asfasdf ×

NázorObčana.sk

Česko reaguje na „prosbičky“ USA: mieni zvýšiť výdavky na obranu do r. 2020 na 1,4 percenta HDP a do r. 2025 na požadované 2 percenta

 Aktuality

USA tlačia na spojencov v NATO, aby si zvýšili výdavky na obranu na 2 percenta HDP. Český minister obrany Martin Stropnický je presvedčený, že túto požiadavku by sa dalo splniť a Česko požadovanú hranicu môže dosiahnuť do r. 2025.

01 Marec
2017 18:02:28

 

Foto: Facebook

Nový americký viceprezident Mike Pence a šéf Pentagónu James Mattis vyslali jasný signál svojim spojencom v NATO: na obranu musia „investovať“ 2 percenta HDP – a basta. Pripomenuli, že zatiaľ túto požiadavku spĺňajú iba štyri štáty – Veľká Británia, Estónsko, Poľsko a Grécko. Litva avizovala, že na budúci rok tiež dosiahne 2-percentnú hranicu.

Česko zatiaľ patrí ku štátom so skromným obranným rozpočtom a na obranu dáva iba 1,09 percenta, čím sa zaradilo na siedme miesto od konca „natovského rebríčku“. Minister obrany však neskrýva optimizmus a hovorí, že Česko dokáže zvýšiť výdavky na armádu na 1,4 percenta do r. 2020 a na 2 percenta do r. 2025. Pripomenul, že každý rok krajina zvyšuje výdavky na obranu o 9 – 10 percent.

Podpredseda vlády a predseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek tento optimizmus ministra obrany nerozdeľuje. Vo svojej reakcii na jeho výroky na Twitteri napísal, že jeho strana navrhuje väčšie navýšenie rozpočtu na obranu už od roku 2013, ale ČSSD a ANO sú proti. Obáva sa, že namiesto 1,4 percenta HDP do roku 2020 Česko bude schopné „investovať“ iba 1,01 percenta HDP.

České média pripomínajú, že podľa schváleného plánu predpokladaný rozpočet na budúci rok je 57,8 miliardy českých korún a na rok 2019 - 62,7 miliardy. To by predstavovalo asi 1,2 percenta HDP. Ak by Česko chcelo dosiahnuť 1,4 percenta HDP, malo by obranný rozpočet na budúci rok navýšiť na 68 miliárd a v r. 2020 o ďalších necelých 8 miliárd korún.

Český minister zahraničia Lubomír Zaorálek v rozhovore pre Českú televíziu podčiarkol, že krajina môže zvládnuť tieto plány, ale musia sa na tom dohodnúť vládne strany. Nemyslí si však, že sa s realizáciou týchto plánov treba príliš ponáhľať, pretože by to mohlo zruinovať český štátny rozpočet. „Keby sme sa rozhodli, že v krátkom čase splníme tento záväzok, tak si myslím, že by to bola pohroma,“ podčiarkol.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(2 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:
tivodul, 02.03.2017, 02:45:47 0 0
Jedno je isté: že nikto z členských štátov Nato navyšovanie nepotrebuje. 1. argument ekonóma znie: o aký čas sa investícia vráti? Nuž vedzte v prípade armády nikdy! Taká investícia do výkonných zložiek kriminálky by pomohla domôcť sa ľudským právam poškodeným. Práve to si niekto neželá. Za logické je možné považovať tvrdenie, že investície do armády je nutné redukovať, nie navyšovať. V miery je armáda nepotrebná ! ! !
  • 1

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1931x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 2482x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 2273x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 2031x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,