asfasdf ×

NázorObčana.sk

The Week: „CIA je nezákonná sila neoliberálneho despotizmu. Americkým tajným službám nemôžeme dôverovať“

 Aktuality

Britský týždenník The Week zverejnil zaujímavý článok, v ktorom rozoberá v súčasnosti jednu z najobohrávanejších svetovými médiami tém: ovplyvnili ruskí hakeri výsledky amerických volieb a či je správa amerických tajných služieb pravdivá?..

12 Január
2017 19:03:48

 

Foto: Screenshot The Week

Autor článku Ryan Cooper poukazuje na zaujímavú súvislosť: po tom, ako CIA oznámila, že Rusko bolo zapletené do hackerských útokov počas americkej predvolebnej kampane a napomohlo víťazstvu Donalda Trumpa, stala sa taká zaujímavá vec - úroveň podpory tejto „inštitúcie“ v radoch demokratov výrazne narástla.

Ryan Cooper tvrdí, že ide o svojrázne „politické inžinierstvo“, čo taktiež svedčí o neschopnosti tejto inštitúcie, ktorá od samotného svojho vzniku nebola schopná zabezpečiť, aby americká administratíva získala kvalitné a objektívne informácie od spravodajských služieb. Autor poukazuje na zaujímavý fakt: keď americkí konzervatívci uvideli vo Vladimírovi Putinovi svojho priateľa, jeho obľúbenosť medzi Republikánmi v priebehu iba jedného dňa stúpla až o 56 bodov!..

Ryan Cooper sa domnieva, že Republikáni s touto priazňou Putina voči konzervatívcom preháňajú, ale na druhej strany ich názory nie sú až také absurdné, ako postoj Demokratov, ktorí si náhle obľúbili CIA a považujú ju za dôveryhodnú organizáciu. Novinár to vysvetľuje správou, ktorú pripravili americké tajné služby a ktorá „usvedčuje“ ruských hakerov a osobne Vladimíra Putina, že ovplyvnili výsledky amerických volieb. Ryan Cooper tvrdí, že je to úplná hlúposť a ešte raz sa ukázalo, že americkým tajným službám nedá sa veriť – ako CIA, tak aj celému americkému bezpečnostnému aparátu ako celku.  


Novinár pripomína, že podobný amaterizmus a hrubá neschopnosť sprevádzala činnosť tejto „agentúry“ od samotného jej vzniku. Tvrdí, že v období studenej vojny CIA sa zaoberala  úplne zbytočnou a podradnou činnosťou, keď sa snažila najať tisíce ľudí hlavne v Rusku a Číne, ktorí by sa zaoberali špionážnou činnosťou, platila miestnych disidentov a pod.

Ryan Cooper pripomína niekoľko „slávnych“ epizód z doterajšej činnosti CIA a poukazuje na špinavé a drsné metódy, ktoré vo svojej práci využívajú americké tajné služby. Prízvukuje, že „...vo mnohých prípadoch je neschopnosť CIA skutočnou hanbou a to nielen kvôli dlhej histórii zverstiev, ktoré používala. Americká prezidentská administratíva rýchlo potrebuje  kvalitné informácie, ale príliš často sa stáva, že ich nikto z rôznych spravodajských agentúr nevie poskytnúť. CIA je v tejto oblasti jednou z najviac znevýhodnených, pretože kvalita spravodajskej práce je často pre ňu menej dôležitá, ako oveľa atraktívnejšie zahraničné  operácie,“ tvrdí autor článku.

„Je úplne jasné, že CIA je nezákonná sila neoliberálneho despotizmu. Možno najväčšou  morálnou škvrnou na dedičstve prezidenta Obamu je to, ako ustupoval CIA v boji so Senátom a verejne prezentoval nezmyselné výhovorky ohľadom porušovania zákonov a mučenia. Existuje veľa možností konfrontácie Trumpa a CIA, ktorá vsadila na Demokratov, ktorí však stratili moc na akejkoľvek úrovni štátnej správy. Musíme si však pamätať – a toto je veľmi dôležité - že neexistuje žiadny spôsob, ako by agentúra mohla „vyhrať“ nad Trumpom, a ktorý by neviedol ku mnohým horším výsledkom,“ uzatvára svoj komentár Ryan Cooper v britskom týždenníku The Week.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(4 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1931x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 2482x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 2273x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 2031x 👤eugenius
,