česku nastať už o 2 roky.

Kompetentní, pochopiteľne, sa snažia riešiť tento problém, lenže každý to vidí a mieni vyriešiť po svojom. Receptov je veľa, avšak účinný liek na túto „chorobu“ ešte nenašli. Napríklad, české ministerstvo zdravotníctva zázračný liečivý prostriedok vidí vo zvýšení počtu študentov medicíny. Podľa expertov ministerstva, do zdravotníctva by mal prísť väčší počet mladých odborníkov, ktorí nahradia tých starších a tak jednou ranou zabijú dve muchy: v Česku už nebude nedostatok lekárov a ich priemerný vek tiež nebude taký hrozivo vysoký.

   

Českí odborníci pripomínajú, že pred 3 rokmi v domácom zdravotníctve pracovalo cca 3 tisíc lekárov v dôchodkovom veku. Lenže už o takých 4 – 5 rokov tento počet sa môže zdvojnásobiť. Experti tvrdia, že v r. 2020 v českom zdravotníctve už môže byť vyše 30 percent lekárov v dôchodkovom veku – takmer tretina všetkých zamestnancov zdravotníctva!

Český minister zdravotníctva Svatopluk Němeček tiež to nevidí nijako ružovo a hovorí, že už od 2 roky sa začne prudko zhoršovať demografická situácia v domácom zdravotníctve. Prízvukuje, že Česko pociťuje nedostatok lekárok už dnes. Potrebovalo by ich minimálne o tisíc viac. 

Preto ministerstvo zdravotníctva navrhuje zvýšenie počtu študentov medicíny. Viac študentov v súčasnosti – vyšší počet absolventov lekárskych fakúlt v budúcnosti a v perspektíve aj viac budúcich lekárov. Minister zdravotníctva tvrdí, že so zvyšovaním počtu študentov lekárskych fakúlt by mali začať čo najskôr – radšej už od budúceho roku. Poukazuje na to, že počet týchto študentov treba zvýšiť aspoň o štvrtinu. 

Český minister zdravotníctva Svatopluk Němeček je presvedčený, že pokles zamestnancov v zdravotníctve by sa dalo zastaviť tak, že každoročne by z lekárskych fakúlt vychádzalo aspoň o 300 absolventov navyše. Experti však poukazujú na ďalší problém: čo so zahraničnými študentmi? Ak sa zvýši počet domácich študentov, vysoké školy budú nútené znižovať počet zahraničných študentov – fakulty nie sú totiž gumené a nedá sa ich roztiahnuť: znesú iba určitý počet študentov.

Na druhej strane zahraniční študenti – je to poriadna injekcia do štátnej pokladnice. Ak tento zdroj „vyschne“ alebo sa značne obmedzí – ako ho nahradiť? Kde vziať finančné prostriedky pre dodatočný počet českých študentov? Alebo štúdium si budú hradiť sami? Mnohé varianty nie sú celkom realistické alebo dobré, preto odborníci zatiaľ nevedia, ktorý variant je najlepší.

Ministerka školstva Kateřina Valachová prízvukuje, že bez zlepšeného financovania školstva sa nepodarí zvýšiť počet študentov medicíny. Pripomína, že lekári a učitelia sú v súčasnosti prioritné zamestnania v krajine a problémy týchto zamestnancov treba riešiť komplexne a prednostne. Hovorí, že vláda by mohla finančne pomôcť vysokým školám, ktorí potrebujú cca miliardu českých korún, aby zvládli zvýšený počet študentov medicíny.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1747x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 2278x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 2114x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1869x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,