asfasdf ×

NázorObčana.sk

Opačná strana Brexitu: V Škótsku sa začal zber podpisov pod petíciu za vystúpenie z Veľkej Británie a zotrvanie v EÚ

 Aktuality
  • V Brazílii sa po 200 rokoch znova objavil strom holly: Nedávno sa v Brazílii odohrala vzrušujúca udalosť, ktorá priniesla nádej pre prírodné vedy a ochranu prírody. Po dvoch storočiach od posledného zaznamenaného výskytu bol v brazílskych lesoch opäť objavený strom holly, považovaný doteraz za vymretý....

Veľká Británia sa trhá na kusy. Polovica obyvateľov by chcela preč z Európskej únie, ale druhá polovica chce zostať. Odlišné postoje k zotrvávaniu v EÚ majú vo všetkých štyroch „ostrovčekoch“ Spojeného kráľovstva.

30 Október
2016 18:43:00

 

Foto: Facebook

Tie rozdiely nie sú veľké, ale predsa sú. Kým nepatrná väčšina Angličanov predsa chce sa „rozviesť“ s úniou, v Škótsku, Severnom Írsku a Walese sú nálady obyvateľstva trochu odlišné. Najhlasnejšie za zotrvanie v EÚ sa vyslovujú v Škótsku. Ale čo majú robiť Škóti, ak celá Veľká Británia odchádza z EÚ? Majú iba jedno východisko: aby zostali v EÚ, musia vystúpiť zo Spojeného kráľovstva.

A preto sa v Škótsku rozbehla petícia za výstup krajiny z Veľkej Británie. Už v priebehu prvého dňa petičnej kampane ju podpísalo viac ako 8 tisíc Škótov. Zvedavci si informácie o tejto petícii môžu nájsť na Twitteri na adrese: #ThrowScotlandOut. Na druhej strane je  online petícia na stránke 38degrees.org.uk už zrušená.


Škótske média poznamenávajú, že podpisy na petícii pribúdajú s kozmickou rýchlosťou, čo svedčí o tom, že obyvateľom Škótska oveľa viac záleží na zotrvaní v Európskej únii, ako na „manželstve“ s Angličanmi. Taktiež škótski novinári poukazujú na to, že väčšina Škótov nie je nadšená tým, že ich krajina je súčasťou Veľkej Británie. Je v tom aj rivalita medzi Angličanmi a Škótmi, ktorá trvá už niekoľko storočí.

Škótske média prízvukujú, že usporiadanie referenda v Škótsku by bolo to posledné, čo chce britská vláda. Viac razy to povedala aj premiérka Theresa Mayová. Zatiaľ britská vláda má páky na to, aby zamedzila usporiadaniu referenda v Škótsku, avšak situácia na ostrovoch sa mení s každým týždňom a to, čo nie je možné dnes, môže byť reálne už zajtra. Škótska vláda a drvivá väčšina obyvateľov Škótska naopak sú rozhodnutí bojovať o zotrvávanie v EÚ.

  

Organizátori petičnej akcie poukazujú nielen na politické a sociálne výhody zotrvania krajiny v EÚ, ale aj na ekonomické. Samozrejme, ich hlavným esom je pôsobenie na spoločnom trhu Európskej únie. Aktivisti kampane chcú zapojiť do nej čo najviac mladých ľudí a osloviť tých, ktorí sa ešte nerozhodli, alebo aj tých, ktorí zatiaľ na celé tieto žabomyšie vojny pozerajú ako na zbytočný rozruch. Práve v radoch potenciálnych nerozhodnutých voličov organizátori petičnej kampane chcú získať „rezervy“ a dotiahnuť petičnú akciu do víťazného konca.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

,