asfasdf ×

NázorObčana.sk

Taliban sa chystá vyhnať Američanov z Afganistanu, aby ochránil hranice Ruska

 Aktuality

Cítim na sebe prenikavý pohľad inteligentných čiernych očí. „Salam Alejkum“, úctivo hovorí bradáč. „Valejkum as-salam“, automaticky odpovedám. Posadíme sa na koberec pred dymiacou plynovou pecou. Za oknom sa zmráka.

18 Február
2017 20:57:38

 

Foto: Facebook

Chápem, že ľudia sa ponáhľajú vrátiť sa do zóny kmeňov, kam nemajú prístup ani Američania, ani vládne vojská.

Predo mnou je významný Said Muhammad Akbar Aga, jeden z lídrov Talibanu. Podľa chudobných informácií z internetu je známe, že začiatkom 2000-cich rokov stál na čele samostatnej „Moslimskej armády Talibanu“, do ktorej vstúpila tretina bojovníkov. V roku 2004 bol zlapaný Američanmi za únos spolupracovníkov OSN a odsúdený na 16-ročný žalár. V roku 2009 ho omilostil prezident Karzaj. Dnes je Akbar Aga jedným z najznámejších poľných veliteľov.

Je pravda, že Rusko a Taliban sú v kontakte?

Je to pravda...  Vyčerpáva sa ním nenávisť a vyrovnáva nepriateľstvo, ktoré zostalo z čias sovietskeho vpádu. Rusku to prinesie úžitok. Veď my doteraz nazeráme na bývalé sovietske republiky ako na hranicu s Ruskom, my teda môžeme zabezpečiť stabilitu a bezpečnosť týchto hraníc.

Prečo ste súhlasili s týmito kontaktmi?

Ľudia, obývajúci stredoázijský región, veľmi dobre chápu, že cieľom príchodu Američanov do Afganistanu vôbec nebolo zabezpečenie mieru a pokoja. My tiež vieme, že Čína a Rusko, dva najväčšie štáty regiónu sa veľmi znepokojujú o svoju bezpečnosť. Veď je ohrozená ich budúcnosť.

Kontakty hnutia Taliban s Čínou a Ruskom sa začali už pred tromi rokmi, no snažili sme sa držať v tajnosti. A iba teraz to vyplávalo na povrch. Uskutočnili sme rozhovory v hlavnom meste Kataru v Dauhe, kde máme svoju vládu, aj v Arabských emirátoch. Taktiež nás neraz pozývali do Ruska.   

Nezdá sa vám zvláštne, že Talibanu a Rusku, bývalým ľútym nepriateľom, sa zrazu zachcelo spojenectva?

Keď do Afganistanu vošli sovietske vojská, snažili sa dosiahnuť vojenské i strategické ciele. Začala sa vojna. Rusi odišli a Afganistan zostal osamotený. Potom sem vrhlo NATO na čele s USA a my sme dostali príležitosť porovnať Američanov s Rusmi. Všetko, čo robili USA, bolo proti našim národným tradíciám. Vôbec sme ich nemohli normálne vnímať, tak, ako kedysi časť obyvateľstva vnímala sovietske vojská. Spolu s Američanmi sem vstúpili aj ďalšie štáty NATO a začali zabíjať našich ľudí. Keď Rusko zbadalo v akom stave sa nachádza Afganistan, a aké nebezpečenstvo to predstavuje pre jeho hranice, tak obe strany zabudli na staré ublíženia. Teraz ľudia, s ktorými sme bojovali, už nie sú nepriatelia, sme vzájomne pripravení podať si ruku proti takému zlu, akým je Amerika...

Nakoľko je pre Afganistan nebezpečný Islamský štát Iraku a Levanty (ISIL)?

Myslím, že viete, že ISIL sa po prvý raz objavil v Iraku a vytvorila ho Amerika na dosiahnutie svojich cieľov... A z čoho je vytvorený miestny ISIL? Zo zahraničných žoldnierov! Kirgizi, Uzbeci, Kazachovia, Tadžici z Tadžikistanu, občania Ruska. Pridali k nim Arabov a tiež nespokojných chlapcov z Talibanu (navrhujú im tam veľké zárobky). Pričom úloha bola vôbec postavená - prefarbiť časom Taliban na ISIL.

Západniarom však tento trik nevyšiel. Zamýšľali vytvoriť si ISIL a potom s týmto žoldnierskym hnutím dobyť strednú Áziu, vziať ju pod svoj vplyv, destabilizovať situáciu a vytvoriť hrozbu pre hranice Ruska... Myslím, že taký štát, ako Rusko, si rýchlo vyjasní, kto tu v Afganistane reálne podporuje ISIL.  

Miestne noviny veľmi veľa píšu proti Rusku. Vyčítajú nám nielen kontakty s Talibanom, ale predovšetkým nečakané spojenectvo s Pakistanom, hlavným nepriateľom Afganistanu. Nedávno sa konala konferencia o Afganistane, na ktorej hlavné otázky posudzovali tri štáty – Rusko, Čína a Pakistan. Nerobíme chybu, keď zapájame do tohto politického riešenia Pakistan?

Táto konferencia bola predovšetkým proti zasahovaniu Západu do záležitostí Afganistanu. Také štáty ako Čína, Irán, Rusko, sú znepokojené, oni tu nie sú len susedia, ale aj vlastníci tohto regiónu. Nestrpia cudzie zásahy. Lenže Američania sú tu cudzí, vpadli sem spoza oceánu. Oni vôbec nemali právo sem prichádzať. Kto sú vlastne? Ak nie dnes, tak zajtra, vznikne proti Američanom zväzok, aby ich odtiaľto vyhnal. Je teda právom Ruska uzatvárať zväzky v mene svojej bezpečnosti s kým chce. A taktiež je jeho právom pozývať na konferenciu koho chce. Rusko je tu v plnom práve.

Darja Aslamova

Podľa warfiles.ru, srspol.sk

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

95 %
(22 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1859x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 2417x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 2215x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1988x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,