asfasdf ×

NázorObčana.sk

Bjørn Nistad: Krym je ruský

 Aktuality

Západné politici a média odsudzujú Rusko za „anexiu a okupáciu“ Krymu, ktorá údajne protirečí normám medzinárodného práva, a preto uvalili na Rusko sankcie. Ale pravda je niekde inde – Krym je ruský, tvrdí nórsky novinár Bjørn Nistad.

21 Február
2017 18:24:40

 

Foto: Screenshot NY TID

Presne pod týmto názvom „Krim er russisk“ /“Krym je ruský“/ zverejnil článok v nórskom denníku NY TID. Poukazuje na to, že mnohé fakty sú v tejto záležitosti prekrútené a udalosti spred 3 rokov na Kryme dá sa komentovať aj inak, ako to robia západné média a politici, pretože celá história Krymu potvrdzuje fakt, že je ruský...

Bjørn Nistad podčiarkuje, že napriek tomu, že mnohí západní experti a politici nesúhlasia s „anexiou“ Krymu, ti, ktorí v ostatných mesiacoch navštívili Krym, môžu potvrdiť, že drvivá väčšina obyvateľov – prakticky všetci – podporuje znovu zjednotenie polostrova s Ruskom v r. 2014. „Je viac ako pravdepodobné, že Rusko prevzalo kontrolu nad polostrovom a zabránila obrovskému krvavému konfliktu,“ prízvukuje nórsky novinár.

Bjørn Nistad, aj keď je to nielen novinár, ale navyše je ešte aj vedec, predsa nie je nijaký obyčajný „teoretik“. Na rozdiel od drvivej väčšiny „expertov“, ktorí kričia o „anexii“ Krymu, osobne bol na mieste činu, všetko videl na vlastné oči, porozprával sa so mnohými ľuďmi a mohol si urobiť objektívny úsudok – zasa na rozdiel od mnohých „expertov“, ktorí poriadne ani nevedia, kde sa Krym nachádza, vôbec nepoznajú jeho históriu, ale dovoľujú si posudzovať, čo a ako mali robiť jeho obyvatelia...


„Na jeseň 2015 za vedeckými účelmi navštívil som Krym. Porozprával som tam s mnohými ľuďmi, ktorí boli veľmi odlišní, mali rozdielne názory a postoje, odlišne sa pozerali na mnohé veci, ale všetci boli úplne jednotní v jednom: bolo dobre, že Krym sa zasa stal súčasťou Ruska – o tom na Kryme nik nepochybuje,“ zdôrazňuje Bjørn Nistad.

„Na Kryme urobil som rozhovor s vynikajúcim odborníkom, historikom a riaditeľom Štátneho Tavrického múzea Andrejom Maľginom. Rozprával som sa s lídrom Komunistickej strany Krymu, domácimi novinármi, s lídrami tatárskej národnostnej menšiny na Kryme, členami Literárnej akadémie Krymu, obyčajnými ľuďmi... Všetci mali odlišné názory na tie alebo iné veci, ale všetci svorne podporovali to, že sa Krym zasa stal ruským,“ podčiarkol. 

„Najviac sa mi vryl do pamäti rozhovor s vynikajúcim odborníkom Andrejom Maľginom. Je to veľmi skúsený odborník a perfektný analytik. Prízvukoval, že keby ruské vedenie nevzalo Krym pod kontrolu, ukrajinskí nacionalisti a nacisti by tam rozpútali strašný krvavý konflikt – mnohonásobne horší, ako je to na Donbase. Podčiarkol, že potom by sa Rusko aj tak nemalo inú šancu a muselo by sa zamiešať do celého priebehu, ale v tom prípade by do týchto smutných udalostí vstupovalo už za oveľa horších podmienok,“ zdôraznil Bjørn Nistad.

„Andrej Maľgin neskrýval, že, podľa neho, je dobre, že Krym sa zasa vrátil do Ruska. Prízvukoval, že je to oveľa lepšie pre celé obyvateľstvo polostrovu. Domnieva sa, že Krymčania by sa aj tak bojovali o nezávislosť od Ukrajiny a potom by dopadli tak ako Abcházsko – polostrov by sa premenil na región s dosť hmlistým  štatútom a perspektívami, všetkých trápila neistota a problémy,“ cituje nórsky novinár ruského experta.

„Maľgin mi povedal, že ukrajinskí extrémisti prekročili hranicu, keď zorganizovali protiústavný, protizákonný, krvavý, ozbrojený štátny prevrat a odstavili zákonne zvoleného prezidenta Janukoviča. Vyhlásili, že budú likvidovať Rusov a všetko ruské. Je jasné, že potom všetkom Krym nemohol zostať v zostave Ukrainy,“ prízvukuje nórsky novinár.   

Poukázal na to, že prakticky všetci na Kryme podporujú zjednotenie polostrova s Ruskom, čo potvrdzujú aj všetky prieskumy verejnej mienky, zorganizované svetovými analytickými agentúrami. Napríklad, americká spoločnosť Pew Research Center v máji 2014 zistila, že viac ako 91 % obyvateľov Krymu považuje odchod Krymu zo zostavy Ukrajiny za spravodlivý a demokratický proces a 88 percen vyhlásili, že Kyjev by mal akceptovať výsledky celonárodného hlasovania na Kryme a jeho odchod zo zostavy Ukrajiny a návrat do Ruska.

Pripomenul, že krymské referendum v r. 2014 potvrdilo, že prakticky celé obyvateľstvo si chcelo návrat do Ruska, keď 96,7% všetkých Krymčanov /v Sevastopole to bolo 95,6%/ podporilo návrat polostrovu do zostavy Ruska. Bjørn Nistad poukázal aj na neuveriteľne vysokú účasť na referende - 83,1%.

V druhej časti svojho článku sa venoval histórii Krymu – ako sa stal ruským, potom „ukrajinským“ a potom zasa ruským. O tom sa dočítate v dokončení tohto článku zajtra.


 

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

61 %
(38 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:
tivodul, 02.03.2017, 00:47:29 0 0
... je naprosto logické, že Medzinárodné právo O sebaurčení národov má byť nadriadené nad zákonom o "zachovaní územnej celistvosti" Je logické nakoľko to nevyhovuje USA, Británii a do istej miery aj francúzsku a iným, keď pod plástikom demokratizačných procesov bohužial násilím vytvárali jednu kolóniu za druhou za účelom ich vydrancovania. Keď už niektoré z nich ako tak získali samostatnosť a mali by im pomôcť z ťažkej situácie je to ponechané na humanitárne aktivity. Zazobanci si mädlia ruky...
  • 1

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1747x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 2278x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 2114x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1869x 👤eugenius
,