asfasdf ×

NázorObčana.sk

Nórsky portál Steigan.no: Vojenské jednotky USA napomáhajú nárastu poľského revanšizmu

 Aktuality

V Európe to vrie. Brexity, sankcie, utečenci, presúvania vojenských jednotiek a techniky, stále vyhrážky a hádky. Niekto sníva aj o prekresľovaní hraníc. Podobné nálady stále narastajú a nič dobré to neveští...

27 Január
2017 18:45:20

 

Foto: Screenshot Steigan.no

Občas sa však ozývajú aj rozumné triezve hlasy. V tejto súvislosti nás zaujal článok na jednom nórskom portálu, ktorý ponúkame aj našim čitateľom...

„Keď americká brigáda plne vyzbrojená tankami, obrnenými vozidlami, samohybnými dielami a iným vojenským zariadením prišla do Poľska, v krajine to vyvolalo obrovskú eufóriu,“ píše nórsky novinár Pål Steigan vo svojom článku na portálu Steigan.no.

V článku s veľavravným názvom „Vojenské jednotky USA napomáhajú nárastu poľského revanšizmu“ poukazuje na to, že poľský minister obrany Antoni Macierewicz vyhlásil, že ten svetový poriadok, ktorý bol vytvorený na konci druhej svetovej vojny v Jalte, už neexistuje.

„Vojenskí velitelia a politici USA, podľa všetkého, sú presvedčení, že už zvíťazili. Avšak pre poľských susedov je to zlá správa. V Poľsku prekvitajú mohutné revanšistické sily a aj keď výhražná rétorika a presiaknutý nenávisťou jazyk sú nasmerované proti Rusku, problémy vznikajú nielen pre Rusko, ale aj pre susedné krajiny, ak Poľsko v skutočnosti mieni zmeniť jaltské dohody,“ domnieva sa Pål Steigan.

„Poľsko je to krajina s veľmi komplikovanou históriou. Je to „krajina na kolesách“, ktorú boje medzi veľkými mocnosťami stále tlačili raz tam, inokedy opačným smerom. Bolo obdobie, keď Poľsko vôbec zmizlo z mapy. Poľskí nacionalisti – ako vo vláde, ktorá má pravicovú orientáciu, tak aj v radoch otvorených fašistov – snívajú o Veľkom Poľsku – od Baltského do Čierneho mora. A niekde v pozadí už straší únia – Poľsko – Litva,“ podčiarkuje.

„Sovietsky zväz skutočne anektoval v r. 1945 východné územia Poľska. Ale poľskí politici určite zabúdajú na to, že v tom istom čase Poľsko anektovalo východné územia Nemecka. V súčasnosti Sovietsky zväz už neexistuje. Takže, keď Poľsko chce vrátiť si späť svoje územia – čo s tým má Rusko, ktorému tieto územia nepatria? Ak Poľsko chce „zrušiť Jaltu“, tak to neurobí na úkor Ruska, ale „svoje východné územia“ musí získať od Litvy, Bieloruska, Ukrajiny, Česka a Slovenska. Čo s tým teraz majú Rusi?“ zamýšľa sa nórsky novinár.

„Poľskí nacionalisti sú napríklad presvedčení, že ukrajinský Ľvov musí byť poľský. Tak to musia riešiť s Ukrajinou. Ale nemecký revanšista určite pripomenie, že toto mesto zažilo veľkú slávu, keď malo nemecký názov Lemberg... Takže, ak Poľsko chce roztrhať na kusy Jaltu, malo by to isté urobiť aj s Versailles – s Versailleskou dohodou. Veď potom aj Maďarsko a Turecko majú rovnaké právo /alebo žiadne právo?/ žiadať navrátenie svojich veľkých území. Čo s tým?“ pýta sa Pål Steigan.

„Jalta bola kompromisom veľmocí, čo znamenalo, že mnohé nacionálne faktory boli odhodené preč. V prvom rade to zapríčinilo masové etnické čistky nemeckej národnostnej menšiny vo Východnej Európe. Ale Jalta bola kompromisom po skončení veľkej vojny, ktorá ľudstvo stala viac ako 50 miliónov životov. Ak by niekto chcel obrátiť toto všetko späť, tak tá cena môže byť aj dvojnásobná,“ varuje nórsky novinár.


„V súčasnosti USA a Západ už odhodili aj Jaltu, aj Versailles. Rozpad Sovietskeho zväzu a Varšavskej zmluvy znamenal smrť Jalty a začiatok novej etapy dobytia Západom území  bývalých sovietskych spojencov. Vojny, ktoré rozdelili Juhosláviu, znamenali, že takisto mimo hry sa ocitol aj Versailles,“ píše nórsky novinár.


„Dve svetové vojny boli katastrofami, ktoré stali životy mnohým miliónom ľudí a zapríčinili strašné devastácie a níčenie. Ale v súčasnosti politici zasa pocítili pach krvi. Agresívne natlačenie sa USA ku hraniciam Ruska a štátny prevrat na Ukrajine, ktorý taktiež zorganizovali USA, značne napomáhajú zhoršeniu situácie. Bohužiaľ, nórska verejnosť, zdá sa, vôbec nerozumie, čo sa deje,“ konštatuje v závere svojho článku na portálu Steigan.no nórsky novinár Pål Steigan.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(12 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1517x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 2044x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1922x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1695x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,