asfasdf ×

NázorObčana.sk

Výroba produktov značky Reuse, pôvodiacej v Petrovci pôsobí aj ako antistresová terapia

 Aktuality

Počuli ste o značke Reuse? Možno áno, možno nie, ale určite vás zaintriguje. Ide o značku Viktorije Kováč, pôvodom z Báčskeho Petrovca, ktorá toho času žije a pracuje na Malte.

06 Február
2017 18:36:39

 

Na snímkach:

Adventný “venček” môže mať aj takúto podobu – podľa Reuse

Ženy a kreatívne zváranie (Foto: Akadémia ženského podnikateľstva)

Viktorija Kováč

Foto: Vladimíra Dorčová-Valtnerová 

Taký iný “šmrnc” značky Reuse môže vidieť na svietnikoch, tabatierkach a iných praktických veciach, ktoré vyrába Viktorija aj mimo hraníc domova. Porozprávali sme sa s ňou o Reuse.

Reuse čiže znovu využitie je značka Viktorije Kovac, ktorá inšpiruje – tak umelecky, ako aj úžitkovo. Čo je vlastne Reuse?

– Správne si vysvetlila o čo ide. Reuse znamená znovu využiť každodenné predmety, veci, prístroje a dať im novú funkciu, prípadne im zmeniť vzhľad alebo formu. Pomenúvajú to aj recykláciou, i keď recyklovanie v bežnom živote znamená niečo celkom iné.

Ako si prišla na to, aby si robila tieto veci, čiže čo ťa podnietilo? Kde si sa to naučila?

– Začalo sa to z praktických dôvodov, teda z potreby darovať napríklad niečo originálne a personalizované, často sa také veci ťažko nájdu v predajniach. Zo začiatku som pracovala s drevom, lebo bolo ľahšie na spracovanie. Neskoršie som mala krásnu príležitosť byť súčasťou projektu Ženy a kreatívne zváranie Akadémie ženského podnikateľstva a objavila som kov ako výnimočný materiál na znovu využitie a naučila som sa s nim pracovať. S inými materiálmi sa ešte “zoznamujem”, učím sa ako sa s nimi pracuje. Vzhľadom na to, že keď chceš používať staré materiály v podstate nikdy nevieš čo sa ti dostane do rúk, v akom stave budú, takže je to konštatné učenie a podnet.

Čo všetko z tvojej umelecko-úžitkovej dielne vychádza?

– Pre mňa je to hoby, z ktorého sa dá dodatočne zarobiť a tiež výborná antistresová terapia v každodennom živote. S výrobou určitých predmetov veľmi súvisí to, k akým materiálom, predmetom, prístrojom sa dostanem. A samozrejme aj to akú mám objednávku. Za posledné tri roky, ako som na Malte, proces hľadania materiálov sa zmenil, lebo ich spôsob života je iný a recyklovanie tu beží inak. Po čase sa mi podarilo získať kontakty na ľudí, ktorí mi zavolajú, keď majú niečo, čo môžem použiť. Pokúšam sa prispôsobiť tunajšiemu trhu a záujmom ľudí.

Aké prístroje na to používaš?

– Niečo z prístrojov, s ktorými pracujem som doniesla zo Srbska, niečo som si tu nákupila, niečo dostala a ide to. Na zváranie používam cudziu dielňu, samozrejme, mám to v susedstve, tak mi to vyhovuje perfektne aj časovo.

Máš aj svojich stálych zákazníkov?

– Najľahšie sa tu predáva buď v predajni alebo na rôznych podujatiach, festivaloch. Tak sa pokúšam tie dve veci dať dokopy. Už  sa mi podarilo dostať výrobky aj do predajní a na festivaly chodím, keď mám voľno. Chce to čas, v každom prípade, aj dostať zákazníkov aj byť prítomný stále niekde, to je presne ako aj u nás v Srbsku.

Toho času žiješ na Malte? Čo tam robíš – stíhaš  sa venovať aj výrobe Reuse?

– Na Malte pracujem v hoteli, a vo voľný čas sa venujem výrobe. Rozbieha sa to, tak sa tomu venujem čoraz viacej. Ručných výrobkov na Malte je dosť, ale hlavne suvenírov, samozrejme. Takýmto výrobkom, akým sa ja venujem je zasa málo a záujem o ne existuje.

Vladimíra Dorčová-Valtnerová

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Konvoj slobody -hromadné protesty v Ottawe, Kanada

 

V sobotu, 29.01.2022 sa v hlavnom meste Kanady, Ottawe, priamo pred komplexom Parliament Hill, kde sídli zák...

📅30.01.2022 0 1113x 👤uzivatel

Rozmýšľate už nad letnou dovolenkou? Čo takto tieto destinácie?

 

Kam vyraziť v lete na dovolenku? Sú ľudia, ktorí túto otázku vôbec neriešia. Nie preto, že by nechodi...

📅30.01.2022 0 751x 👤PRclanky
,