asfasdf ×

NázorObčana.sk

Srbsko, krajania. Štátny tajomník Lukáš Parízek: Hľadať víziu s pozitívnym prístupom

 Aktuality

Ak platí známa téza, že ráno robí deň, tak ten náš národnostný aj dnes, rovnako tak ako včera alebo už dlhšie, poznačujú pretrvávajúce sváry a mračná.

28 Marec
2017 20:00:58

 

Foto: Oto Filip

Mohol sa o nich dozvedieť aj Lukáš Parízek, štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky už pri dnešnom štarte úradnej časti pracovnej návštevy v Srbsku.

Menovite, na popoludňajšom stretnutí, vlastne okrúhlom stole s poprednými činiteľmi slovenskej menšiny: hlavne poslancami republikovými a pokrajinskými, vedením Národnostnej rady slovenskej menšiny a Matice slovenskej v Srbsku, prebiehajúcom na pôde Veľvyslanectva SR v Belehrade.

Chmúrny obraz

 V chytadlách ekonomiky diktujúcej skromný životný štandard a politiky podmienenej a riadenej záujmami, sme aj my ako menšina s problémami vlastnými a spôsobenými inými, zmietajúci sa medzi reálnym a možným. Názorným signálom toho kde ekonomicky a inak sme, je medziiným skutočnosť ako skromne  žijeme, alebo to, že čím ďalej, tým viac Slovákov zo Srbska žiada osvedčenie Slováka žijúceho v zahraničí. Za posledných päť rokov sa ich počet takmer štvornásobne zvýšil: z približne 600 v roku 2012 na 2200 vlani. Aj v rovine národnostnej, z menšiny kedysi uvádzanej ako názorný príklad iným, nielen vo vnútroštátnych rámcoch, už pár rokov to akosi s nami rýchlo ide dolu vodou. Dokladom sú antagonizmy, neznášanlivosť, urážky, nálepkovanie, ovzdušie spejúce od zlého k horšiemu.

Množstvo rozkolov

Časť z neho sme v nevábivej verbálnej nahote prezentovali aj v prítomnosti vysokej slovenskej delegácie. V približne desiatich diskusných príspevkov, bolo dosť málo akcentov trvajúcich na súžití, spolupráci, nabádaniu k východiskám, na riešení konkrétnych problémov. Zato o poznanie viac času zabrali hodnotenia na tému, kto čo páchal a nepáchal, kto a prečo zasielal listy na slovenské úradné adresy, kto s peniazmi šafáril a kto nie, kto kedy koho urazil, kto chce a kto nie spolupracovať, kto je aký, kto je s nami a kto proti nám… Slovom, ako to odznelo v jednom  prejave, situácia až  na zaplakanie.

K východiskám

Na záver takmer dvojhodinovej rozpravy za okrúhlym stolom s predstaviteľmi slovenskej národnostnej menšiny, štátnemu tajomníkovi MZV a EZ SR Lukášovi Parízekovi nezostalo iné než konštatovať, že všetko čo sa dialo a deje je komplikované. Keďže to vidí aj ako medziľudský spor, aj ako určité politikum a navrhol iniciovať východiskovú platformu. Takú, kde prídu všetci relevantní zástupcovia menšiny s cieľom hľadať riešenie zo súčasnej situácie a to, aká bude tá vízia do budúcna. Do platformy by sa mali vniesť niektoré myšlienky a postupne kroky, ktoré by sa realizovali obojstranne s tým cieľom, aby menšina bola do budúcna kompaktnejšia. Prítomní prejavili ochotu prijať takúto ponuku, ktorú zastupiteľský úrad bude iniciovať.

„Ide o to hľadať tú víziu s pozitívnym prístupom. Nie jeden druhého obviňovať a hľadať negatívne aspekty, ale sa pozrieť na tie pozitívne a pracovať na nich,“ odkázal na záver dnešného okrúhleho stola štátny tajomník Lukáš Parízek.  

Oto Filip

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1516x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 2044x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1922x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1695x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,