asfasdf ×

NázorObčana.sk

Spoločnosti vo Veľkej Británii, ktoré zaumienia zamestnať kvalifikovaného občana EÚ, /možno/ zaplatia vysoký poplatok štátu

 Aktuality

Nič nové: Briti doposiaľ nevedia, čo s Brexitom, ktorý si sami vymysleli a zavesili na krk. Vláda Theresy Mayovej musí vyriešiť množstvo otázok, ktoré sú protikladmi: slobodný trh a hranice, migranti a prílev pracovných síl a pod.

13 Január
2017 21:19:33

 

Foto: Facebook

Spojené kráľovstvo na jednej strane potrebuje prílev pracovnej sily, ale na druhej obáva sa masovej migrácie, ktorú nezvládne. Na ostrovoch potrebujú vysoko kvalifikovaných pracovníkov, ale na druhej strane sa boja, že vytlačia domácich zamestnancov a samotní Briti budú mať problémy so získaním zamestnania. Čo s tým?

Britská vláda a parlament hľadajú kompromisy. Zatiaľ to nevyzerá ružovo. Britské ministerstvo migrácie sa pokúsilo nájsť kompromis a predložilo návrh, v súlade s ktorým by mali britskí zamestnávatelia zaplatiť poplatok 1000 libier ročne za každého prijatého zamestnanca – občana EÚ. Takýmto spôsobom by chcelo regulovať prílev pracovnej sily z kontinentu: britské firmy síce zamestnajú niektorú časť uchádzačov o prácu, ktorí prídu z EÚ, ale na druhej strane tento počet nebude veľký, pretože viacerí zamestnávatelia by nechceli platiť tisícku ročne. 

V polovici tohto týždňa sa daným návrhom zaoberali poslanci britského parlamentu. Britský minister imigrácie Robert Goodwill jeho podanie zdôvodnil tým, že výsledok referenda ukázal, že britské spoločnosti sa príliš spoliehajú na prisťahovalcov, ale mali by zamestnávať viac domácich občanov. Preto ministerstvo migrácie navrhlo zavedenie poplatku, aby aj zamestnávatelia, ktorí mienia zamestnávať cudzincov, niesli nielen ťarchu zodpovednosti, ale aj finančnú. Ministerskí analytici túto ťarchu ohodnotili na 1000 libier ročne.  

Mimochodom, to nie je novinka, veď podobný plán zavedenia „dane z imigračných zručností” už existuje vo Veľkej Británii a týka sa zamestnania pracovníkov zo zvyšku sveta – ale nie z EÚ. Novinkou by teda bolo, že sa bude týkať aj prisťahovalcov z únie. Minister imigrácie Robert Goodwill vysvetlil, že v apríli tohto roka by mal byť zavedený imigračný poplatok voči pracovníkom, ktorí nie sú z Európskej únie a Švajčiarska.

„V apríli tohto roka bude zavedená „daň zo zručnosti” pre prisťahovalcov z krajín, ktoré nie sú v EÚ. Na to, aby ste prijali do práce programátora z Indie na štyri roky, bude musieť zamestnávateľ okrem víz a prieskumu miestneho trhu, zaplatiť každý rok 1000 libier.
Takže za štvorročnú zmluvu bude musieť zamestnávateľ zaplatiť 4000 libier,” pripomenul.

Vysvetlil, že podobné opatrenia by mali byť zavedené aj voči migrantom, ktorí prídu z EÚ: „Toto je niečo, čo sa v súčasnosti vzťahuje na občanov, ktorí nie sú z EÚ. Preto navrhujem, aby to platilo aj pre občanov Európskej únie. Tento poplatok upokojí miestnych obyvateľov, ktorí sa obávajú o svoje pracovné miesta a myslia si, že na nich zamestnávatelia “zabudli”,“ povedal minister a zdôraznil, že členovia britskej vlády a poslanci parlamentu by mali schváliť návrh, v súlade s ktorým bude zavedený poplatok za zamestnanie kvalifikovaných  prisťahovalcov z EÚ.

Taktiež navrhol, že po Brexite by mal byť pre sezónnych pracovníkov v poľnohospodárstve a pre nízko kvalifikovaných pracovníkov zavedený systém, ktorý im umožní pracovať v Spojenom kráľovstve menej ako šesť mesiacov. Britské média poukazujú na to, že tento vládny návrh sa stretol v parlamente s ostrou kritikou zo všetkých strán. Preto britská premiérka Theresa Mayová iba pár hodín po vyhláseniach ministra Roberta Goodwilla oznámila, že slová ministra boli nesprávne pochopené a vláda podobné zmeny nepripravuje. Slová premiérky na tlačovej konferencie potvrdila aj jej hovorkyňa a vysvetlila, že výroky ministra imigrácie boli nesprávne pochopené a isté frázy boli vytrhnuté z kontextu.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(2 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 2139x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 2705x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 2461x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 2216x 👤eugenius
,