asfasdf ×

NázorObčana.sk

Dnes Dolná snemovňa britského parlamentu bude riešiť, či odsúhlasí zákon o Brexite v pôvodnom znení alebo so zmenami, ktoré navrhli lordi

 Aktuality

Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu budú sa dnes cítiť ako v rozprávke. Nie, nebude im nadmieru dobre, ale jednoducho sa ocitnú na rozprávkovej križovatke: pôjdeš doprava – stane sa toto, odbočíš doľava – dôjde k tomuto...

12 Marec
2017 18:16:21

 

Foto: Facebook

Poslanci sa bude zaoberať zmenami, ktoré vniesli lordi do zákona o Brexite na svojich zasadnutiach 2. a 7. marca. Budú sa musieť rozhodnúť, či odsúhlasia zákon o Brexite v pôvodnom znení alebo doňho zakomponujú aj nejaké návrhy lordov. Na prvý pohľad je to úplne bežná situácia, ale pre britskú vládu je dnešný deň mimoriadne dôležitý a stresový.  

Kde je pes zakopaný a prečo britskej vláde a hlavne premiérke Therese Mayovej tak záleží na dnešnom rokovaní v Dolnej snemovni? Snemovňa lordov do zákona o Brexite vniesla ďalšie zmeny. Znamenajú, že by sa mohli zmeniť pravidla hry, ktoré bude musieť odklepnúť celý britský parlament a tým určiť manévrovacie pole pre vládu, ktorá dohodne s Bruselom konečné podmienky dohody o odchode Veľkej Británie z EÚ.

Pochopiteľné, britská vláda chce, aby mala v rukáve čo najviac es a preto by chcela, aby zákon o Brexite bol odklepnutý v pôvodnom znení. Mnohé doplnenia a zmeny, ktoré navrhli lordi, jej nevoňajú. Preto by Mayová a spol. sa potešila, kedy dnes poslanci Dolnej snemovne odmietli zmeny zákona, ktoré navrhla Snemovňa lordov.

Britská premiérka sa domnieva, že keby Dolná snemovňa odsúhlasila zmeny, ktoré navrhli lordi, Brusel by sa počas rokovaní dostal do lepšej pozície ako Londýn. Britské média predpokladajú, že poslanci Dolnej snemovne pravdepodobne schvália zákon o Brexite v pôvodnom znení /čo bezpochyby mimoriadne poteší premiérku Mayovú/ a lordi potom vo svojom druhom hlasovaní tiež budú musieť odklepnúť zákon bezo zmien. Upozorňujú však, že keby sa tak nestalo, mohla by hroziť ústavná kríza, pretože aktivácia článku 50. musí mať  právnu oporu – zákon v rovnakom znení musia schváliť obe snemovne.

Prečo sa premiérke nepáčia zmeny, ktoré navrhli lordi? Theresa Mayová preferuje takzvaný tvrdý Brexit a lordi by ho svojimi zmenami tak trochu „zmäkčili“. Navrhujú napríklad, aby vláda  zaručila pre 3 milióny občanov Európskej únie právo aj naďalej žiť a pracovať na území Veľkej Británie s rovnakými právami, aké mali predtým. Je to práve jedna z popredných tém, o ktorých Londýn rokuje s Bruselom.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(2 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1643x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 2161x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 2027x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1784x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,