asfasdf ×

NázorObčana.sk

Srbsko, krajania: Vyhlásili najlepšie aradáčske vína

 Aktuality

Tak ako je už tradíciou v Aradáči v najbližší deň Sv. Valntinu, ochrancu zaľúbených, a sv. Trifuna, ochrancu vinohradov, Spolok vinohradníkov a vinárov 11. februára zorganizoval vinársky bál, na ktorom vyhlásili najlepšie aradáčske vína na rok 2017.

19 Február
2017 19:49:16

 

Texty pod snímky

2. Vo svojom vinohrade, ktorý je vyhlásený za najupravenejší, rodina Pavla Janča vlani uhostila aj účastníkov oberačky (Foto: K. Gažová)

3. Tohtoroční víťazi: (zľava) Pavel Jančo, Pavel Labát, Albert Čeman, Ján Hrubík, Adam Čeman (Foto: I love ZR)

Foto: Vladimír Hudec

Predtým zorganizovali aj 30. v poradí degustáciu, na ktorej ochutnávali a hodnotili kvalitu a chuť tohtoročných vín, ale sa aj kamarátili, komentovali, vymieňali skúsenosti.

Pravidlami spolku sú stanovené tri kategórie vín – biele, červené a rose, ktoré musia byť vyrobené výlučne z hrozna dopestovaného v aradáčskom chotári. To znamená, že titul najlepšieho aradáčskeho vína nemôže získať víno vyrobené z hrozna kúpeného v niektorom inom vinohradníckom kraji. Na súťaž bolo prihlásených spolu  31 vín, z čoho 21 bielych a 10 červených. O najlepšie rose vína bolo prihlásené iba jedno víno, takže toho roku v tejto kategórii nevyhlasovali najlepšie. Na pomerne malý počet vín na degustácii vplývalo aj krupobitie, ktoré vlani v lete v jednotlivých častiach aradáčskeho chotára úplne zničilo úrodu. Predsa v ostatných častiach hrozno slušne urodilo.

„Možno hrozno bolo trochu slabšej kvality ako napríklad pred dvomi rokmi, na čo vplývali poveternostné podmienky a časté dažde. Predsa aj z takého hrozna možno vyrobiť kvalitné víno o čom svedčí fakt, že všetky ponúknuté na degustáciu boli na slušnej úrovni. To znamená, že aradáčski vinári sú už naozaj skúsení a vedia vyrobiť kvalitné víno aj keď sú podmienky príliš drsné,“ povedal nám tajomník aradáčskeho spolku vinohradníkov a vinárov Vladimír Ábelovskí.

Degustačná komisia, ktorú tvorili sami vinári, členovia tohto združenia, rozhodla, že najlepšie biele víno vyrobil Ján Hrubík, zatiaľ čo Pavel Labát získal druhú cenu. V konkurencii červených vín vyhralo víno z pivnice Alberta Čemana, druhé bolo víno Jána Hrubíka a tretia cena v oboch konkurenciách sa dostala do rúk Adamovi Čemanovi.

S cieľom podnecovať kvalitnú údržbu a ošetrovanie viniče spolok aradáčskych vinohradníkov a vinárov každoročne udeľuje aj cenu za najupravenejší vinohrad. Túto svojráznu satisfakciu za usilovnú prácu vo vinohrade.

Vladimír Hudec

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1643x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 2161x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 2027x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1784x 👤eugenius
,