asfasdf ×

NázorObčana.sk

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko: „Pýtam sa Litovčanov: prečo bojujete proti nám?“

 Aktuality

Na východe Európy vzniká menší spor, ktorý neskôr by mohol prerásť do väčšieho konfliktu. Bielorusko buduje novú jadrovú elektráreň, susedná Litva sa obáva o vlastnú bezpečnosť a vyslovuje nespokojnosť s počínaním suseda.

07 Február
2017 19:24:55

 

Foto: Facebook

Menšia mediálna prestrelka medzi vedúcimi politikmi a odborníkmi z obidvoch štátov, keď prví projekt výstavby jadrovej elektrárne obhajovali a druhí kritizovali, vyústil do pomerne tvrdého vyhlásenia litovského ministra zahraničia Linasa Linkevičiusa, ktorý 19. januára obvinil Bielorusko v tom, že pri výstavbe jadrovej elektrárne v meste Ostrovec, ktoré sa nachádza 50 km od litovskej hranice, používa iba časť bezpečnostných opatrení, ktoré sa používajú v podobných prípadoch. „Sme znepokojení, že Bielorusko využíva medzinárodné štandardy jadrovej bezpečnosti iba čiastočne. Je to neprípustne,“ podčiarkol.  

Aj keď bieloruské vedenie tvrdí, že všetko je o´key, litovskí politici neustále napadajú tento projekt a litovské média často zverejňujú poplašné správy o priebehu výstavby bieloruskej elektrárne. Niektorí litovskí experti tiež nie sú nadšení výstavbou Bieloruskej jadrovej elektrárne v Ostrovce. Poznamenávajú iba to, že prvý reaktor spustia do prevádzky v r. 2019 a druhý – v r. 2020.

Bielorusi sa domnievajú, že Litva im elektráreň jednoducho závidí a celú vec iba úmyselne politizuje. Prihovoril aj bieloruský prezident, ktorý sa dlhšie obdobie snažil situáciu upokojiť a najnovšie prešiel do menšieho protiútoku. Alexander Lukašenko pre domáce média povedal: „Hovorím Litovčanom: prečo bojujete proti nám? Veď my nevykrikujeme, že ich Ignalinská jadrová elektráreň je veľmi nebezpečná. Chcú ju odstaviť. Je to najhoršia jadrová elektráreň v celom  svete! Nedaj boh, niečo sa stane! Práve tam je nebezpečenstvo, ale my všetko chápeme a nevykrikujeme, ako naši susedia,“ zdôraznil.

Alexander Lukašenko dokonca vystúpil s ústretovým návrhom: vyhlásil, že Bielorusko je ochotné zamestnať mnohých odborníkov z oblasti jadrovej energetiky, ktorí sa „uvoľňujú“ nielen v Litve, ale aj v celej EÚ, kde zatvárajú jadrové elektrárne a vysoko kvalifikovaných  odborníkov vyhadzujú na ulicu. Pripomenul, že už viacerí odborníci z Európskej únie prišli za prácou do Bieloruska.

Zdôraznil, že vyrobenú v Bielorusku elektrickú energiu vedenie krajiny je ochotné predávať štátom EÚ a predovšetkým Litve, ako podčiarkol, za „normálne ceny“. Vyjadril počudovanie nad konaním susedov: „Súhlasia, keď im ponúkame tento výhodný obchod, ale potom začínajú politizovať, hrajú divadielko pre vlastnú a európsku verejnosť. Je to zle. Politiku treba odhodiť a zabudnúť naň. Hlavné je ekonomika, ktorá urobí svoje, keď krajiny budú môcť odoberať lacnú elektrinu. Určite sa dohodneme. Preto by mali prestať politizovať a zbytočne nás kritizovať,“ zdôraznil bieloruský prezident.

Navyše ubezpečil, že nová Bieloruská jadrová elektráreň bude bezpečná: „Túto stanicu buduje Rusko – jadrová veľmoc. Vie, ako sa to robí a vie zabezpečiť úplnú bezpečnosť. A ešte niečo. V súčasnej situácii Rusko ešte raz ukáže, že buduje novú generáciu najmodernejších a najbezpečnejších jadrových elektrárni. Litva vyjadruje obavy? Ale veď Bielorusko má záujem o bezpečnosť novej elektrárni viac, ako niekto iný vo svete, veď táto elektráreň bude na jeho území! Navyše sme v takzvanej „pričernobyľskej“ zóne a pre nás je jadrová bezpečnosť veľmi aktuálna otázka, berieme ju mimoriadne vážne. Preto urobíme všetko, aby nová elektráreň bola jednou z najbezpečnejších vo svete,“ zdôraznil Alexander Lukašenko.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(7 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 2139x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 2705x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 2461x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 2216x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,