asfasdf ×

NázorObčana.sk

Ministerstvo zahraničia Ruska a Mária Zacharovová odsúdili útoky amerického letectva na jednotky sýrskej armády

 Aktuality

Úradu informácií a tlače Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie vyjadril ostrý protest na margo raketovo-bombového útoku medzinárodnej anti-IS- koalície pod vedením USA na pozície vládnych vojsk v okolí mesta Deir ez-Zor.

23 September
2016 19:27:46

 

Foto: Facebook

„Sedemnásteho septembra vojenské lietadlá medzinárodnej anti-IS-koalície pod vedením USA vošli do vzdušného priestoru Sýrie zo strany Iraku, zaútočili na pozície sýrskych vládnych vojsk v oblasti letiska mesta Deir ez-Zor, v dôsledku čoho zahynulo 60 príslušníkov sýrskej armády a viac ako sto utrpelo zranenie. Je už bežné, že po začiatku prvých útokov, banditi útočia na sýrske armádne jednotky, ktoré, hoci sa v podstate nachádzajú v obkľúčení už niekoľko mesiacov, bránia pokojných obyvateľov tohto starodávneho mesta pred teroristami, ktorí ich okupujú.

V Moskve sú týmito udalosťami nesmierne znepokojení. Vyzývame amerických partnerov, aby, ako vyhlasujú, čo najdôkladnejšie vyšetrili danú situáciu a prijali opatrenia, aby sa za v nijakom prípade podobné incidenty neopakovali. V tejto súvislosti vyvoláva ľútosť nekonštruktívna a nevýrazná reakcia USA na iniciatívu Ruska okamžite zvolať zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN. Americkí predstavitelia nielenže neboli schopní podať adekvátne vysvetlenie, ale pokúšali sa, ako to majú vo zvyku, obrátiť všetko hore nohami.

Na vzniknutú situáciu nazeráme ako na zákonitý výsledok zanovitého odmietania prípravy tesne spolupracovať s Ruskom v boji proti ISIL „Jabhat Al Nusry“ a ďalším s nimi spojeným teroristickým zoskupeniam, k čomu Moskva neustále vyzýva Washington a čo sa uvádza v rusko-amerických dohodách, dosiahnutých v Ženeve 9. septembra.

Konanie pilotov koalície, ku ktorým – ako dúfame – nedošlo na príkaz Washingtonu, je na hranici medzi trestuhodnou ľahostajnosťou a priamym pritakávaním teroristom ISIL. Mimoriadne znepokojujúci je fakt, že daný incident je jedným z množiacich sa zadokumentovaných porušení režimu vojenských útokov zo strany nezákonných vojenských zoskupení sýrskej opozície, ktoré sa, podľa tvrdenia americkej strany, k nim pridali.

Opakovane vyzývame Washington, aby vyvinul tlak na nezákonné ozbrojené formácie, ktoré má pod kontrolou, aby dôsledne plnili podmienky Režimu zastavenia vojenských operácií. V opačnom prípade môže byť ohrozená realizácia celého komplexu rusko-amerických dohôd, dosiahnutých v Ženeve 9. septembra. A toto by bolo v rozpore so záujmami celého medzinárodného spoločenstva,“ uvádza sa vo vyhlásení ruského ministerstva zahraničia. . 

Túto epizódu komentovala aj hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Mária Zacharovová: „Takzvaná Koalícia na čele s USA uskutočnila nálet na sýrske mesto Deir ez-Zor. Ide o územie, kde vojská Sýrskej Arabskej Republiky dlhodobo vzdorujú organizácii Islamský štát (ISIL). Práve ISIL, a nie opozičným jednotkám alebo akýmsi iným teroristickým organizáciám. Ide práve o organizáciu Islamský štát.

Vyjadrujeme hlboké znepokojenie nad tým, že útoky boli zacielené bezprostredne na sýrsku armádu, ktorá plánovite likviduje oddiely ISIL. Na pomoc vojskám Sýrie sa na toto územie dopravuje humanitárna pomoc, ako zo strany OSN, tak aj zo strany Ruskej federácie. O takýchto plánoch Američania vôbec neinformovali ani počas každodenných kontaktov medzi ruskou a americkou stranou v ženevskom centre operatívneho reagovania, ani počas každodenných kontaktov medzi S. V. Lavrovom a J. Kerrym. Navyše, nebol ani nijaký náznak o úmysle uskutočniť operácie v tejto oblasti.

Toto nás privádza na myšlienku, že Washington, ktorý vzal na seba povinnosť oddeliť teroristov od takzvanej umiernenej opozície, zrieka sa plnenia svojho sľubu, alebo je jednoducho neschopný splniť svoje záväzky.

Ak sme predtým mali pochybnosti, že sa takýmto spôsobom vyhovára „Nuzra“, tak teraz, po dnešných útokoch na sýrsku armádu, prichádzame k záveru hroznému pre celý svet: Biely dom bráni ISIL. Už niet nijakých pochybností. A ak je tak, potom je celkom možné, že práve preto americká strana nedáva súhlas na zverejnenie rusko-amerických ženevských dohôd. Žiadame od Washingtonu vysvetlenie – je to cieľavedomá politika na podporu ISIL alebo ďalšia chyba? Po týchto udalostiach bola odoslaná žiadosť o okamžité zvolanie Rady bezpečnosti o danej otázke,“ uviedla Mária Zachárovová. Následne odpovedala na otázky novinárov.

Aké budú ďalšie kroky Moskvy, ďalšie kroky Ministerstva zahraničných vecí?

Žiadame od Washingtonu vysvetlenie, úplné a detailné.

 Po leteckých útokoch lietadlami koalície zaútočili bojové sily ISIL. Ako sa teraz môže zmeniť situácia?

Vychádzame z toho, že za posledného polroka, minimálne polroka, sa medzinárodnému spoločenstvu podarilo urobiť veľmi veľa preto, aby sýrsky problém mohol vyriešiť. Urobilo sa prakticky nemožné – urobili sa dve veci paralelne: politické riešenie a boj s terorizmom. Boli prijaté dokumenty po línii „Medzinárodnej skupiny na podporu Sýrie“, ktoré neskôr schválila Bezpečnostná rada OSN. Po niekoľkých mesiacoch veľmi zložitých rokovaní boli dosiahnuté napokon rusko-americké dohody, celý balík dokumentov o tom, ako viesť spoločný boj s terorizmom.

A potom všetkom sme sa dnes stali svedkom týchto útokov. Tieto útoky nielen že vyvolávajú otázky, ale ohrozujú všetko, čo doteraz dosiahlo medzinárodné spoločenstvo: či už po línii Medzinárodnej skupiny na podporu Sýrie (ISSG), či po línii Bezpečnostnej rady OSN, alebo prostredníctvom dvojstranných dohôd. Rusko urobilo všetko, čo bolo v jeho silách aj pri hľadaní kompromisu, aj pri hľadaní reálnej cesty vyriešenia sýrskej krízy.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1516x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 2044x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1922x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1695x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,