asfasdf ×

NázorObčana.sk

Bohatá ponuka údenín v Bielom Blate

 Aktuality

Všetky cesty milovníkov klobás a iných zabíjačkových maškŕt a domácej pálenky v sobotu 11. februára viedli do Bieleho Blata, kde tamojšie Združenie kuchárov ochotníkov a Miestne spoločenstvo zorganizovali štvrtý Festival klobás a domácej pálenky.

15 Február
2017 17:48:17

 

Foto: Vladimír Hudec

Návštevnosť tohto podujatia bola nad očakávanie. Niekoľko tisíc ľudí z takmer celej Vojvodiny, Belehradu, a kto vie, možno aj južnejšie, si prišli pozrieť túto nekaždodennú výstavu rôznych údenín – klobás, kulenu, šunky, slaniny, krkovičky, tlačenky…

A nie iba pozrieť, ale aj ochutnať, a veru aj kúpiť. Na svoje však prišli aj milovníci dobrej domácej pálenky a vína, tiež starodávnych koláčov z receptárov starých mám. Priestorom rozvoniavala vôňa praženej klobásy, ale aj špecialít z roštu. Jedni predávali, iní zasa kupovali, tí tretí si čo to aj zjedli a popili. Všetko to v záujme popularizácie dedinských hodnôt, zachovania obyčajov a tradičných receptov, pri čom nie je zanedbateľná ani tá komerčná stránka podujatia, keďže mnohí Bieloblatčania, ale aj iní účastníci mohli predávať svoje výrobky a tak si doplniť rodinný rozpočet.

Návštevníci mali príležitosť na tvári miesta vidieť aj ako sa robí klobása. Demonštrovalo to 42 celkov z celej Vojvodiny a jeden z Rumunska. Medzi nimi boli Petrovčania, Kovačičania, Vojlovičania, Kulpínčania, Staropazovčania, Aradáčania a, pravdaže, niekoľko domácich celkov. Oni mali za úlohu z piatich kg mäsa, ktoré im zabezpečil organizátor, vyrobiť klobásu podľa vlastných receptúr a po 30 cm čerstvej a upečenej na vkusne aranžovanom tanieri predložiť posudzovacej komisii na ohodnotenie.

Komisie nemali ľahkú prácu

Komisia tiež hodnotila aj postup výroby klobás, ako aj upravenosť pracovného ambientu. Zrejme to nemala ľahké a rozhodla, že ceny zostanú doma, čiže v Bielom Blate a okolí. Za najlepšiu vyhlásili klobásu, ktorú vyrobil tím Radeho Gligorića pod názvom Lepší od Batu zo susedného Stajićeva. Druhú cenu získal tím Batu Simića tiež zo Stajićeva a tretiu ženský celok zostavený od členiek združenia kuchárov ochotníkov z Bieleho Blata záhadného názvu My nemôžeme bez klobás.

Za ten čas v dome kultúry ďalšia degustačná komisia hodnotila pálenku. V konkurencii o najlepšiu sa uchádzalo 176 vzoriek domácej pálenky rozvrhnutých do jedenástich kategórií – marhuľové, morušové, broskyňové, dulové, figové, hroznové, višňové, jablkové, slivkové, hruškové, zatiaľ čo osobitnú kategóriu tvorili celkom netradičné pálenky akými sú jahodové, malinové, trnkové, dyňové, orechové, medové…

Povedali nám, že kvalita pálenky závisí od poveternostných podmienok v ktorých ovocie zrelo. Keďže minulý rok bol daždivý a menej slnka, ovocie obsahovalo menej cukru, čo sa prejavilo aj na kvalite pálenky. Neznamená to, že by tohtoročná pálenka nebola kvalitná.

Nezaháľali ani členovia Združenia bieloblatských dobytkárov, ktorí návštevníkom, a najmä tým prichádzajúcim z miest ukázali kompletný postup dedinskej zabíjačky od obárania po vyprážanie oškvarkov, o ktoré, ako aj obvykle, bol veľký záujem, tým skôr, že boli z mangulice, odrody svíň čie mäso vraj neobsahuje cholesterol.

Vladimír Hudec

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(2 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1670x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 2188x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 2041x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1797x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,