asfasdf ×

NázorObčana.sk

V Česku mienia zrušiť zastupiteľstvo Doneckej republiky v Ostrave. Celú záležitosť presadzuje samotný český minister zahraničia Ľubomír Zaorálek

 Aktuality

V Česku mienia zrušiť činnosť Zastupiteľstva Doneckej ľudovej republiky v Ostrave, ktoré iba prednedávnom otvorili. Kompetentní tvrdia, že jeho činnosť je nezákonná a najaktívnejším „inkvizítorom“ je domáci minister zahraničia Ľubomír Zaorálek.

08 Apríl
2017 07:50:22

 

Foto: screenshot ivysilani.cz

„Protidonecké mlyny“ už začali mlieť. Krajský súd v Ostrave otvoril konanie o zrušení zastupiteľstva DĽR v Česku. Ostravský súd tak na druhý pokus vyhovel žiadosti ministra  zahraničia Ľubomíra Zaorálka, ktorý súdny zákaz žiadal už vlani na jeseň, hneď po otvorení „doneckého konzulátu“. Vtedy ostravský súd ešte vyžiadal, aby minister predložil dodatočné informácie o tom, že činnosť zastupiteľstva Donecku je nezákonná a škodí záujmom Česka.

Hovorkyňa krajského súdu v Ostrave Lucie Olšarová média informovala o tom, že uznesenie o otvorení súdneho konania o zákazu činnosti Zastupiteľstva DĽR v Česku doručili aj „honorárnej konzulke Donecku“ Nele Liskovej, ktorá je jednou z vedúcich postáv známej českej občianskej organizácie Národná domobrana.

Nela Lisková potvrdila, že toto uznesenie dostala: „Pred chvíľou mi doručili dokument Uznesenie o začatí konania s nariadenou likvidáciou Zastupiteľského centra Doneckej ľudovej republiky.” Dodala, že celú vec odovzdala advokátovi.

České média prízvukujú, že iniciatíva zrušenia „Doneckého konzulátu“ pochádza z dielne ministra zahraničia Ľubomíra Zaorálka. Ten ešte na jeseň minulého roka podal podnet ku zrušeniu spolku. Irena Valentová z tlačového odboru českého ministerstva zahraničia vysvetlila, že minister zahraničných vecí argumentoval, že založenie tohto spolku je v rozpore s medzinárodným právom, na ktoré odkazuje Ústava ČR, hlavne so záväzkom Českej republiky rešpektovať územnú celistvosť iných štátov.

Ministrovi tiež vadí, podľa neho, neoprávnené použitie titulu „honorárna konzulka”, ktoré je podľa ministerstva zahraničia postupom in fraudem legis, teda obchádzaním zákona vo vzťahu k Viedenskej zmluve o konzulárnych stykoch. Ministerstvo sa proti založeniu „konzulátu“ ohradilo hneď po jeho otvorení: „Samozvaná Donecká ľudová republika nemôže mať v ČR žiadnu diplomatickú misiu a ani konzulárny úrad, pretože táto entita nie je štátom. Česká republika ju za štát neuznáva a nemá s ňou nadviazané diplomatické vzťahy.”

Jedným z hlavných argumentov ministra a jeho „družiny“ bol ten, že konzulárny úrad môže byť zriadený na území prijímajúceho štátu iba s jeho súhlasom. Ministerstvo vtedy vyzvalo Nelu Liskovú, aby svoj spolok premenovala. „Nevidím dôvod, prečo ma k tomu ministerstvo zahraničných vecí vyzýva. Celá dokumentácia, ktorá sa predkladala pri založení spolku Zastupiteľského centra Doneckej ľudovej republiky, bola legitímna a bola v poriadku. Súd tam nenašiel žiadne pochybenia,“ ohradila sa Nela Lisková a názov zrušiť odmietla.

České média nepochybujú, že ostravský súd zakáže činnosť „doneckého konzulátu“. Našim čitateľom iba pripomenieme, že činnosť tohto zastupiteľstva bola zahájená po dohode Nely Liskovej a ministerky zahraničných vecí Doneckej ľudovej republiky Natálie Nikonorovovej. Vlani koncom júna podpísalo ministerstvo zahraničných vecí DĽR s Nelou Liskovou protokol o zámere, ktorý je, ako uviedla na tlačovke Nikonorovová, „základom pre ďalšiu plodnú spoluprácu v mediálnej a kultúrnej oblasti.“

Zastupiteľstvo otvorili 1. septembra 2016. Zámerom zastupiteľského centra je prelomiť informačnú blokádu, ktorá dusí Donbas a umožňuje poskytnúť svetu skutočné informácie o dianí v regióne. „Zastupiteľstvo umožní koordinovať našu činnosť v oblasti ľudských práv a ochrany práv našich krajanov v zahraničí, bude získavať investície a vytvárať pozitívny imidž Doneckej republiky vo svete,“ vyhlásila donecká ministerka zahraničia. Pre Doneckú republiku je dôležitý rozvoj kultúrnych vzťahov s Európou. Doneck plánuje otvoriť zastupiteľstvá aj v ďalších krajinách Európskej únie. Lenže ich hneď začínajú aj zatvárať...

Samotná Nela Lisková, ktorá bola oficiálne vymenovaná ministerstvom zahraničných vecí Doneckej ľudovej republiky za honorárnu konzulku v Českej republike, je známa politická aktivistka. Predtým pôsobila v ostravskej organizácii ČSSD. V súčasnosti vedie spolu s veteránom niekoľkých zahraničných misií Marekom Obrtelom protimigračný spolok Národná domobrana. 

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(4 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1859x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 2417x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 2215x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1988x 👤eugenius
,