asfasdf ×

NázorObčana.sk

The Boston Globe: Ako aliancia Trump – Putin môže zmeniť svetový poriadok

 Aktuality

„Ak sympatie nového amerického prezidenta Donalda Trunpa voči ruskému lídrovi Vladimírovi Putinovi sa premenia na plnohodnotný zväzok medzi Moskvou a Washingtonom, zmení to celý svetový poriadok,“ domnieva sa americký denník The Boston Globe.

15 December
2016 18:39:23

 

Foto: Screenshot The Boston Globe

Autori článku predpokladajú, že zmiernenie napätia medzi USA a Ruskom v XXI. storočí pridá sily „krvavému režimu v Sýrii, narobí veľké problémy ukrajinskej demokracii a naruší rovnováhu v Centrálnej a Východnej Európe.“ The Boston Globe pripomína, že hneď po tom, ako sa zistilo, že Trump vyhral americké prezidentské voľby, v ruskom parlamente zaznel búrlivý potlesk... Prízvukuje, že v období, keď všetci čakajú, koho nový prezident vymenuje za štátneho tajomníka, môže sa zopakovať situácia s aplausom...

„Nie je tajomstvom, že Trump bol kremeľským favoritom počas predvolebných pretekov. Počas celej svojej kampane Republikán sa veľa razy vyjadroval o Vladimírovi Putinovi ako o silnom lídrovi a taktiež vyvracal podozrenia amerických tajných služieb, že Rusko sa snažilo ovplyvniť voľby prostredníctvom počítačových útokov,“ tvrdí The Boston Globe.

„Vlastne to nie je tak dôležité. Nakoniec keď prezident George Bush sa po prvý raz stretol s Putinom, v očiach ruského lídra si zbadal „dušu poctivého človeka“. Aj prezident Barack Obama tiež na začiatku dúfal, že sa podarí zlepšiť vzťahy s Moskvou. V oboch prípadoch reálne udalosti prevalcovali optimizmus,“ prízvukuje americký denník.

The Boston Globe podrobne vysvetľuje, prečo by Trump nemal nadväzovať dobré vzťahy s Ruskom: politické systémy a strategická orientácia dvoch veľmocí sú radikálne odlišné a podľa amerického denníku Rusko sa mieša do záležitostí iných krajín a v samotnej krajine chýba demokracia. Navyše americký denník sa veľmi obáva, že podobné „priateľstvo“ by úplne zmenilo obvyklý svetový poriadok. Tohto autori článku sa obávajú najviac.  

Americký denník popisuje situáciu v Sýrii a, pochopiteľne, vykresľuje ju z pohľadu Washingtonu. Tvrdí, že Rusko predovšetkým nebojuje s islamskými teroristami a Islamským štátom, ale s nepriateľmi Asada – teda s opozíciou, ktorá je priateľom USA. Tvrdí, že ak sa USA pridajú k Rusku, zavládne chaos. Poukazuje na to, že potom by sa USA mali postaviť aj na stranu Iránu, čo je pre Washington neprijateľné. Prízvukuje, že podobná zmena stratégie by strašne rozčúlila európskych spojencov, ktorí chcú zosadiť Asada.  

The Boston Globe pripomína, že horúcou otázkou zostáva aj Ukrajina a práve Majdan prudko zhoršil vzťahy USA a Ruska, pretože podporovali opačné strany. Autori článku sa sťažujú na to, že Trumpovi „nevadí anexia Krymu a vpád Ruska na východ Ukrajiny“. Pripomínajú, že v priebehu svojej predvolebnej kampane miliardár dokonca navrhoval zrušiť sankcie voči Rusku. Autori článku sa pýtajú: ako ďaleko môže zájsť Trump?..

Autorom článku sa nepáči aj to, že Trump žiada, aby americkí spojenci si sami financovali vlastnú obranu a nespoliehali sa na americkú finančnú pomoc. Na jednej strane kritizujú politiku Ruska a negatívnymi farbami popisujú politickú a hospodársku situáciu v Rusku, prezentujú Rusko, ako politicky a hospodársky slabý štát, ale na druhej strane obávajú sa jeho sily a schopnosti dosahovať presvedčivé výsledky. Desia sa, že Rusko bude mať väčší vplyv v Európe a varujú, že „Rusko začne svoje rozšírenie smerom na západ...“

Okrem tradičných negatívnych argumentov, ktorými sa snažia dokázať, že dobré vzťahy medzi USA a Ruskom je to nezmysel a škodili by celému svetu, autori článku „objavujú Ameriku“ a začínajú upodozrievať Trumpa, že mu ide o rozšírenie svojich podnikateľských aktivít – smer Rusko... “Nevieme, nakoľko tesne biznis rodiny Trumpovcov je spojený s ruskými oligarchami,“ zdôrazňujú autori článku.

The Boston Globe dúfa, že Trump ešte zmení svoju mienku o Rusku a z lepšieho priateľstva medzi Ruskom a USA nič nebude, ale predsa vyjadruje obavy – a čo, ak náhodou...

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(2 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 2016x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 2569x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 2360x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 2105x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,