asfasdf ×

NázorObčana.sk

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov v Aténach porozprával o tom, že Moskva je znepokojená orientáciou NATO

 Aktuality

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov počas svojej návštevy gréckych Atén vyhlásil, že Moskva je znepokojená orientáciou NATO. Nemal na myslí sexuálnu, ale, pochopiteľne, politickú a strategickú orientáciu Severoatlantickej aliancie...

09 November
2016 20:37:04

 

Foto: Facebook

„Moskva je znepokojená orientáciou NATO a jej snahou robiť Rusku prekážky. Očakáva odpoveď aliancie na prezentované nami iniciatívy o obnovení spolupráce,“ podčiarkol šéf ruského diplomatického rezortu vo svojom vystúpení v Aténach na ceremoniáli na Pyrenejskej univerzite, kde mu bol udelený čestný doktorát tejto významnej univerzity.

„Niekoľkokrát sme hovorili o tom, že sa nechystáme tresnúť dvermi. Pri dobrej vôle oboch strán neexistujú medzi nami a Západom neriešiteľné problémy. Na to, aby sme prelomili momentálny negatívny trend, treba odmietnuť pomýlenú logiku dosiahnuť za každú cenu výsledok, vnucovať jednostranne výhodné dohody a schémy spoločného postupu bez zreteľa na záujmy partnera. Očakávame od NATO konkrétnu odpoveď na predložené nami iniciatívy o obnovení spolupráce.

„Mimoriadne znepokojenie vyvoláva orientácia NATO a snaha robiť Rusku prekážky, ktorá vedie k podkopávaniu strategickej stability na európskom kontinente. K našim hraniciam sa blíži vojenská infraštruktúra, presúva sa vojenská technika a vojská, narastá počet a rozsah vojenských manévrov, pokračuje tvorba systémov protiraketovej obrany. Smutné je, že NATO upúšťa od profesionálneho dialógu s Ruskom“, podčiarkol.

„U našich západných partnerov, ktorí po skončení studenej vojny zotrvávali v eufórii, sa obnovila smutne známa línia na odmietanie rovnocenného dialógu, na obsadenie geopolitického priestranstva, inak sa to nedá povedať, na delenie národov na svoje a cudzie. Kulminačným bodom takéhoto prístupu sa stal protiústavný prevrat na Ukrajine, podporovaný Spojenými štátmi a celým radom európskych štátov,“ skonštatoval minister Lavrov.

„Žiaľ, vážnou prekážkou na ceste ďalšieho upevňovania našich vzťahov je schladenie vzťahov medzi Ruskom a Európskou úniou, ktoré sme však my neiniciovali.“ Často počúvame, ako na politickej, tak aj expertnej úrovni, tvrdenia, že za terajšie napätie na kontinente je zodpovedná Moskva. V približne takomto duchu sa uvádzajú výsledky strategického prehľadu vzťahov s Ruskom, takto boli naše vzťahy zhodnotené na zasadnutí Európskej rady 20.-21. októbra. Chcel by som pripomenúť, že sme niekoľkokrát opakovali a ustavične opakujeme, že sme pripravení zblížiť sa s Európskou úniou v najširšom spektre otázok, počnúc zavedením bezvízového styku až po vytvorenie skutočnej pevnej energetickej aliancie,“ povedal minister.

„Podávali sme konkrétne návrhy, ktoré by mohli učiniť naše partnerstvo skutočne strategickým, čo by zodpovedalo záujmom oboch strán. Žiaľ, zatiaľ sa v tomto smere niet čím pochváliť,“ zdôraznil v závere ruský minister zahraničia Sergej Lavrov.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1516x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 2044x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1922x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1695x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,