asfasdf ×

NázorObčana.sk

Bloomberg: Rusko sa drží nielen kvôli rope

 Aktuality

Agentúra Blomberg oznámila, že Rusko vyšlo z najdlhšej recesie za ostatných 20 rokov. Pričom sa mu to podarilo skôr, ako bolo plánované. Analyzujúc údaje, experti pochopili, že Ruské hospodárstvo sa začalo uzdravovať už začiatkom roku 2016.

10 Marec
2017 18:07:11

 

Foto: Facebook

Čo sa to teda stalo? Minuloročné ceny ropy neboli príliš uspokojujúce. V tomto rastú vďaka znižovaniu objemov ťažby, na ktorom sa dohodli exportéri. Pre Rusko bol minulý rok príjemným prekvapením rast v neenergetických odvetviach, poznamenal starší stratég Danske Bank A/S v Helsinkác Vladimír Michaševskij.

Sankcie

Sankcie najviac poškodili tých, ktorí ich zaviedli ako prví. Veď EÚ už za sankcie a ruské protisankcie stratil 17,6 mld. euro, píše Der Standart s odvolávkou sa na rakúsky inštitút ekonomických štúdií. Sankcie navyše v štátoch EÚ odobrali 400 000 pracovných miest.

Rusko sa už naučilo žiť so sankciami. Ba čo viac, politici musia čoraz častejšie upokojova´t ruských podnikateľov: nebojte sa, nikto sankcie v blízkej budúcnosti nezruší.

(Aj toto je dôkazom nášho tvrdenia, že ak by EÚ voči Rusku nezaviedla sankcie, Rusi by si ich boli museli vymyslieť – pozn. red. srspol.)

Čo bude v roku 2017?

„Prvé mesačné údaje v tomto roku obsahujú nové príznaky toho, že v roku 2017sa začne mohutná obnova makroekonomiky Ruska, - napísal vo svojom doklade ekonóm na Rusko v ING Groep NV v Moskve Dmitrij Polevoj. – Podstatný rast aktivity v januári bol pravdepodobne spojený s upevnením rubľa, so znížením úrovne inflácie a rastom vnútorného dopytu“.

Je však pravdou, že mnohé závisí od toho ako si povedie administrácia Donalda Trumpa. Ak budú sankcie zjemnené, tak podľa väčšiny ekonómov, ktorých sa opýtala agentúra Bloomberg, kurz rubľa sa spevní o 5 – 10 %. A HDP taktiež zaznamená rast okolo 0,2 % v tomto a 0,5 % v budúcom roku.

Spomaľujú sa aj tempá inflácie. A spolu s tým rastú objemy maloobchodného predaja.

Podľa expertov Forbes, Rusko tiež prekonalo hospodársku krízu a opäť začalo vyvolávať záujem investorov.

O stave súčasného Ruska nedávno uvažoval časopis Foreign Policy. Novinár delí amerických expertov, ktorí hodnotia Rusko, na dva tábory. V jednom ho zobrazujú ako hlavnú hrozbu pre liberálnu demokraciu: „strašná, agresívna, expanzívna a revanšistická reinkarnácia Sovietskeho zväzu na čele s Putinom, predstavujúcim najhoršie prejavy autoritárstva“. Druhý tábor ho nazval „umierajúcim medveďom“. Rusko je tu predstavované cez stagnáciu, korupciu a úpadok.

Autor článku navrhuje hľadať pravdu niekde uprostred a opierať sa o fakty. Tie hovoria o raste priemerného veku, o skvalitňovaní úrovne zdravia, o stabilizácii rubľa a o skončení recesie. 

Podľa pravda.ru, srspol.sk

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(7 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Konvoj slobody -hromadné protesty v Ottawe, Kanada

 

V sobotu, 29.01.2022 sa v hlavnom meste Kanady, Ottawe, priamo pred komplexom Parliament Hill, kde sídli zák...

📅30.01.2022 0 1113x 👤uzivatel

Rozmýšľate už nad letnou dovolenkou? Čo takto tieto destinácie?

 

Kam vyraziť v lete na dovolenku? Sú ľudia, ktorí túto otázku vôbec neriešia. Nie preto, že by nechodi...

📅30.01.2022 0 751x 👤PRclanky
,