asfasdf ×

NázorObčana.sk

V otázke Ukrajiny Moskva vyložila karty na stôl

 Aktuality

Pred rozhovormi s USA o otázke Donbasu Sergej Lavrov vyznačil celkovú pozíciu Moskvy o Ukrajine. Moskva ňou navrhuje Západu „zatvoriť ukrajinský projekt“ a vrátiť sa tam, kde je jeho historické miesto, - do zóny vplyvu Ruska.

14 Február
2017 19:38:09

 

Foto: MZV

Pričom je problematické nevšimnúť si, že v opačnom prípade je Kremeľ pripravený počkať si a vrátiť sa k tomuto rozhovoru až o niekoľko rokov.

V širokospektrálnom rozhovore ministra zahraničia pre jednu z ruských televízií bola najvýznamnejšou téma ukrajinskej krízy. Oficiálna rétorika Moskvy sa v tejto otázke vyznačuje zvýšenou úrovňou tvrdosti, miestami prechádzajúcu do dvojzmyselnej irónie. Na potvrdenie toho si stačí spomenúť na nedávny komentár tlačového tajomníka ruského prezidenta, že Kremeľ sa nezaoberá „rátaním munície“ domobrancov, len dúfa, že, „munícia im vystačí na to, aby odpovedali na agresívne činy ozbrojených síl Ukrajiny“.

Základné znaky postoja ruského ministra:

Po prvé, položenie plnej zodpovednosti za prebiehajúce zostrenie bojov na ukrajinskú stranu. Pri tom sa zdôrazňuje, že eskaláciu v značnej miere vyprovokovali dobrovoľnícke prápory, ktoré ani nie sú podriadené OS Ukrajiny.

Po druhé, stiahnutie značnej miery zodpovednosti za situáciu zo strany Západu. Konkrétne ruský minister poznamenal objektívnosť a nepredpojatosť misie OBSE. Kremeľ tým v podstate vráža klin medzi Kyjev a jeho podporovateľov na Západe.

Po tretie, návrat k myšlienke decentralizácie Ukrajiny ako metóde uregulovania situácie. Zaujímavé je to, že S. Lavrov pri tom neakcentuje Minské dohody, ktoré poskytujú republikám Donbasu širokú autonómiu, ale návrhy z apríla 2014, ktoré boli, mimochodom, podporené aj západnými štátmi.

Pred rozhovormi s USA, ktoré sú naplánované na najbližšiu dobu, sa táto tvrdá pozícia Ruska zakladá na niekoľkých bodoch.

Prvý: Ukrajina je zóna vplyvu Ruska. Všetkým ostatným sa navrhuje vzdať sa od tohto projektu, ktorý v ostatných rokoch predviedol svoju bezperspektívnosť a ktorý len ťahá financie a neprináša žiadne výhody. Moskva je v tomto prípade pripravená „zabudnúť a prepáčiť“ všetky problémy, ktoré jej boli z daného dôvodu spôsobené.  

Druhý: Moskva bude riešiť ukrajinský problém podľa seba. Nástrojom bude decentralizácia. K čomu to vo výsledku privedie – dezintegrácii Ukrajiny alebo k novému zostaveniu Ukrajiny, to je záležitosťou Ruska.

Tretí: Ak Západ (vrátane Ruska) nie je pripravený prijať ruské návrhy, tak Moskva je pripravená vyčkať si ešte niekoľko rokov, kým ten nedokončí svoj „beh po hrabliach“. Práve takto treba hodnotiť absolútne priehľadný (a úplne jediný) náznak Lavrova s pripomenutím diskusie na jar 2014. Tri roky tvrdej opozície a rôznych provokácií vrátilo všetkých na samý začiatok.

Moskva týmto svoje karty vyložila, teraz je rad na Washingtone.

Podľa vz.ru, srspol.sk

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

98 %
(51 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 2139x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 2705x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 2461x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 2216x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,