asfasdf ×

NázorObčana.sk

Srbsko, krajania: O eurointegrácii a právach národnostných menšín

 Aktuality

Ďalší okrúhly stôl na aktuálnu tému. Predstavitelia štátnych a parlamentných inštitúcií a národnostných rád, hovorili v novosadskom hoteli Prezident o otázkach súčasného postavenia, problémoch a perspektívach národnostných menšín.

26 Február
2017 18:39:28

 

Foto: Oto Filip

Podujatie, prvýkrát spoločne usporiadané Strediskom pre regionalizmus a Nadáciou Hanns Seidel otvoril riaditeľ strediska Aleksandar Popov.

Nielen o dohodách

Vyzdvihol, že by dôraz pri snemovaní mal byť na dohodách o bilaterálnych vzťahoch Srbska so susednými štátmi, s cieľom predísť ďalším nedorozumeniam s nimi v prístupovom procese.

Lutz Kober, riaditeľ kancelárie nemeckej nadácie pre Srbsko a Čiernu Horu  podotkol, že v Srbsku pôsobia od začiatku 20. storočia a že je akcent v činnosti na podpore integračného procesu, vnútornej bezpečnosti a postavení mladých.      

O aktuálnej chvíli eurointegrácie a pobyte expertnej misie Rady Európy v Srbsku  sa zmienila hlavná negociátorka Tanja Miščevićová. Podotkla, že je ohniskom ich  záujmu v tejto chvíli vzdelávanie – otázka učebníc, ako aj informovanie – najmä mediálna situácia po privatizácii.

Mnoho úloh

Riaditeľka Kancelárie pre ľudské a menšinové práva Suzana Paunovićová sa sústredila na otázky realizácie Akčného plánu pre národnostné menšiny. Je to až 120 aktivít rôzneho významu a dosahu, ktoré na starosti má 70 realizátorov.  Goran Bašić zo Siete pre interkultúrnosť hovoril o význame a aplikovaní európskych hodnôt u nás, kým sa štátny tajomník v Ministerstve štátnej správy Ivan Bošnjak zameral na viaceré aspekty pôsobenia uvedeného ministerstva smerom k naplneniu práv menšín.

Tri panely       

Okrúhly stôl mal tri tematické okruhy. Prvým  bol normatívny rámec a prax vzťahujúce sa na práva menšín vo svetle eurointegrácie. Druhým boli príklady dobrej praxe a kritéria EÚ ohľadne ochrany práv menšín, treťou pohľad z uhla národnostných menšín. V ňom hlavne hovorili predstavitelia národnostných rád. 

Oto Filip

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1857x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 2412x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 2213x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1986x 👤eugenius
,